Województwo opolskie będzie trzecim regionem Polski z uchwałą antysmogową. Jako pierwszy tego typu regulacje przyjął w styczniu sejmik Małopolski, a potem był Śląsk. Tu przepisy wchodzą w życie we wrześniu.
Mokre drewno nie do kominka
We wrześniu samorząd Opolszczyzny wprowadzi ograniczenia w eksploatacji niektórych urządzeń grzewczych i paliw, jeżeli radni uchwalą tzw. ustawę antysmogową. Jej projekt przygotował zarząd regionu.
Uchwała m.in. zakazuje stosowania w domowych piecach węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych czy mokrego drewna oraz paliw stałych produkowanych z drobnego węgla kamiennego. W katalogu paliw, którymi palić nie wolno, ma się znaleźć kilkanaście pozycji.
Zwykłym węglem („groszkiem”) prawdopodobnie będzie można palić, ale pod pewnymi warunkami. Różnego rodzaju dodatki do niego nie będą mogły stanowić więcej niż 15 proc. Dziś powszechną praktyką, nie tylko na opolskich składowiskach, jest sprzedaż węgla, gdzie pod górą tzw. ekogroszku jest najbardziej zanieczyszczający powietrze miał.
Ustawa precyzuje też terminy, w których należy dokonać wymiany instalacji. W zależności od daty ich produkcji będą to lata między 2024 a 2030.