Drugi Szczyt Rowerowy: Pozytywne emocje, pasja i zaangażowanie

Ponad 150 uczestników, dyplomaci i samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, świata sportu i biznesu, a wreszcie – dzieci. Dwie debaty, 15 prezentacji pod hasłem BIKEtalk i niezliczone rozmowy w kuluarach.

Publikacja: 26.03.2023 19:25

Uczestnicy 2nd Polish Bicycle Summit w ostatnią środę w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie

Uczestnicy 2nd Polish Bicycle Summit w ostatnią środę w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie

Foto: Szymon Sikora

W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie w minioną środę gościliśmy reprezentację najróżniejszych miłośników jazdy na dwóch kółkach. W różnym wieku, z różnych stron Polski, a nawet świata. Połączyła ich pasja, która stała się dla nich nieodłącznym elementem życia. Magnesem, który ich przyciągnął, stał się 2nd Polish Bicycle Summit (PBS) – wydarzenie organizowane przez „Rzeczpospolitą” we współpracy z Polskim Związkiem Kolarskim (PZK).

Ekologia i zdrowie

Czy Polskę czeka rowerowa rewolucja i kto o tym zdecyduje? Skąd czerpać wzorce? Czy powstanie wreszcie Krajowa Strategia Rowerowa? – o to zapytała, otwierając wydarzenie Hanna Wawrowska, pomysłodawczyni i dyrektorka Polish Bicycle Summit. Odpowiedzi na te pytania szukamy od 23 maja zeszłego roku, kiedy to zaczęliśmy kampanię społeczną „Rzeczpospolitej Życia Regionów” pod hasłem „Rowerem przez Polskę”.

Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media, spółki wydającej m.in. „Rzeczpospolitą” wspomniał o swoich doświadczeniach rowerowych.

– To dla mnie wyjątkowe wydarzenie, bo sam jestem zapalonym rowerzystą. Przejeżdżam rocznie 2 tys. km i mam nadzieję, że znajdę czas na dużo więcej – mówił Maciej Maciejowski. – Wybór roweru to jednak nie tylko odpowiedzialność ekologiczna, ale też wybór na rzecz naszego zdrowia. Możemy to odczuć bezpośrednio i na co dzień. Ja z rodziną spędzam na rowerze wakacje i jako ojcu trójki dzieci zależy mi na bezpieczeństwie jazdy i bezpiecznych drogach rowerowych. Dzięki staraniom państwa, uczestników naszego szczytu, jest to możliwe. Wasza praca i wkład w rozwój sieci ścieżek i promocję rowerów są bezcenne i za to chciałbym podziękować – podkreślił prezes Gremi Media.

Rafał Makowski, prezes PZK, mówił o „nowym otwarciu” związku. – Polski Związek Kolarski jest w głównej mierze odpowiedzialny za szkolenie sportowe, za organizowanie wyjazdów i warunków naszym najlepszym zawodnikom do uczestnictwa w mistrzostwach Europy, świata i w igrzyskach olimpijskich. Natomiast w związku z tym, że otwieramy związek na nowo na środowisko, jesteśmy obecni na wszystkich wydarzeniach, na których rower jest pokazywany w pozytywnym świetle, takich jak ta konferencja. Chcemy budować powszechność kolarstwa, chcemy sprawić, żeby rower był codziennym atrybutem coraz większej części społeczeństwa. Bo to pozwoli na zachęcenie młodzieży do uprawiania tego sportu, co ułatwi klubom poszukiwanie zawodników. W związku z tym bardzo się cieszę, że w imieniu Polskiego Związku kolarskiego mogę współtworzyć tę konferencję – mówił Rafał Makowski. – Prywatnie także jestem zapalonym rowerzystą, a moja trójka dzieci również spędza rowerowo wszystkie wakacje.

Z przesłaniem do uczestników warszawskiego spotkania zwrócił się z „wiśnią kwitnącego Waszyngtonu” dr Leszek Sibilski – pracujący w USA polski socjolog, były polski kolarz torowy, pomysłodawca Światowego Dnia Roweru (ang. World Bicycle Day).

– Bardzo się cieszę, że polski dialog rowerowy jest kontynuowany. Jest bardzo ważne, aby nie stracić momentu polskiego renesansu rowerowego – powiedział Leszek Sibilski. – Zostały nam zaledwie 73 dni do obchodów V Światowego Dnia Roweru, który ma coraz więcej polskich akcentów. Życzę owocnych obrad. Proszę, bądźcie ostrożni podczas podróży po szlakach rowerowych, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze – podkreślił.

