Inicjatorami utworzenia Muzeum PRL-u w Krakowie byli Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Wraz z Teresą Bogucką oraz Anną i Jackiem Fedorowiczami założyli Fundację SocLand, której celem było otwarcie takiej placówki. Pomysł udało się zrealizować w 2008 roku. Muzeum mieści się w dawnym kinie Światowid.
– W listopadzie 2012 roku Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję o powołanie niezależnej instytucji Muzeum PRL-u – wspomina Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa. Rok później Kraków podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie współprowadzenia muzeum. Zgodnie z nią resort zobowiązał się do przekazywania placówce miliona złotych rocznie.
Choć muzeum powstało kilka lat temu, to do dziś nie doczekało się wystawy stałej. – Obecnie są tam prezentowane dwie wystawy: „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” w podziemiach budynku, w tym w dawnym schronie, oraz „Paczka z Ameryki” w dawnej dużej sali kinowej – mówi Monika Chylaszek. W połowie października w hallu na I piętrze budynku i dawnej małej sali kinowej otwarta zostanie kolejna ekspozycja, poświęcona Solidarności małopolskiej w stanie wojennym.
W ubiegłym roku rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczno-budowlany Muzeum PRL-u oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej wraz z opracowaniem scenariusza. Zwyciężyła koncepcja przedstawiona przez firmę MAE Multimedia Art & Education. W tym czasie resort deklarował, że chce się z części umowy z 2013 roku wycofać. Jednak w sierpniu podczas spotkania, w którym uczestniczyli wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig i wiceminister kultury Jarosław Sellin, ustalono, że ministerstwo – zgodnie z podpisaną w 2013 roku umową – przekaże dotację. Resort zadeklarował, że przekaże środki na współprowadzenie Muzeum PRL-u do końca 2018 roku.