Samorządy pod presją demografii. Indeks starości budzi niepokój

W niektórych gminach w Polsce liczba ludności spadła w ciągu dekady o jedną czwartą. W innych średni wiek mieszkańców zwiększył się aż o dziesięć lat.

Publikacja: 24.07.2023 08:11

Konsekwencje spadku liczby ludności oraz starzenia się społeczeństwa widoczne są już dziś, a w przys

Konsekwencje spadku liczby ludności oraz starzenia się społeczeństwa widoczne są już dziś, a w przyszłości mogą być nasilone - ostrzegają samorządowcy

Foto: FOTOWAWA

Młodzi wyjeżdżają, przyrost naturalny jest ujemy, pilniejsze staje się stworzenie instytucji dla osób starszych niż dla najmłodszych – tak Stanisław Gierula, skarbnik gminy Domaradz na Podkarpaciu, tłumaczy, dlaczego gmina nie przystąpiła do programu Maluch+, dzięki któremu samorządy mogą dostać dofinansowanie do budowy żłobków. W podobnej sytuacji jest coraz więcej gmin w całym kraju.

W co siódmej gminie w Polsce (w 397) w ciągu dekady liczba ludności zmniejszyła się o ponad 10 procent. Większość z nich znajduje się na terenach tzw. ściany wschodniej. Szczególnie w województwie podlaskim (stanowią one prawie połowę gmin regionu), w południowej części województwa lubelskiego, obszarach przy granicy z Rosją, wschodniej części Pomorza Zachodniego oraz na terenach górskich. Jest nas nie tylko mniej, ale także stajemy się coraz starsi.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Społeczności lokalne
Pożar w Gdańsku. Na początku sezonu będzie mniej rowerów miejskich?
Społeczności lokalne
Demograficzne problemy polskich samorządów
Społeczności lokalne
Gotowanie z prezydentem, a może lot balonem? Jak samorządowcy grają z WOŚP
Społeczności lokalne
Mało uczniów, a utrzymanie szkół coraz droższe
Społeczności lokalne
Mimo podwyżek nauczycieli nadal za mało