Światowy Dzień Roweru został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z 12 kwietnia 2018 r. Jest obchodzony na świecie co roku 3 czerwca. W rezolucji czytamy m.in., że „rower jest symbolem zrównoważonego transportu oraz niesie pozytywne przesłanie wspierające zrównoważoną konsumpcję i produkcję, ma też pozytywny wpływ na klimat”. ONZ zachęca także „wszystkie zainteresowane strony do podkreślania i promowania korzystania z roweru jako środka wspierania zrównoważonego rozwoju, wzmacniania edukacji, w tym wychowania fizycznego dzieci i młodzieży, promowania zdrowia, zapobiegania chorobom, promowania tolerancji, wzajemnego zrozumienia i szacunku, a także ułatwiania włączenia społecznego oraz kultury pokoju”. Drogę do ustanowienia tego święta Leszek Sibilski rozpoczął publikacją artykułu „Cycling is Everyone’s Business” (ang. „Kolarstwo jest sprawą każdego”) w 2015 r.

Wymiana doświadczeń

W ramach warszawskiego wydarzenia odbyły się dwie debaty. W pierwszej („Rowerem przez świat – rowerowa rewolucja trwa”), moderowanej przez Michała Szułdrzyńskiego, I zastępcę redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, wzięli udział Päivi Laine, ambasador Finlandii, Andreas Stadler, ambasador Austrii, Assad José Jater Peña, ambasador Republiki Kolumbii, Marit Maks, zastępca szefa misji w ambasadzie Estonii, oraz Sanne Kaasjager, szef działu ekonomicznego ambasady Królestwa Niderlandów. Goście opowiadali o praktykach swoich krajów dotyczących propagowania jazdy na rowerze – nie tylko jako formy rekreacji, ale także jako środka codziennej komunikacji – i wymieniali się doświadczeniami związanymi z rozwojem infrastruktury rowerowej.

W drugiej („Rower dla dużych i małych”), prowadzonej przez Grzegorza Siemionczyka, dziennikarza „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, swoimi spostrzeżeniami, uwagami i wnioskami dotyczącymi upowszechniania rowerów, dzieli się ze słuchaczami Krzysztof Barczyk, dyrektor gabinetu marszałka województwa zachodniopomorskiego, Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej, Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka biura zrównoważonej mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, Jan Mencwel, aktywista ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Franek Sterczewski, poseł, członek Komisji Infrastruktury, oraz Bartosz Walczak, wiceburmistrz Jarocina.

Swoje wystąpienia, prelekcje i prezentacje – pod hasłem BIKEtalk – przedstawili Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego („Kolarstwo szosowe dla osób z niepełnosprawnościami”), Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, dr nauk medycznych (pt. „Jazda rowerem a zdrowie”), Rafał Jurkowlaniec, prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, podróżnik („Rowerem po Afryce”), Piotr Polanek, p.o. dyrektora departamentu turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Joanna Matuszczyk, kierownik zespołu ds. rozwoju ruchu rowerowego w departamencie turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego („VeloMałopolska – jak to się stało, że się udało?”).

W ramach BIKEtalk wystąpili także Marcin Duma, CFO Fundacji IBRiS („Rowerowy barometr – co mówią badania”), Grzegorz Siemionczyk („Rower cargo, czyli alternatywa dla auta”), Michał Płociński, dziennikarz „Rzeczpospolitej” („Rowerowe krajoznawstwo dla każdego”), Szymon Nitka, autor bloga Znajkraj („Turystyka rowerowa w Europie – najlepsze szlaki i dobre praktyki”), Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik rowerowy prezydenta Bydgoszczy („Rowerowa stolica Polski”), Marcin Dworak, pełnomocnik metropolii GZM ds. nowej mobilności („Mobilna metropolia”), Cezary Grochowski, prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej („Efektywna edukacja rowerowa, przesłanki do reformy karty rowerowej”).

Rowerowe opowieści przedstawili też Wiesław Bełz, prezes Stowarzyszenia Rowerowe Katowice („Polskie środowisko rowerowe buduje swoją organizację”), Napoleon Bryl, współtwórca rodzinnego bloga roweremzdzieckiem.pl („Rowerem z dzieckiem”), Wojciech Kardyś, digital ambasador UE, specjalista ds. social mediów („Jak komunikować rower i jazdę rowerem?”), oraz Dominik Kmita, technolog ds. kruszyw w Laboratorium Badań Technicznych TPA, spółki z Grupy Strabag („Rozjaśnij swoją drogę”).

Foto: materiały prasowe

W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie w minioną środę gościliśmy reprezentację najróżniejszych miłośników jazdy na dwóch kółkach. W różnym wieku, z różnych stron Polski, a nawet świata. Połączyła ich pasja, która stała się dla nich nieodłącznym elementem życia. Magnesem, który ich przyciągnął, stał się 2nd Polish Bicycle Summit (PBS) – wydarzenie organizowane przez „Rzeczpospolitą” we współpracy z Polskim Związkiem Kolarskim (PZK).

Pozostało 93% artykułu
Rowerem przez Polskę
Relacja z 5th Polish Bicycle Summit. Rowerem na rozmowy o rowerach
Materiał Partnera
Rowery publiczne zmieniają oblicze miejskiej komunikacji
Materiał Partnera
Metrorower bez granic w śląskim mieście miast
Materiał Partnera
Trasa rowerowa Berlin–Szczecin–Kołobrzeg: pętla z dużym potencjałem
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rowerem przez Polskę
Rower na co dzień w Białej Podlaskiej