Kina pod chmurką znów dostępne. Duże zainteresowanie

Kina, teatry i inne instytucje kulturalne można będzie zacząć odwiedzać 21 maja, ale w niektórych miastach już działają kina pod chmurką, a latem będzie ich znacznie więcej.

Publikacja: 16.05.2021 11:35

Kina plenerowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem..

Kina plenerowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem..

Foto: AdobeStock

W Krakowie ruszyło już kino plenerowe w ogrodzie Dworku Białoprądnickiego, współorganizowane przez kino Pod Baranami.

– W repertuarze pokazów plenerowych znalazły się komedie, ale też filmy akcji. Widzowie preferujący złożone, nieoczywiste opowieści również znajdą coś dla siebie – zapewnia krakowski magistrat.

Seans w samochodzie

Od soboty ruszyło też kino plenerowe Pradox. – Wszystkie seanse odbywają się przy kinie na ul. Krupniczej 38. Ilość miejsc ograniczona, a w przypadku złej pogody organizator zastrzega możliwość odwołania wydarzenia -informuje kino. Repertuar można znaleźć na jego stronie internetowej.

Także inne krakowskie kino – Kijów ruszyło w sobotę z seansami w Plenerze. Aktualnie seanse zaplanowane zostały do 29 maja. Pokazy odbywają się w ogródku o godz. 20.30. Codziennie jeden film.  Po kilkumiesięcznej przerwie od soboty znów można oglądać filmy w kinie samochodowym na Stadionie Wrocław.

– Jest ono zlokalizowane będzie na parkingu wielopoziomowym przy Stadionie Wrocław, od strony Al. Śląskiej. Filmy wyświetlane będą na membranie obiektu w technologii 4K. Ekran ma 1,5 tys. mkw. Ścieżka dźwiękowa filmu dostępna będzie po ustawieniu odbiorników radiowych w na częstotliwość 88,1 FM – mówi Marcin Obłoza, z wrocławskiego magistratu.

Seanse odbywają w weekendy do 10 lipca. Kino samochodowe na Stadionie Wrocław działało również w zeszłym roku. Od maja do lipca w seansach wzięło udział ok. 10 tysięcy osób.

Pokaz nad dachami Gdańska

Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa w tym roku uruchomi w Gdańsku dwa kina plenerowe.

Pierwsze kino na dachu Teatru Szekspirowskiego, unikatowe i najbardziej spektakularne, z widokiem na dachy gdańskich kamienic ruszy już w połowie czerwca.

– Pokazy inspirowane są projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się na dachach budynków Nowego Jorku. Będzie to już szósta edycja kina na Teatrze Szekspirowskim. Podobnie jak w latach ubiegłych zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat. Filmy, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych – mówi Olimpia Schneider, z gdańskiego magistratu. Zapowiada, że pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie widzów w tym roku planowane jest zwiększenie ilości pokazów do 3 projekcji w tygodniu. Drugie kino plenerowe wystartuje natomiast na przełomie lipca i sierpnia na wyspie Ołowianka, na parkingu przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, pod Kołem Widokowym Amber Weel.

Kino Ołowiaka w tym roku pod hasłem „Różne smaki kina – nie tylko kino kulinarne” zaprezentuje dla szerokiej publiczności filmy włoskie, francuskiej i hiszpańskie w lekkiej formule wakacyjnej.

Poza tym w Gdańsku będzie działać kino plenerowe w Łaźnia Nowy Port. – Szczegóły są w trakcie ustaleń. Cykl będzie się nazywał: KinoPort w plenerze. Pokazy będą się odbywały na podwórku przed CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie (ul. Strajku Dokerów 5), gdzie mieści się też KinoPort – mówi urzędniczka.

Seanse mają odbywać się w piątki od 11 czerwca do 20 sierpnia. Planowany jest bezpłatny wstęp na pokazy. Jednak ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

– Będzie obowiązywał regulamin i ograniczenia ilości osób ze względu na pandemię. Szczegóły i możliwości są w trakcie ustaleń – mówi Olimpia Schneider.

Bezpieczne festiwale

Również poznańskie instytucje kultury oraz działające na terenie miasta organizacje pozarządowe planują wiele pokazów filmowych w plenerze.

– W ramach realizowanego przez Estradę Poznańską wakacyjnego projektu „Lato z Estradą” na wybranych osiedlach  będą się także odbywać seanse kina plenerowego. Wiemy, że kino pojawi się także nad jeziorem Rusałka i na Osiedlu Strzeszyn – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta miasta.

Podkreśla, że odbywające się latem festiwale filmowe również wychodzą ze swoim programem w bezpieczną, otwartą przestrzeń.

W czerwcu rozpocznie się Short Waves Festival. A na nim seanse krótkich metraży na dziedzińcu Centrum Kultury Zamek, w Przystani Sztuki Concordii Design, czy w nowej kulturalnej miejscówce Laba.Land.

Planowany na lipiec Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator zaoferuje pokazy plenerowe na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.

– Jeśli obostrzenia nie będą się zmieniać, na pewno w najbliższych tygodniach propozycji kina plenerowego pojawi się więcej. Także tych komercyjnych – zapowiada urzędniczka

W Krakowie jak co roku, wraz z końcem roku szkolnego, na tarasie Kina Agrafka przy Krowoderskiej 8 organizowane będzie letnie kino pod gwiazdami. Zainauguruje swoją działalność 25 czerwca. Wkażdy pogodny wieczór aż do 29 sierpnia zaprosi widzów na projekcje atrakcyjnych, głównie studyjnych filmów. Partnerem „Kina na tarasie” jest Kraków. W lipcu i sierpniu, dzięki wsparciu wsparcia na podworcu dawnej fabryki guzików w krakowskim Podgórzu, Kino KIKA zorganizuje nieodpłatne plenerowe pokazy filmowe.

Letnia stolica filmowa

W Łodzi już po raz 14. odbędzie się Letni Festiwal Filmowy Polówka. Jego rozpoczęcie zaplanowano st na pierwszego lipca.

– Po doświadczeniach z zeszłego roku, organizatorzy są doskonale przygotowani do bezpiecznego obcowania z najciekawszymi filmami sezonu i klasyką kina. Rekordowa liczba pokazów (aż 77 projekcji) odbędzie się w plenerowych lokalizacjach, a tych zaplanowanych jest aż 11, każda w reżimie sanitarnym. Nie zabraknie także sekcji MotoPolówka dla fanów kina samochodowego – podaje łódzki magistrat.

Kino plenerowe działa w Warszawie m.in. pod szyldem Filmowa Stolica Lata. – To zawsze jest kooperacja wielu podmiotów i ze wsparciem dzielnic. Na razie nie ma nic o planach, ale odmrażanie się dopiero zaczęło – zauważa Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza.

W Krakowie ruszyło już kino plenerowe w ogrodzie Dworku Białoprądnickiego, współorganizowane przez kino Pod Baranami.

– W repertuarze pokazów plenerowych znalazły się komedie, ale też filmy akcji. Widzowie preferujący złożone, nieoczywiste opowieści również znajdą coś dla siebie – zapewnia krakowski magistrat.

Pozostało 95% artykułu
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego