W całej Polsce organizowane są śniadania wielkanocne dla potrzebujących

Jajka, żurek, biała kiełbasa, babki, mazurki i inne ciasta – znajdą się na świątecznych stołach dla osób potrzebujących. Takie śniadania zorganizowane będą w wielu miastach czy parafiach, po to, by nikt nie czuł się samotny w czasie Wielkanocy.

Publikacja: 19.04.2025 07:35

Śniadanie Wielkanocne dla bezdomnych, samotnych i ubogich w Szczecinie

Śniadanie Wielkanocne dla bezdomnych, samotnych i ubogich w Szczecinie

Foto: PAP, Marcin Bielecki

– Wielkanoc bez ciepłego posiłku, bez bliskich, bez odrobiny troski i miłości – to dla wielu czas pełen smutku i poczucia izolacji. Właśnie dlatego postanowiliśmy zrobić wszystko, by osoby, które borykają się z trudnościami, mogły przeżyć te święta w poczuciu godności, bezpieczeństwa i bliskości – mówią przedstawiciele poznańskiego Caritasu. Organizacja oraz siostry zakonne Elżbietanki, Albertynki i Urszulanki przygotowują Śniadanie Wielkanocne dla 1,3 tys. osób.

Spotkania świąteczne dla potrzebujących organizowane są od piątku

Wielkanoc zaczyna się w niedzielę, ale już od piątku zaczynają się specjalne spotkania dla potrzebujących. W piątek o godz. 12.30 takie spotkanie odbyło się w Sejmie. Wzięło w nim udział kilkaset osób samotnych i bezdomnych. Życzenia złożył im marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Spotkanie w Sejmie, obok stołecznego ratusza, współorganizowała fundacja „Wolne Miejsce”, która od lat co roku zaprasza potrzebujących na Wigilie i śniadania wielkanocne w całej Polsce.

Ta sama fundacja zorganizuje Warszawskie Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych 2025 na terenie Expo XXI Warszawa na Woli. Rozpocznie się ono w niedzielę o godz. 11. „Zapisujcie się, zapraszajcie samotne osoby, potrzebujących, rodzinę i bliskich. Spędzimy te święta wspólnie w cudownej atmosferze domowej, to będzie cudowny i wspaniały czas” – apeluje Fundacja.

Jedno z największych świątecznych śniadań odbędzie się 20 kwietnia o godz. 10 na parkingu A, przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Na tę okoliczność stanie tam duża hala namiotowa. – Ważne jest, abyśmy pamiętali przy okazji świąt także o osobach samotnych, które z różnych przyczyn nie mają z kim spędzić tego czasu i podzielić się miłością i radością. Po raz kolejny wraz z Fundacją „Wolne Miejsce”, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz innymi miastami włączamy się w organizację Śniadania Wielkanocnego dla Samotnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Przy świątecznym stole dla nikogo nie zabraknie miejsca – dodaje.

Czytaj więcej

Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny: gdzie zrobić zakupy? Te sklepy będą otwarte

Już w czwartek rozpoczęło się wielkie gotowanie w kuchni Bistro Spichlerz w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności. W wielkanocnym menu będzie tradycyjny gorący żurek z jajkiem. Nie zabraknie też białej kiełbasy pieczonej z cebulą, wielokolorowych pisanek, sałatki jarzynowej oraz różnego rodzaju ciast, słodyczy i napojów.

– Święta to piękny czas, ale dla wielu osób trudny, a my zmieniamy to od lat, wypełniając czyjąś samotność dobrym słowem, obecnością i życzeniami. Zapraszamy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji życiowej, materialnej, rodzinnej, nie może pozwolić sobie na organizację Wielkanocy w gronie najbliższych – do spędzenia jej razem z nami – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

W niedzielę wielkanocną na Rynku w Głuchołazach znów stanie kuchnia polowa, a obok – namiot dla gości. Wolontariusze ugotują 350 litrów żuru świątecznego. Na stołach pojawią się wędliny, ciasta, wypieki, kawa i herbata. Samo śniadanie zaplanowano na godzinę 12. Na świąteczne śniadanie zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta i gminy.

Spotkania dla potrzebujących w Wielkanoc. „Zastąpić samotność dobrym słowem”

Jedno z wielkanocnych śniadań zorganizowane zostanie w Łodzi. Przy wspólnych stołach w hali Expo będzie mogło zasiąść 800 mieszkańców, a dla kolejnych 200 przygotowane zostaną paczki ze świątecznymi potrawami, które będą dostarczane do ich domów.

Czytaj więcej

Wielka Sobota 2025: Do której zrobimy zakupy? Godziny otwarcia Biedronki, Lidla i innych

– Dołożymy starań, by wszyscy uczestnicy poczuli choćby namiastkę ciepła rodzinnego domu, a także doświadczyli świątecznej radości i spotkania z życzliwym człowiekiem. Zależy nam, by każdą samotność zastąpić dobrym słowem i naszą, w tym też licznych wolontariuszy, obecnością – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Oprócz tradycyjnych potraw na stołach znajdą się świąteczne kartki przygotowane przez dzieci z łódzkich szkół oraz pisanki wykonane przez przedszkolaków. Spotkanie w hali Expo będzie miało charakter ekumeniczny – zostaną zaproszeni na nie duchowni różnych kościołów chrześcijańskich.

Przygotowania do śniadania wielkanocnego trwają też w Poznaniu. Odbędzie się ono w ogrodzie przy parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 8.30. Przy stołach przygotowanych zostanie ok. 300 miejsc, głównie dla osób w kryzysie bezdomności. Pozostali goście otrzymają świąteczne pakiety na wynos, by móc spożyć posiłek we własnym gronie. W sumie wsparcie otrzyma 1,3 tys. osób. „Wielkanoc to moment odrodzenia, pełen miłości i serdeczności. Jednak dla wielu osób, które żyją w biedzie, samotności, chorobie czy na ulicy, ten czas staje się jednym z najtrudniejszych w roku” – zauważa poznańska Caritas.

Śniadanie dla samotnych i potrzebujących zorganizuje też Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka”. Odbędzie się ono w niedzielę, 20 kwietnia o godzinie 10.30 przy ul. św. Wincentego 6/9 w Poznaniu.

Czytaj więcej

Mariusz Cieślik: O wyższości świąt Wielkiej Nocy

Poza śniadaniem, paczki dla potrzebujących

Coroczne Śniadanie Wielkanocne dla osób ubogich, samotnych, bezdomnych organizowane jest także w Białymstoku. Potrzebujący zasiądą do wspólnego stołu w Wielką Niedzielę o godz. 7.30 w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia. Około 500 osób będzie mogło poczęstować się ciepłym posiłkiem, otrzymać paczkę z żywnością i spędzić czas wraz z innymi w świątecznej atmosferze.

Zarówno śniadanie, jak też paczki pomocowe, przygotowują Fundacja Rodziny Czarneckich i Caritas Archidiecezji Białostockiej. Od lat tę inicjatywę wspiera finansowo także miasto.

W Gdańsku śniadanie wielkanocne z potrzebującymi zaplanowano już w sobotę, w samo południe, na placu przy ul. Szerokiej 106, w okolicy Bazyliki Św. Mikołaja. Jak zwykle będą tradycyjne świąteczne potrawy, a wśród nich jaja, żurek, biała kiełbasa, a także wielkanocne ciasta. Śniadanie odbędzie się w postawionym na tę okazję namiocie, w którym będzie można wspólnie spożyć wielkanocny posiłek. Wcześniej odbędzie się poświęcenie pokarmów. Przygotowują je: Duszpasterstwo Akademickie „Górka”, Polska Izba Restauratorów i Hotelarzy oraz Szczep Bór Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście.

Duszpasterstwo przygotuje również paczki z produktami codziennego użytku, które zostaną przekazane do ośrodków pomocy, takich jak schroniska dla osób w kryzysie bezdomności czy domy samotnej matki.

– Wielkanoc bez ciepłego posiłku, bez bliskich, bez odrobiny troski i miłości – to dla wielu czas pełen smutku i poczucia izolacji. Właśnie dlatego postanowiliśmy zrobić wszystko, by osoby, które borykają się z trudnościami, mogły przeżyć te święta w poczuciu godności, bezpieczeństwa i bliskości – mówią przedstawiciele poznańskiego Caritasu. Organizacja oraz siostry zakonne Elżbietanki, Albertynki i Urszulanki przygotowują Śniadanie Wielkanocne dla 1,3 tys. osób.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Samorządy nie radzą sobie z cyberbezpieczeństwem
Z regionów
Polskie miasta inwestują w żłobki. Nowe placówki są coraz bardziej ekologiczne
Z regionów
Jarmarki wielkanocne: w tym roku więcej rzemiosła, mniej „chińszczyzny”
Z regionów
Jarmark odpustowy Emaus nadal przy krakowskich Błoniach
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Materiał Partnera
Jakie długi trzeba spłacać przede wszystkim