Rafał Makowski, prezes PZK, mówił o „nowym otwarciu” związku. – Polski Związek Kolarski jest w głównej mierze odpowiedzialny za szkolenie sportowe, za organizowanie wyjazdów i warunków naszym najlepszym zawodnikom do uczestnictwa w mistrzostwach Europy, świata i w igrzyskach olimpijskich. Natomiast w związku z tym, że otwieramy związek na nowo na środowisko, jesteśmy obecni na wszystkich wydarzeniach, na których rower jest pokazywany w pozytywnym świetle, takich jak ta konferencja. Chcemy budować powszechność kolarstwa, chcemy sprawić, żeby rower był codziennym atrybutem coraz większej części społeczeństwa. Bo to pozwoli na zachęcenie młodzieży do uprawiania tego sportu, co ułatwi klubom poszukiwanie zawodników. W związku z tym bardzo się cieszę, że w imieniu Polskiego Związku kolarskiego mogę współtworzyć tę konferencję – mówił Rafał Makowski. – Prywatnie także jestem zapalonym rowerzystą, a moja trójka dzieci również spędza rowerowo wszystkie wakacje.
Z przesłaniem do uczestników warszawskiego spotkania zwrócił się z „wiśnią kwitnącego Waszyngtonu” dr Leszek Sibilski – pracujący w USA polski socjolog, były polski kolarz torowy, pomysłodawca Światowego Dnia Roweru (ang. World Bicycle Day).
– Bardzo się cieszę, że polski dialog rowerowy jest kontynuowany. Jest bardzo ważne, aby nie stracić momentu polskiego renesansu rowerowego – powiedział Leszek Sibilski. – Zostały nam zaledwie 73 dni do obchodów V Światowego Dnia Roweru, który ma coraz więcej polskich akcentów. Życzę owocnych obrad. Proszę, bądźcie ostrożni podczas podróży po szlakach rowerowych, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze – podkreślił.
Światowy Dzień Roweru został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z 12 kwietnia 2018 r. Jest obchodzony na świecie co roku 3 czerwca. W rezolucji czytamy m.in., że „rower jest symbolem zrównoważonego transportu oraz niesie pozytywne przesłanie wspierające zrównoważoną konsumpcję i produkcję, ma też pozytywny wpływ na klimat”. ONZ zachęca także „wszystkie zainteresowane strony do podkreślania i promowania korzystania z roweru jako środka wspierania zrównoważonego rozwoju, wzmacniania edukacji, w tym wychowania fizycznego dzieci i młodzieży, promowania zdrowia, zapobiegania chorobom, promowania tolerancji, wzajemnego zrozumienia i szacunku, a także ułatwiania włączenia społecznego oraz kultury pokoju”. Drogę do ustanowienia tego święta Leszek Sibilski rozpoczął publikacją artykułu „Cycling is Everyone’s Business” (ang. „Kolarstwo jest sprawą każdego”) w 2015 r.
Wymiana doświadczeń
W ramach warszawskiego wydarzenia odbyły się dwie debaty. W pierwszej („Rowerem przez świat – rowerowa rewolucja trwa”), moderowanej przez Michała Szułdrzyńskiego, I zastępcę redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, wzięli udział Päivi Laine, ambasador Finlandii, Andreas Stadler, ambasador Austrii, Assad José Jater Peña, ambasador Republiki Kolumbii, Marit Maks, zastępca szefa misji w ambasadzie Estonii, oraz Sanne Kaasjager, szef działu ekonomicznego ambasady Królestwa Niderlandów. Goście opowiadali o praktykach swoich krajów dotyczących propagowania jazdy na rowerze – nie tylko jako formy rekreacji, ale także jako środka codziennej komunikacji – i wymieniali się doświadczeniami związanymi z rozwojem infrastruktury rowerowej.
W drugiej („Rower dla dużych i małych”), prowadzonej przez Grzegorza Siemionczyka, dziennikarza „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, swoimi spostrzeżeniami, uwagami i wnioskami dotyczącymi upowszechniania rowerów, dzieli się ze słuchaczami Krzysztof Barczyk, dyrektor gabinetu marszałka województwa zachodniopomorskiego, Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej, Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka biura zrównoważonej mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, Jan Mencwel, aktywista ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Franek Sterczewski, poseł, członek Komisji Infrastruktury, oraz Bartosz Walczak, wiceburmistrz Jarocina.