Aktualizacja: 22.02.2025 14:30 Publikacja: 06.08.2024 14:42
Opłaty za wodę idą w górę. W niektórych miastach podwyżki wynoszą kilka procent, w innych kilkadziesiąt
Foto: Adobe Stock
Opłaty za wodę idą w górę. W niektórych miastach podwyżki wynoszą kilka procent, w innych kilkadziesiąt. Najbardziej ceny wzrosły w Białymstoku, Łodzi czy Opolu. – W naszym przypadku to, co powszechnie nazywa się podwyżką, faktycznie jest waloryzacją, czyli urealnieniem kosztów działalności, po trzech latach niezatwierdzania nowego wniosku taryfowego przez centralny regulator – przekazał nam Krzysztof Kita z Wodociągów Białostockich.
Na poznańskich Jeżycach, mimo uchwały Rady Miasta nie ma nocnej prohibicji, bo przepisy unieważnił wojewoda wielkopolski. W stolicy na wniosek szefa klubu KO projekt w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu został zdjęty z porządku obrad Rady Warszawy.
Telefony, słuchawki, portfele, dokumenty, klucze, rzadziej - pieniądze, biżuteria, rowery, czy okulary. Do biur rzeczy znalezionych trafiają też nietypowe przedmioty, jak np. kosiarka, dron czy aparat słuchowy.
Najbliższe wybory prezydenckie mogą dla dużej grupy samorządowców mieć decydujące znaczenie. Chodzi o jeden z najważniejszych postulatów ustrojowych.
Trzeba powtórzyć przetarg dotyczący ostatniego odcinka drogi wodnej do portu w Elblągu. Przekop za 2 mld zł wciąż pozostaje tylko kosztowną atrakcją turystyczną.
Uwagę obserwatorów sceny politycznej przyciąga trwająca właśnie akcja referendalna we Wrocławiu. Ale nie tylko w stolicy Dolnego Śląska możliwe jest w tym roku referendum.
Pierwszy tysiąc litrów wody miesięcznie za złotówkę, kolejne dwa metry sześcienne też w promocyjnych cenach. Dopiero każdy następny byłby znacznie droższy - nad taką propozycją taryf za wodę pracuje właśnie ministerstwo infrastruktury.
W wielu miastach i gminach drożeje woda, a kolejne wzrosty taryfy zapowiadane są już także w przyszłym i w kolejnym roku.
W Polsce rośnie zużycie wody i produkcja ścieków. Aż 68,6 proc. pobieranych wód przeznaczane jest na cele produkcji przemysłowej. Firmowe ścieki w przeważającej części trafiają bezpośrednio do wód, ziemi lub sieci kanalizacyjnej.
Francuski detalista wycofuje z półek także inne produkty koncernu PepsiCo: chipsy Doritos i napoje Mirinda czy 7Up. Na półkach sklepów umieści informację, że to efekt niedopuszczalnych podwyżek cen tego producenta.
Ponad 70 proc. badanych akceptuje podwyżki opłat za wodę i odbiór ścieków wynikające z konieczności inwestycji i remontów – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
Samorządy alarmują: Wody Polskie ignorują argumenty sądu administracyjnego dotyczące zasad zatwierdzania taryf opłat za wodę i ścieki.
Spór sądowy między Wodociągami Białostockimi a Wodami Polskimi dotyczył odmowy zatwierdzenia taryfy opłat za wodę i ścieki.
Samorządy negocjują z rządem zmiany w przepisach dotyczących opłat za wodę i ścieki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas