Zamontowany został już cokół pomnika, porządkowana jest też infrastruktura wokół miejsca, gdzie stanie monument. Najpewniej pomnik polskiego króla, który zatrzymał Turków pod Wiedniem, zostanie odsłonięty 11 września 2016 r. w 333. rocznicę bitwy.
12 września 2013 r., po 330 latach od zwycięstwa pod Wiedniem, na wzgórzu Kahlenberg w stolicy Austrii został wmurowany kamień węgielny pod pierwszym pomnikiem Sobieskiego w stolicy Austrii, mimo iż Leopold I po triumfie wiedeńskim zapewniał, że „pamięć tego wielkiego wydarzenie w Wiedniu zostanie w ciągu trzech lat utrwalona na wieki”.
– O inicjatywie budowy w pobliżu ratusza pomnika mówiło się przy okazji 300. rocznicy bitwy pod Wiedniem. Temat był podejmowany kilkukrotnie, ale nieskutecznie. Co ciekawe, kilka pomników mają Kozacy, którzy w znikomej liczbie także walczyli z wojskami imperium osmańskiego pod Wiedniem, ale nie Sobieski – przypomina Piotr Zapart, inicjator budowy pomnika.
Piotr Zapart jest członkiem bractwa kurkowego z Krakowa, a autorem dzieła jest artysta rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jest on autorem wielu pomników na całym świecie.
Pomnik będzie przedstawiał Jana III Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy na czele szarżującej husarii tratującej pokonaną armię Kara Mustafy. Wysokość pomnika wynosi 3 metry, długość 7,5 metra. Odlany zostanie w brązie.