Dolny Śląsk zaprasza na malownicze szlaki górskie

Najlepsze schroniska, najpiękniejsze szlaki, kultowe miejsca, porady GOPR-owców i atrakcje idealne na sezon zimowy w Sudetach. Region zaprasza w góry i promuje bezpieczne zachowania na szlakach pod hasłem #GóryBezBrawury.

Publikacja: 21.11.2022 09:00

Schronisko na Śnieżniku jest zlokalizowane na hali pod górą Śnieżnik (1424 m n.p.m.) – najwyższym sz

Schronisko na Śnieżniku jest zlokalizowane na hali pod górą Śnieżnik (1424 m n.p.m.) – najwyższym szczytem leżącym w Sudetach Wschodnich

Foto: Dzwonek

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk jest znany szeroko w kraju i za granicą ze swoich atutów turystycznych. Co roku region odwiedzają miliony turystów, których – poza stolicą regionu, Wrocławiem, – przyciąga przede wszystkim urok Sudetów. Tylko w I półroczu 2022 r. na Dolny Śląsk przyjechało ponad 3 mln gości, a turyści regionalni stanowili kolejne 500 tys. osób. W trójce najchętniej odwiedzanych miejsc są powiaty karkonoski i kłodzki oraz Wrocław. Odpowiadają łącznie za ok. 60 proc. ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku; łącznie w ramach tego wyniku górą są Sudety.

Nic dziwnego, wspaniałe szlaki z malowniczymi widokami, znakomite, cieszące się renomą schroniska, urokliwe zakątki, okazałe zabytki i tajemnicze miejsca od lat przyciągają tutaj turystów spragnionych aktywnego wypoczynku, choć oczywiście zwolennicy stacjonarnego odpoczywania także mają tu szerokie możliwości wyboru miejsca spędzenia wolnego czasu.

Bądź bezpieczny w górach

Region, zapraszając gości do odwiedzenia malowniczych miejsc, przypomina o rozwadze przy korzystaniu z górskich atrakcji. Dlatego rusza już kolejna edycja akcji #GóryBezBrawury, w której Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i regionalne oddziały GOPR promują bezpieczne zachowanie na szlakach.

– Wraz z GOPR-em i dolnośląskimi atrakcjami promujemy bezpieczną turystykę w regionie w ramach akcji #GóryBezBrawury. Dolny Śląsk to nie tylko najwięcej zabytków i uzdrowisk w Polsce, ale również wspaniałe górskie szlaki z niesamowitymi obiektami, które noszą już miano kultowych. Aby ułatwić turystom zwiedzanie i zapewnić bezpieczeństwo, na jednej mapie zgromadziliśmy miejsca, których, odwiedzając Sudety, przegapić nie można – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

W ramach akcji region zaprasza do odwiedzenia kultowych obiektów w górach. W dolnośląskich kurortach odbędą się m.in. spotkania z turystami i przedstawicielami atrakcji turystycznych z regionu, których celem jest zainspirowanie amatorów białego szaleństwa do odkrywania kolejnych miejsc na Dolnym Śląsku.

Planowane jest również wydanie drukowanego przewodnika „Kultowe miejsca w dolnośląskich górach” oraz seria materiałów o najpiękniejszych miejscach w regionie na zimowy wypoczynek czy cykl edukacyjny dotyczący przygotowywania wycieczek górskich.

Zaproszenie do kultowych miejsc

– Dolny Śląsk jest regionem bogatym w trasy krajoznawcze dla wszystkich turystów, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Osobiście polecam wejść na Kalenicę, szczyt w Górach Sowich o dosyć łagodnym podejściu, z poniemiecką wieżą, z której widok rozciąga się od Pradziada po Śnieżkę. To idealna opcja dla rodzinnej eskapady. Przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki gwarantowane. Co ciekawe, można spotkać tam muflony, a po wędrówce dobrze zjeść i odpocząć w urokliwym schronisku PTTK Zygmuntówka – zachęca członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj z Bezpartyjnych Samorządowców.

Kampania #GóryBezBrawury to także zaproszenie do odwiedzenia kultowych obiektów w dolnośląskich górach i najciekawszych miejsc regionu. Przedstawia położenie i historię obiektów, szlaki turystyczne w ich okolicach czy atrakcje, które można zobaczyć, wybierając się na szczyty. To także zaproszenie właśnie do schronisk.

Już wcześniej władze regionu przygotowały wygodne narzędzie dla gości. Znalazły się tam ciekawe szlaki, zabytkowe obiekty, najpiękniejsze widoki, czyli miejsca z klimatem, które od lat przyciągają amatorów górskich wypraw na Dolnym Śląsku. Z inicjatywy urzędu marszałkowskiego powstała mapa takich miejsc. Jest ona dostępna online w serwisie Geoportal Dolny Śląsk.

– Aby ułatwić turystom zwiedzanie i zapewnić bezpieczeństwo, na jednej mapie zgromadziliśmy miejsca, których, odwiedzając Sudety, przegapić nie można – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Magiczne schroniska

Na mapie zgromadzono kilkadziesiąt najciekawszych miejsc w dolnośląskich górach. To m.in. schroniska przy Głównym Szlaku Sudeckim, które zapewniają wytchnienie w trakcie górskich wycieczek, ale również obiekty położone blisko miast.

Samotnia, Pasterka, Andrzejówka, Jagodna, Szwajcarka, Na Stogu Izerskim to przykłady obiektów, które na stałe wpisały się w odkrywanie Dolnego Śląska. Zabytkowe budynki, ciekawa historia, klimatyczne noclegi i lokalne przysmaki sprawiają, że miejsca te cieszą się popularnością. Przyciągają ludzi, dla których góry są prawdziwą pasją.

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk górskich, często odwiedzanym przez miłośników Karkonoszy nie tylko dlatego, że znajduje się w drodze na najwyższy szczyt tego pasma, ale przyciąga również atmosferą i udogodnieniami. Andrzejówka to miejsce malowniczo położone na przełęczy trzech dolin pod szczytem Waligóry należącej do Korony Gór Polski. Schronisko na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta to miejsce do odpoczynku, które także można znaleźć w drodze na szczyt – na hali pod górą Śnieżnik (1424 m n.p.m.), najwyższym szczytem leżącym w Sudetach Wschodnich. Szwajcarka z kolei leży wśród świerkowych i bukowych lasów, gdzie łączy się węzeł pięciu szlaków turystycznych. Znajduje się w Górach Sokolich na wysokości 520 m n.p.m. – to jedyne całkowicie drewniane schronisko w Sudetach.

– Nasze schronisko to miejsce, do którego od lat wracają turyści krajowi i zagraniczni. Jest perełką Gór Izerskich, najszybciej jest tutaj rozpocząć i najłatwiej zakończyć wycieczkę. To miejsce z niesamowitą, niemal stuletnią historią i niepowtarzalnym klimatem. Nigdy nie zostało zniszczone i zachowało swój urok sprzed wieku. Latem przyciąga amatorów rowerów, zimą narciarzy i piechurów – mówi Grażyna Bielewicz, od dwudziestu lat prowadząca Schronisko PTTK Na Stogu Izerskim.

Na mapie dostępnej w Geoportalu, obok lokalizacji kultowych miejsc, można znaleźć zdjęcia, informacje o liczbie noclegów, a także link do strony danego obiektu. Jest tam także odnośnik do artykułu na stronie dolnyslask.travel, gdzie znajduje się szczegółowy opis obiektu: okoliczne atrakcje i szlaki, historia, udogodnienia czy sposób dotarcia. W planach jest także przygotowanie papierowej wersji mapy.

Co ważne, do mapy dostępnej w Geoportalu cały czas mogą dołączyć kolejne miejsca. Aby to zrobić, należy zgłosić się do Wydziału Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Warto przypomnieć, że w Geoportalu dostępna jest także przygotowana przez samorząd regionu mapa, na której zostały zebrane najlepsze miejsca do obserwacji nocnego nieba – a więc takie, gdzie najmniej jest okolicznych świateł utrudniających obserwację – oraz punkty związane z astronomią.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk jest znany szeroko w kraju i za granicą ze swoich atutów turystycznych. Co roku region odwiedzają miliony turystów, których – poza stolicą regionu, Wrocławiem, – przyciąga przede wszystkim urok Sudetów. Tylko w I półroczu 2022 r. na Dolny Śląsk przyjechało ponad 3 mln gości, a turyści regionalni stanowili kolejne 500 tys. osób. W trójce najchętniej odwiedzanych miejsc są powiaty karkonoski i kłodzki oraz Wrocław. Odpowiadają łącznie za ok. 60 proc. ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku; łącznie w ramach tego wyniku górą są Sudety.

Pozostało 90% artykułu
Warto zobaczyć
Na jakie festiwale warto się wybrać w sierpniu
Warto zobaczyć
Poznaj nieznany Śląsk. Urodziny Metropolii z mnóstwem ciekawych wycieczek
Warto zobaczyć
Kino pod chmurką. Ruszają letnie seanse na świeżym powietrzu
Warto zobaczyć
Lato pełne sztuki
Warto zobaczyć
Smoczy szlak z nowymi rzeźbami