Jarmarki wielkanocne: w tym roku więcej rzemiosła, mniej „chińszczyzny”

Tradycyjnie, jak co roku, jarmarki wielkanocne organizowane są w różnych regionach kraju. Spora ich część to kilkudniowe imprezy, inne zaplanowano tylko na jeden wybrany dzień.

Publikacja: 11.04.2025 16:56

Na jarmarkach można znaleźć wszystko, co kojarzy się Wielkanocą: pisanki, stroiki, palmy, koszyczki,

Na jarmarkach można znaleźć wszystko, co kojarzy się Wielkanocą: pisanki, stroiki, palmy, koszyczki, baranki, wielkanocne potrawy i słodycze

Foto: Longfin Media

Jarmarki nie są już tylko imprezami handlowymi, ale coraz częściej handlowo-kulturalnymi, a organizatorzy starają się dbać o rozrywkę dla odwiedzających.

Krakowski Jarmark Wielkanocny trwa od 10 kwietnia na Rynku Głównym, a zakończy się 21 kwietnia. Organizatorzy – krakowscy kupcy zapewniają, że zrobili wszystko, aby na kramach pojawiły się prawdziwe, rzemieślnicze wyroby i na żadnym ze stoisk nie znajdziemy tzw. „chińszczyzny”.

Pod Wawelem taniej?

– Będzie wszystko, co kojarzy się Wielkanocą. Pisanki, stroiki, palmy, koszyczki, baranki, wielkanocne potrawy i słodycze. A także wiele pamiątek i z Krakowa i etnicznych, typu porcelana, ręcznie haftowane koszule, biżuteria z bursztynu, a nawet pamiątki z Nepalu – mówi Zygfryd Gawrysiak, współorganizator imprezy. Na kramach w Krakowie swoje towary wystawia ponad 90 wystawców z Polski, ale też z Ukrainy, Słowacji, Węgier i Litwy.

Czytaj więcej

Jarmark odpustowy Emaus nadal przy krakowskich Błoniach

Po hejcie związanym z niebotycznymi cenami i „paragonami grozy” na poprzednich imprezach targowych, organizatorzy zdecydowali się na swoisty pilotaż cenowy. – Postanowiliśmy wprowadzić rabaty dla krakowian, którzy posiadają Kartę Krakowską lub Kartę Krakowską Osoby Niepełnosprawnej – mówi Dariusz Michalak, prezes firmy Artim, która organizuje świąteczne imprezy targowe w Krakowie. 15 proc. rabatu na cały asortyment będzie obowiązywać na oznaczonych stoiskach gastronomicznych.

Z promocji będą wyłączone jedynie napoje alkoholowe - piwo i wino. – Sprawdzimy jak spodoba się nasz pomysł krakowianom. Jeżeli się sprawdzi, to w przyszłości rozszerzymy ten program rabatowy na inne stoiska z pamiątkami i upominkami – dodaje Michalak.

Ludowe zwyczaje

I w tym roku ludowe zwyczaje i występy stanowić będą sporą część krakowskiej imprezy. 12 kwietnia wystąpią m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, „Czerwone Korale” i Folklove”. Tego samego dnia odbędzie się prezentacja stołów wielkanocnych, a swoje potrawy wielkanocne pokażą Koła Gospodyń Wiejskich z okolicznych gmin. Na miejscu można będzie kupić tradycyjne potrawy wielkanocne.

Z kolei w niedzielę, 13 kwietnia swoje dzieła zaprezentują twórcy ludowi. Będzie można kupować i podziwiać m.in. stroje ludowe, folkowe, koronki, hafty, biżuterię szydełkową, korale, wianki, opaski, serwetki, haftowane ozdoby świąteczne... Będą też pokazy obrzędów i zwyczajów wielkanocnych w wykonaniu autentycznych amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Goście zobaczą m.in. barwny korowód z palmami, poświęcenie palm czy konkurs na najpiękniejszą palmę.

Czytaj więcej

Świąteczne jarmarki coraz bardziej doceniane

W lany poniedziałek Siuda Baba będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Siuda Baba to jedna z małopolskich tradycji. Jest to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę, ubraną w podartą spódnicę. Zgodnie z legendą Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy. Pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko w Poniedziałek Wielkanocny mogła znaleźć swoją następczynię.

Jarmarki lokalne

W Warszawie, na Pradze będzie Kaziuk Praski. Ten słynny kiermasz wielkanocny, odbędzie się w Niedzielę Palmową, na placu przed Bazyliką Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kawęczyńskiej. Na jarmarku oprócz nieodzownego rękodzieła m.in. palm wileńskich, pisanek czy wyrobów z wikliny, będzie też sporo spożywczych produktów regionalnych. Będzie miód, sery, tradycyjne chleby i wyroby wędliniarskie. W planach są też warsztaty z ozdabiania pisanek woskiem oraz prezentacja na temat różnych jarmarków wileńskich w Domu Spotkań z Historią.

Kilkudniowe targi zaplanowały też m.in. Katowice, Nowy Sącz i Wrocław. We Wrocławiu odbędzie się kilka imprez, na których każdy zaopatrzy się we wszystko, co na Wielkanoc może być potrzebne. Na placu Nowy Targ do 18 kwietnia trwać będzie Jarmark Wielkanocny, gdzie lokalni wystawcy z Dolnego Śląska zaprezentują produkty regionalne. Ale tylko 12 kwietnia na terenie zielonym Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Zwycięskiej odbędzie się prezentacja tradycyjnych stołów wielkanocnych oraz lokalny jarmark z produktami wielkanocnymi. Kupić będzie można wszystkie potrzebne na święta rzeczy, a dodatkowo też zainspirować się różnymi dekoracjami. Dla najmłodszych będą organizowane konkursy oraz warsztaty. Dla wszystkich odbędzie się konkursy na najładniejszą palmę i pisankę wielkanocną. W planach są też występy zespołów ludowych.

Jarmark na Rynku w Katowicach trwa od początku kwietnia, a zakończy się w lany poniedziałek. Kramy oferują m.in. tradycyjne wędliny śląskie, litewskie przysmaki, wiele rodzajów chleba na zakwasie a także domowe konfitury. Oczywiście jest i wielkanocne rękodzieło: zające z siana, mnóstwo różnego rodzaju pisanek.

Nowosądecki Jarmark Wielkanocny potrwa do niedzieli 13 kwietnia. Na płycie rynku odwiedzający znajda kolorowe stoiska rękodzielnicze i punkty gastronomiczne. Dla najmłodszych będą animacje, warsztaty i konkursy na najpiękniejszą palmę. A osoby posiadające Kartę Nowosądeczanina otrzymają darmowy posiłek. 

Jarmarki nie są już tylko imprezami handlowymi, ale coraz częściej handlowo-kulturalnymi, a organizatorzy starają się dbać o rozrywkę dla odwiedzających.

Krakowski Jarmark Wielkanocny trwa od 10 kwietnia na Rynku Głównym, a zakończy się 21 kwietnia. Organizatorzy – krakowscy kupcy zapewniają, że zrobili wszystko, aby na kramach pojawiły się prawdziwe, rzemieślnicze wyroby i na żadnym ze stoisk nie znajdziemy tzw. „chińszczyzny”.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Jarmark odpustowy Emaus nadal przy krakowskich Błoniach
Materiał Partnera
Jakie długi trzeba spłacać przede wszystkim
Z regionów
Warszawa stawia na efektywne zarządzanie gospodarką odpadami
Z regionów
Wiatr od morza to nowe szanse
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Z regionów
Dolny Śląsk wspiera biznes w ekspansji