- W latach 2019-2024, mimo niełatwej sytuacji finansowej samorządu, wyremontowaliśmy 44 kamienice komunalne i 30 wnętrz podwórzowych. Do 2029 roku chcemy wyremontować 100 budynków i porównywalną liczbę podwórek – zapowiedział Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia, który nadzoruje m.in. wrocławski zasób komunalny.
Wrocławskie kamienice do remontu
„Mia100 Kamienic” to sztandarowy program łódzkiego ratusza, który realizowany jest już od kilkunastu lat, a polega na remoncie zaniedbanych budynków. Jego podstawowym celem było zrewitalizowanie minimum 100 najbardziej zniszczonych kamienic w Łodzi, które mają charakter zabytkowy i które jeszcze nadają się do takich remontów.
- Nie zamierzamy poprzestać, bo ten program okazał się strzałem w dziesiątkę, choć nie wszystkie obiekty kubaturowe w przestrzeni miejskiej w Śródmieściu są własnością miasta. Bardzo duża część budynków należy do wspólnot mieszkaniowych albo osób prywatnych – zapewniła nas Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Z podobnym programem rusza właśnie Wrocław. Efektem akcji „PoWROty kamienic” będzie wyremontowanie do 2029 roku stu kamienic z zasobu komunalnego. Na początek odzyskają dawny blask 22 budynki. Już zostały wybrane budynki, które przejdą kompleksowy remont. Znajdują się one na osiedlach: Kleczków, Karłowice, Huby, Książe, Plac Grunwaldzki, a także na Przedmieściu Oławskim. Każda z wytypowanych do remontu kamienic jest w 100 proc. własnością miasta i prawie wszystkie figurują w Gminnej Ewidencji Zabytków. Większość ma 120-130 lat.
Czytaj więcej
Dwa katowickie place zabaw idą do remontu. Już wybrano wykonawców obu inwestycji, których łączna wartość wyniesie ponad 300 tys. zł.