Aktualizacja: 21.11.2024 12:59 Publikacja: 20.08.2020 23:25
Dzwon „Piotr” ma się stać jedną z czołowych sandomierskich atrakcji turystycznych.
Foto: Fot. Pixabay / Wikimedia Commons/Kapitannemo
To kolejna atrakcja turystyczna Sandomierza, zwłaszcza że jeden z tych dzwonów – Piotr – jest najstarszy w Polsce. Został on odlany przez anonimowego ludwisarza w 1314 roku. Dzwon „Piotr” waży około 400 kg. Ma 72 cm wysokości, a średnica klosza wynosi około 59 cm.
Jest na nim wyraźny napis, który głosi „Zostałam odlana na chwałę świętego Piotra apostoła w roku pańskim 1314”. Dzwon ten uchodzi za najstarszy w Polsce, choć konkuruje o to miano z kilkoma innymi, ale eksperci, po charakterze inskrypcji i kształcie – uważają, że ten z Sandomierza jest najstarszy.
Wrocław pozazdrościł Łodzi - też będzie odnawiał swoje zabytkowe kamienice. Na początek 22, ale docelowo 100, a razem z nimi podwórka. A władze Krakowa remontują pustostany.
Zakończył się remont alei głównej w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Wcześniej zamontowano tu – w ramach tej samej inwestycji – zupełnie nowe latarnie. Twa ukwiecanie terenu.
Wyposażona w ławki oraz obsadzona drzewami i krzewami, a przez to przyjazna mieszkańcom i turystom – taka będzie wkrótce ul. Chmielna.
Nawet 100 tys. zł mogą dostać wspólnoty mieszkaniowe z Gdańska na zagospodarowanie miejskich podwórek. Inne samorządy także przeprowadzają rewitalizację przestrzeni między blokami czy kamienicami.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W tegorocznym budżecie miasta na wsparcie przeznaczono 14 mln zł. Kwota zostanie rozdzielona na 56 zadań.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Jak co roku znaczącym parametrem oddziaływującym na wyniki rankingu samorządów są dane dotyczące dochodów własnych.
Zrównoważony rozwój, transformacja energetyczna, Europejski Zielony Ład to najbardziej gorące tematy ostatniego okresu.
Choć rządzi Gdańskiem niespełna sześć lat, to Aleksandrze Dulkiewicz udało się nie tylko nawiązać dobre relacje z mieszkańcami, ale przede wszystkim skutecznie realizować strategię rozwoju miasta, które za jej rządów stało się europejską metropolią.
Angażowała się w powstanie w konstytucji rozdziału o samorządzie terytorialnym, ale też tak przeciągała swoje wystąpienie w Sejmie, by opozycja nie odrzuciła projektów ustaw o reformie administracyjnej, która wprowadziła trójstopniowy podział terytorialny, oraz utworzyła instytucje samorządu terytorialnego w powiatach i województwach.
Najważniejsze priorytety dla władz lokalnych to równoległy rozwój gospodarki, społeczeństwa i środowiska – deklarują zgodnie laureaci Rankingu Samorządów 2024. Wszystko po to, by mieszkańcom żyło się jak najlepiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas