Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta Olsztyn
Olsztyn to pozycja must have dla wszystkich miłośników rowerów. Nawet będąc największym miastem i stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, Olsztyn wciąż pozostaje pięknie wkomponowany w środowisko przyrodnicze. Bez względu na to, w której części miasta się znajdziemy, zawsze poczujemy bliski kontakt z naturą.
Olsztyn jest kameralnym miastem, które – szczególnie w sezonie letnim – tętni życiem. Pobudzający do refleksji gotycki klimat zamku i bazyliki na Starówce zachęcają do spacerów nad przepływającą przez śródmiejskie parki Łyną. Być może tę inspirującą atmosferę antycypował najwybitniejszy mieszkaniec miasta – Mikołaj Kopernik, który w olsztyńskim zamku zaczął spisywać swe fundamentalne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Dziś rozwojowi Olsztyna służy koncepcja miasta 15-minutowego, która pozwala mieszkańcom ograniczać czas i koszty transportu w codziennym życiu, pozwalając na załatwianie większości spraw w najbliższym otoczeniu.
W Olsztynie zwrócono uwagę na fakt, że miasto posiada niezwykły potencjał w tym zakresie: jest niewielkie powierzchniowo, o kompaktowym kształcie i w dużej mierze 15-minutowe w całości. Niewielkie odległości do pokonania pozwalają wykorzystywać na co dzień inne niż samochód środki transportu bez obniżania komfortu życia. Dlatego miasto zainwestowało w mobilność bezemisyjną – transport pieszy i rowerowy.
Olsztyn planuje docelowo osiągnąć spójność sieci rowerowej nie tylko na terenie miasta, ale także jego obszaru funkcjonalnego, obejmującego sąsiadujące gminy. Dlatego w 2019 r. powstała „Koncepcja rozwoju dróg rowerowych w Olsztynie z rozszerzeniem na Miejski Obszar Funkcjonalny Olsztyna” – dokument pozwalający na stopniowe, planowe tworzenie sieci dróg dla rowerów łączących się w spójną sieć. Dzięki temu kolejne inwestycje rowerowe w Olsztynie i okolicy mają przemyślany charakter i po trochu tworzą efektywną siatkę bezpiecznych, wygodnych tras dla różnych grup użytkowników.