Aktualizacja: 09.12.2024 14:00 Publikacja: 06.08.2024 14:42
Opłaty za wodę idą w górę. W niektórych miastach podwyżki wynoszą kilka procent, w innych kilkadziesiąt
Foto: Adobe Stock
Opłaty za wodę idą w górę. W niektórych miastach podwyżki wynoszą kilka procent, w innych kilkadziesiąt. Najbardziej ceny wzrosły w Białymstoku, Łodzi czy Opolu. – W naszym przypadku to, co powszechnie nazywa się podwyżką, faktycznie jest waloryzacją, czyli urealnieniem kosztów działalności, po trzech latach niezatwierdzania nowego wniosku taryfowego przez centralny regulator – przekazał nam Krzysztof Kita z Wodociągów Białostockich.
Facebook, Instagram, X, Tik-Tok czy LinkedIn - w tych mediach społecznościowych są obecne duże miasta. Z nowego raportu wynika, że najlepiej radzi sobie tam Łódź.
Rośnie liczba zgłoszeń dotyczących występowania szczurów. Tak jest obecnie m.in. w Krakowie czy Warszawie. Wrocław spory problem z dużą liczbą gryzoni miał dwa lata temu, aktualnie sytuacja się poprawia.
Od kilku do kilkunastu pełnomocników prezydentów funkcjonuje w urzędach największych polskich miast. Niektórzy pracują społecznie, inni są opłacani, jak pozostali urzędnicy.
W tym roku już po raz 82. odbędzie się Konkurs Szopek Krakowskich. Zapisy do tegorocznej edycji konkursu trwają do 3 grudnia.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Świąteczne jarmarki w wielu miastach już działają, teraz czas na iluminacje. Pierwsze rozbłysną już w ten weekend.
Pierwszy tysiąc litrów wody miesięcznie za złotówkę, kolejne dwa metry sześcienne też w promocyjnych cenach. Dopiero każdy następny byłby znacznie droższy - nad taką propozycją taryf za wodę pracuje właśnie ministerstwo infrastruktury.
W wielu miastach i gminach drożeje woda, a kolejne wzrosty taryfy zapowiadane są już także w przyszłym i w kolejnym roku.
W Polsce rośnie zużycie wody i produkcja ścieków. Aż 68,6 proc. pobieranych wód przeznaczane jest na cele produkcji przemysłowej. Firmowe ścieki w przeważającej części trafiają bezpośrednio do wód, ziemi lub sieci kanalizacyjnej.
Francuski detalista wycofuje z półek także inne produkty koncernu PepsiCo: chipsy Doritos i napoje Mirinda czy 7Up. Na półkach sklepów umieści informację, że to efekt niedopuszczalnych podwyżek cen tego producenta.
Ponad 70 proc. badanych akceptuje podwyżki opłat za wodę i odbiór ścieków wynikające z konieczności inwestycji i remontów – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
Samorządy alarmują: Wody Polskie ignorują argumenty sądu administracyjnego dotyczące zasad zatwierdzania taryf opłat za wodę i ścieki.
Spór sądowy między Wodociągami Białostockimi a Wodami Polskimi dotyczył odmowy zatwierdzenia taryfy opłat za wodę i ścieki.
Samorządy negocjują z rządem zmiany w przepisach dotyczących opłat za wodę i ścieki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas