Rząd proponuje: oszczędni za wodę zapłacą mniej. „Czekamy na projekt ustawy”

Pierwszy tysiąc litrów wody miesięcznie za złotówkę, kolejne dwa metry sześcienne też w promocyjnych cenach. Dopiero każdy następny byłby znacznie droższy - nad taką propozycją taryf za wodę pracuje właśnie ministerstwo infrastruktury.

Publikacja: 05.08.2024 17:52

Woda drożeje, w niektórych miastach nawet o kilkadziesiąt procent

Woda drożeje, w niektórych miastach nawet o kilkadziesiąt procent

Foto: AdobeStock

Zdradził to dziś wiceminister Przemysław Koperski w Polskim Radiu 24. Zapowiedział, że jest szansa, żeby projekt nowelizacji późną jesienią trafił do Sejmu.

Coraz większe opłaty za wodę. Rząd ma pomysł, jak temu zaradzić

Woda drożeje i to od kilku do kilkudziesięciu procent. Najbardziej ceny wzrosły w Białymstoku, w Łodzi i w Opolu. Ceny podnoszą spółki wodociągowe, które z taryfami przez lata były blokowane przez regulatora – Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

- Pandemia, wojna w Ukrainie i inflacja utrudniły również funkcjonowanie sektora wodociągowo-kanalizacyjnego. Gdy ceny energii, gazu, paliw, materiałów dynamicznie rosły, a inflacja szalała, nasza branża jako jedyna nie mogła płynnie dostosować kosztów do pogarszającej się sytuacji na rynku. Z tego powodu Wodociągi Białostockie musiały znacznie ograniczyć wydatki na inwestycje i bieżącą działalność – mówił nam Krzysztof Kita z Wodociągów Białostockich.

Czytaj więcej

Woda jest już droga, ale będzie droższa. Podwyżki nawet o kilkadziesiąt procent

Część spółek już w ostatnich miesiącach dostała zgodę na zmianę taryfy, a część jeszcze czeka na decyzję regulatora.

Teraz rząd ma pomysł na wprowadzenie nowego systemu opłat za wodę. Pierwszy metr sześcienny ma kosztować symboliczną złotówkę, dwa następne mają być wciąż stosunkowo tanie, natomiast za czwarty i każdy kolejny metr sześcienny konsumenci będą musieli zapłacić więcej.

- W tym tygodniu jestem umówiony z samorządowcami i z branżą przedsiębiorstw, które się tym zajmują. Mam nadzieję, że w sierpniu uda się nam zakończyć sprawy uzgodnień międzyresortowych, a także z branżą i samorządami. Jestem głęboko przekonany, że po wakacjach byłaby szansa, aby projekt został przyjęty przez rząd. Mogłoby to nastąpić we wrześniu lub październiku. A późną jesienią powinien trafić do Sejmu - podkreślił Przemysław Koperski w Polskim Radiu 24.

Wody mamy mało, a zużycie rośnie

Minister dodał, że mamy jeden z najniższych zasobów wody pitnej w Europie w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jesteśmy absolutnie na samym końcu listy. - Mamy tej wody kilkakrotnie mniej niż choćby Chorwacja. Musimy ją po prostu oszczędzać. Podchodzić do tego w sposób odpowiedzialny – powiedział minister Koperski.  

Podkreślił, że rząd zamierza również „chronić" zużycie do trzech metrów na osobę. - Jeżeli ktoś zużywa powyżej trzech metrów sześciennych na osobę, musi być przygotowany na wyższe rachunki, bo cały system musi się bilansować. Ci, którzy do wykorzystania wspólnych zasobów wodnych nie podchodzą w sposób oszczędny, będą musieli zapłacić więcej – stwierdził wiceminister infrastruktury.

Dane GUS pokazuje, że Polacy zużywają coraz więcej wody. Tak wynika z raportu „Infrastruktura komunalna – wodociągowa i kanalizacyjna w 2023 roku”. Przeciętne zużycie wody na osobę w ub. roku wzrosło o 400 litrów. Na mieszkańca przypadło 34 400 litrów wody rocznie, co złożyło się na łączne zużycie wody przez gospodarstwa w wysokości 1 296,4 hektometrów sześciennych (niemal 1,3 mld m sześciennych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż objętość jeziora Śniardwy).

Czytaj więcej

Od września w miastach wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Ale nie wszędzie

Nie ma wielkich różnic między obszarami miejskimi, a wiejskimi – wszyscy zużywają coraz więcej wody. A w 2022 roku zużywaliśmy 34 tys. litrów na mieszkańca, co oznaczało wzrost względem 2021 r., gdy było to 33,5 tys. litrów.

Z kolei z prowadzonych przez Wodociągi Miasta Krakowa analiz wynika, że średnie zużycie wody na mieszkańca Krakowa wynosi 3,6 metra sześciennego. - Należy jednak pamiętać, iż wskaźnik ten może być zawyżony ze względu na niezgodność między danymi statystycznymi a faktyczną ilością osób mieszkających na terenie miasta – zauważa Anna Maszadro, rzecznik prasowy Wodociągów Miasta Krakowa.

Z danych stołecznego MPWiK wynika, że średnie miesięczne zużycie wody na osobę w stolicy waha się na poziomie 3,85 metra sześciennego.

Zdaniem ministra Koperskiego osoby, które zużywają wodę na podstawowe potrzeby - a trzy metry sześcienne na osobę to standard pozwalający funkcjonować w sposób komfortowy - odczują pozytywne skutki ekonomiczne nowych przepisów.

Nowe przepisy jeszcze w tym roku?

Jak do tej rządowej propozycji podchodzą spółki wodociągowe?  - Czekamy na projekt ustawy, wówczas będziemy się mogli do niego odnieść. Spółka analizuje jedynie formalne dokumenty i na ich podstawie określa skutki ekonomiczne poprzez niezbędne przychody dla całego wolumenu wody w oparciu o ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków – mówi Anna Maszadro z Wodociągów Miasta Krakowa.

Minister Koperski dodał, że liczy, że jeszcze w sierpniu uda się zakończyć sprawy uzgodnień międzyresortowych, a także z branżą i samorządami.

- Jestem głęboko przekonany, że po wakacjach byłaby szansa, aby projekt został przyjęty przez rząd. Mogłoby to nastąpić we wrześniu lub październiku. A późną jesienią powinien trafić do Sejmu – dodał minister.

Zdradził to dziś wiceminister Przemysław Koperski w Polskim Radiu 24. Zapowiedział, że jest szansa, żeby projekt nowelizacji późną jesienią trafił do Sejmu.

Coraz większe opłaty za wodę. Rząd ma pomysł, jak temu zaradzić

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Szkolne łatanie dziur, czyli trudne zapełnianie nauczycielskich wakatów
Z regionów
Boris zmierza do Polski. Samorządy w gotowości przed możliwymi powodziami
Z regionów
Problemy z niechcianymi reklamami. Jak samorządy porządkują wspólną przestrzeń
Z regionów
Kraków doczekał się ekologicznych pochówków
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne