Kobiety rządzą w miastach. Nie tylko 8 marca

Koncerty, warsztaty, spotkania, specjalne pokazy filmowe – takie m.in. atrakcje przygotowano w miastach dla pań z okazji Dnia Kobiet.

Publikacja: 08.03.2023 12:14

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europi

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Są obchodzone już od 113 lat. Także samorządy pamiętają o tym święcie

Foto: adobestock

- Ten dzień będzie obfitował w spotkania z kobietami, które opowiedzą o sobie, o swoich pasjach i biznesach, poruszą tematy związane ze zdrowiem i urodą, m.in. jak naturalnie zadbać o ciało i zdrowie, o zaletach masażu kobido, o wpływie morsowania na nasze ciało i pracę – podaje szczeciński ratusz.

Podlaskie piosenki dla podlaskich pań

Według opublikowanych pod koniec ub. roku ostatecznych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce, w naszym kraju mieszkało 37 019 327 rezydentów. Według najnowszych danych aż 51,6 proc. populacji Polski stanowią kobiety. Ich liczba kobiet w stosunku do danych sprzed 10 lat spadła o 517 863 (tj. 2,6 proc.).

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Są obchodzone już od 113 lat. Także władze lokalne pamiętają o tym święcie.

W środę w Szczecinie w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy w al. Wojska Polskiego  odbędą się spotkania  z ciekawymi kobietami w ramach nowego miejskiego cyklu „Z kobietami”. Spotkania będą organizowane w każdą pierwszą środę miesiąca.

Czytaj więcej

Urodziły się dzięki wsparciu samorządów. Miasta pomagają przy in vitro

Szereg imprez zaplanowano w Białymstoku. W Galerii im. Sleńdzińskich odbędą się warsztaty o fotografii, a w Domu Kultury „Śródmieście” zaplanowano przedstawienie „Z piosenką przez Podlasie”, w wykonaniu Kabaretu Lumbago. Usłyszeć będzie można też piosenki opowiadając o urokach miast, takich jak Białystok, Augustów, czy Supraśl. Wstęp jest wolny.

A Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na przedpremierowy pokaz najnowszego dzieła wielokrotnie nagradzanego Emanuele Crialese’a.

A w niedzielę, 12 marca zaprasza na Dzień Kobiet na Torze Białystok gdzie zaplanowano m.in. jazdy samochodowe. - Będzie można ćwiczyć wchodzenie w zakręty, opanowanie nadsterowności i podsterowności pojazdu, wszelkie manewry kierownicą. Będzie to spora dawka adrenaliny – zachęcają organizatorzy.

Koncerty i maraton fitness

Z kolei w Gdańsku zaplanowano ciekawe koncerty, warsztaty florystyczne, spektakle i spotkania poświęcone kobietom.

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi 10 Tenorów. – Wiek XXI wiek - to stulecie dziesięciu tenorów, którzy nie walczą ze sobą, ale śpiewają w duecie czy kwartecie, a nawet całą dziesiątką. Bawią publiczność, bowiem wykonują każdą muzykę: operową, operetkową, pieśni neapolitańskie, folklor, fragmenty musicali, estradowe szlagiery i hity spod znaku rocka - zapraszają organizatorzy.

Koncerty zaplanowano także w oliwskiej Paszczy Lwa, gdzie wystąpi Jarosław Ziętek oraz Tomek Olszewski Trio, a w Domu Sąsiedzkim „Zakopianka” odbędzie się koncert gitarzysty Włodka Kubiaka.

Czytaj więcej

Zieleń wraca na podwórka. Dzięki miejskim dotacjom

A w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będzie można zobaczyć najnowszy spektakl Teatru Razem: „Podchodzisz moją samotność” w reżyserii Doroty Bielskiej, według „Romea i Julii” Williama Szekspira w przekładzie Józefa Paszkowskiego.

W Centrum Społeczności w Gdańsku mnóstwo atrakcji pod hasłem „Kwiaty, piękno, słodycze”. W całodziennym programie spotkania, warsztaty oraz inne atrakcje.

Niespodzianki dla pań przygotowano także w Rzeszowie. W Rzeszowskich Piwnicach o godz. 20 maraton fitness, a wcześniej  warsztaty malowania akwarelami. Poza tym w rzeszowskich instytucjach kultury zaplanowano koncerty,  spektakle czy specjalne pokazy filmowe.

Mało prezydentek, więcej wójtów

A w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu na przyszłe mamy czekają położne, psycholożki, joginki czy dietetyczki. To będzie dzień wsparcia, wymiany doświadczeń i porad.

- Podczas spotkania przyszłe mamy oraz tatusiowie będą mogli dowiedzieć się, jak najlepiej przygotować się do powitania swojego dziecka na świecie, w czym może pomóc położna rodzinna i jak wygląda jej praca. Przedstawiony zostanie również wykład na temat porad dietetycznych oraz pielęgnacji  – mówi Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej. 

Tylko co dziesiąty wójt, burmistrz, prezydent miasta to kobieta. W obecnej kadencji na stanowisku wójta pracuje więc 199 kobiet, burmistrzami jest 88, a prezydentami – 11 pań.

Prezydentki rządzą dziś w Świdnicy, Bełchatowie, Łodzi, Kędzierzynie-Koźlu, Słupsku, Zabrzu, Jastrzębiu-Zdroju, Piekarach Śląskich, Ostrowie Wielkopolskim i Kołobrzegu i w Gdańsku.

- Ten dzień będzie obfitował w spotkania z kobietami, które opowiedzą o sobie, o swoich pasjach i biznesach, poruszą tematy związane ze zdrowiem i urodą, m.in. jak naturalnie zadbać o ciało i zdrowie, o zaletach masażu kobido, o wpływie morsowania na nasze ciało i pracę – podaje szczeciński ratusz.

Podlaskie piosenki dla podlaskich pań

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?