Zieleń wraca na podwórka. Dzięki miejskim dotacjom

Cztery szczecińskie wspólnoty mieszkaniowe dostaną dofinansowanie od miasta na rewitalizację swoich podwórek. Podobnego wsparcia udzielają też inne samorządy.

Publikacja: 12.05.2022 18:39

Podwórko przy ul. Malczewskiego w Szczecinie, wyremontowane w ubiegłym roku

Podwórko przy ul. Malczewskiego w Szczecinie, wyremontowane w ubiegłym roku

Foto: mat.pras.

- Nasza akcja „Odmień swoje podwórko" przyczynia się do przeobrażenia terenów, które wymagają interwencji publicznej dla poprawy stanu zagospodarowania i podniesienia jakości ich estetyki – mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta w poznańskim ratuszu.

Odnowiona kamienica, odnowione podwórko

W Szczecinie realizowane są dwa programy związane z podwórkami. Jednym z nich jest program „Zielone Podwórka”, który ruszył w 2008 roku.

- Od tego czasu, dzięki wsparciu gminy, wyremontowano już 144 tereny. W sumie, przez ostatnie 14 lat, wspólnoty otrzymały pomoc na ten cel w wysokości ok 15,5 mln zł – podaje szczeciński ratusz.

Drugim miejskim programem są „Zielone Przedogródki” realizowane do siedmiu lat. - W ciągu sześciu lat programu zrealizowano 66 projektów, które gmina dofinansowała kwotą ok 4,5 mln zł - mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Czytaj więcej

Sztuka łatania ulic z dziurawych budżetów

W tym roku cztery wspólnoty mieszkaniowe dostaną samorządowe wsparcie na ten cel. Miasto przeznaczyło na to w sumie 600 tys. zł. - Dzięki nim zaniedbane tereny zmieniają się w zielone miejsca, przyjazne mieszkańcom – informuje szczeciński ratusz.

W tegorocznym naborze, który trwał od stycznia do marca wpłynęło łącznie 14 wniosków – cztery na przedogródki i 10 na podwórka.  

Szczeciński Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych zapowiada, że jeszcze w tym roku będzie wnioskował do Rady Miasta o dodatkowe pieniądze na odnawianie podwórek.

Jak zagospodarować poznańskie skwery...

Także w Poznaniu  są prowadzone dwie akcje, dzięki którym mieszkańcy mogą dostać dotacje i zmieniać przestrzeń wokół swoich bloków. Jedną z nich jest projekt „Odmień swoje podwórko”.

Ta akcja skierowana jest do użytkowników, właścicieli i zarządców podwórek/terenów publicznych i niepublicznych (podwórka budynków mieszkalnych, fragmenty placów, ulic, skwerów, osiedli mieszkaniowych), położonych w granicach działania rad osiedli: Stare Miasto, Główna, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Wilda, Św. Łazarz, Jeżyce.

Od poniedziałku wspólnoty mieszkaniowe mogą zgłaszać swoje podwórka. - Pierwsza część akcji to warsztaty projektowe, podczas których zespoły z pomocą ekspertów szukają pomysłów na zagospodarowanie i ożywienie swoich lokalnych przestrzeni, tworząc dla nich koncepcje lub projekty – mówi dyr.  Parysek-Kasprzyk,

W tegorocznej edycji przewidziano pieniądze na modernizację sześciu podwórek. Wartość nagrody w konkursie projektów to 4 tys. zł. Nagrodą w konkursie jest sfinansowanie uzgodnionych elementów, składających się na projekt opracowany w wyniku warsztatów, np. sadzonek roślin, ziemi ogrodniczej, narzędzi ogrodniczych oraz urządzeń małej architektury.

...albo dostać pieniądze na lokalny plac zabaw

Innym poznańskim programem jest „Przyjazne Podwórko”. Działa od 10 lat. Mogą z niego korzystać wspólnoty mieszkaniowe z osiedli: Stare Miasto, Jeżyce, św. Łazarz, Wilda oraz Ostrów Tumski - Śródka - Zawady - Komadoria, korzystające z komunalnych terenów przyległych.

Czytaj więcej

Jak zatrzymać deszcz w mieście? Powstają specjalne ogrody

– Zależy nam na polepszeniu warunków techniczno - funkcjonalnych i estetyki otoczenia budynków, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia trwałych elementów infrastruktury, miejsc wypoczynku, placów zabaw dla dzieci i małej architektury – mówi Łukasz Kubiak, rzecznik Zarządu Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

Program „Przyjazne Podwórko” zakłada wspólne finansowanie przedsięwzięć realizowanych na terenach komunalnych przez wspólnoty mieszkaniowe.  Zgodnie z regulaminem akcji  połowę kosztów ponosi samorząd, połowę wspólnota. W tym roku zmodernizowanych zostanie siedem podwórek.

Łódź zapłaci za ogrody deszczowe

Także łódzki ratusz namawia do odnawiania podwórek: - Chcesz je zazielenić? A może łapać deszczówkę, którą wykorzystasz potem do podlewania roślin? W Łodzi trwają konkursy na dofinansowanie takich proekologicznych pomysłów. Wnioski można składać do 3 czerwca. Do rozdysponowania jest łącznie 600 tys. zł.

- Zapraszamy zarówno wspólnoty mieszkaniowe, jak i prywatnych właścicieli oraz grupy sąsiedzkie, które chcą poprawić mikroklimat na kawałku swojego osiedla. Wnioskodawca musi mieć tylko prawo do dysponowania nieruchomością. O dotację na zagospodarowanie deszczówki można się starać na terenie całego miasta, a na zazielenianie podwórek – tylko na tzw. obszarze rewitalizacji – mówi Anna Wierzbicka z łódzkiego ratusza.

- Nasza akcja „Odmień swoje podwórko" przyczynia się do przeobrażenia terenów, które wymagają interwencji publicznej dla poprawy stanu zagospodarowania i podniesienia jakości ich estetyki – mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta w poznańskim ratuszu.

Odnowiona kamienica, odnowione podwórko

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Gminy zagospodarowują pustostany. W Warszawie to aż jedna piąta mieszkań
Nieruchomości
Długi ma co trzeci lokator komunalny. Kwota robi wrażenie
Nieruchomości
Będą nowe mieszkania czynowe. Samorządy zakładają specjalne spółki
Nieruchomości
Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Nieruchomości
Zintegrowany Plan Inwestycyjny: nowe rozwiązanie dla firm i samorządów
Nieruchomości
Wyścig z czasem po „stare” wuzetki. "Będziemy niewolnikami tej masówki"