Reklama
Rozwiń

Rewitalizacje terenów zielonych

Zielona Góra jest najbardziej zalesionym miastem w Polsce. To niesamowite, że w dobie ciągłego rozwoju i boomu inwestycyjnego to miasto ma miano zielonych płuc kraju.

Publikacja: 27.09.2018 09:30

Wagmostaw

Wagmostaw

Foto: Fot.KrzysztofGrabowski

Władze Zielonej Góry cały czas podkreślają, że zależy im właśnie na zielonym mieście. I w tym przypadku nie mamy żadnych wątpliwości, że tak jest. Zielona Góra oprócz pięknych lasów kryje w sobie mnóstwo terenów zielonych, i to w sercu miasta.

Wszystko zaczęło się od rewitalizacji Wagmostawu w 2013 roku. Władze miasta przez wiele lat starały się uzyskać dofinansowanie na ten projekt. Dzięki temu Dolina Luizy zachwyca odnowionymi alejkami, stawem z fontanną, placem zabaw dla dzieci i siłownią na świeżym powietrzu. To przedsięwzięcie było bodźcem do dalszych działań władz miasta w inwestowanie właśnie w tereny zielone. W tym roku rewitalizacje miejskich parków w wyjątkowy sposób cieszą oko i zachwycają mieszkańców. Zaprezentujemy Państwu kilka zrealizowanych zielonych inwestycji w Zielonej Górze.

Na początek zaglądamy do odnowionego parku w Ochli, który założony został w I połowie XIX wieku. Dzisiaj jest łatwo dostępnym miejscem spacerowym. Najważniejszym zadaniem w ramach rewitalizacji tego terenu było odnowienie stawu na skraju parku, do którego prowadzą alejki. Uroku miejscu dodają mostki nad parkowymi strumykami.

– Mieszkańcy Zielonej Góry zasługują na wyjątkowe miejsca do rekreacji. Jestem dumny z zielonogórskich terenów zielonych. Dzięki naszym działaniom park w Ochli zachwyca. Rewitalizacja odkryła to miejsce na nowo i dzisiaj jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą je chętnie odwiedzać. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

Park w Kiełpinie, to kolejne miejsce na zielonogórskiej mapie miasta, w którym można wypocząć. Dzięki rewitalizacji odzyskał swój blask. W ramach modernizacji parku odtworzone zostały historyczne aleje starego parku. Zostały zamontowane altany, są też tereny rekreacyjne, gdzie można przyjść z kocem i piknikować.

– To był bardzo zapuszczony teren. Dzisiaj zachwyca. Rewitalizacja tego terenu przywróciła mu historyczny wygląd parku krajobrazowego i dawny urok. Park w Kiełpinie to idealny przystanek podczas przejażdżki rowerowej po naszym mieście. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

Park przy ul. Partyzantów znajduje się w środku osiedla. Największe zmiany zaszły w rejonie zbiornika przeciwpożarowego, który był w tragicznym stanie. Dzięki modernizacji został odnowiony i zabezpieczony. Duże wrażenie niewątpliwie robi podświetlana fontanna. W parku pojawiły się krzewy, kwiaty i ozdobne trawy, nowe ścieżki i place wypoczynkowe. Nie zabrakło także elementów małej architektury – ławek, leżaków, stojaków na rowery i koszy. Teren został oświetlony i objęty monitoringiem.

– Jest to chyba jeden z najbardziej chronionych parków w mieście. Monitoring to jedno ale pod czujnym okiem KMP w Zielonej Górze z pewnością jest bezpiecznie. Cieszę się, że ten zaniedbany przez lata teren wreszcie doczekał się modernizacji. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

Na uwagę zasługuje park przy ul. Sowińskiego, który położony jest w centralnej części miasta. Spacerowiczów zapewne przyciągną pomosty zbudowane wokół znajdującego się tutaj zbiornika retencyjnego. Na terenie parku znajduje się także boisko ogrodzone siatką i plac zabaw dla dzieci. Zamontowano także nowe, ozdobne oświetlenie, dzięki któremu po zmierzchu to miejsce nabiera blasku.

– Rewitalizacja parku przy ul. Sowińskiego odmieniła wygląd tego terenu. Teraz jest to miejsce bardziej estetyczne i co najważniejsze bardziej przyjazne mieszkańcom. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

Winne Wzgórze, na którym stoi zielonogórska Palmiarnia także zostało poddane rewitalizacji. Jest to niewątpliwie wizytówka miasta i właśnie dlatego z niecierpliwością czekaliśmy na zakończenie prac na tym terenie. W ramach modernizacji wzgórze zyskało nowe nasadzenia winorośli, fontanny i kaskady. Wspaniałą atrakcją turystyczną jest nowa piwniczka winiarska. Na wzgórzu powstał labirynt z żywopłotu, letnia kawiarnia i plac zabaw dla najmłodszych.

– Chcieliśmy, by to miejsce, tak ważne na mapie naszego miasta, w końcu ożyło. Projekt rewitalizacji Wzgórza Winnego wprowadził bardzo dużo korzystnych zmian. Mam nadzieję, że efekt końcowy zadowala mieszkańców. Z pewnością jest to wyjątkowa wizytówka naszego miasta. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

Na tym Zielona Góra nie poprzestaje. Jednym z bardzo spektakularnych przedsięwzięć jest rewitalizacja Doliny Gęśnika. Teren będzie podzielony na cztery główne obszary tematyczne: rodzinną przestrzeń aktywności, ogrody, teren sportowo-zabawowy, a także część o nazwie „infrastruktura”. Park będzie oświetlony i objęty miejskim monitoringiem. Park Odkrywców to będzie perełka Zielonej Góry. W ramach inwestycji przewidziany jest między innymi polany piknikowe, piaszczyste tereny do plażowania, miejsce do legalnego rozpalania ognisk a także park linowy i zjeżdżalnia na skarpie.

– Dolina Gęśnika to naturalny ogród botaniczny, który jest dla nas bardzo cenny. Zarówno pod względem przyrodniczym jak i edukacyjnym. Zrobimy wszystko, by jak najlepiej służył mieszkańcom. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

W trakcie rewitalizacji jest także Park w Zatoniu i Starym Kisielinie. Z pewnością już niedługo oba te tereny wraz z pięknymi pałacami będą cieszyć oko mieszkańców i turystów.

– Artykuł powstał przy współpracy z UM Zielona Góra

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku