Aktualizacja: 08.10.2018 15:43 Publikacja: 08.10.2018 15:02
Najnowsze przedszkole – duma mieszkańców
Foto: materiały prasowe
Strawczyn – miejsce urodzin Stefana Żeromskiego pielęgnuje historyczne pamiątki, zaprasza do muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Ale żyje przede wszystkim potrzebami mieszkańców. Właśnie cieszą się oni z nowego przedszkola. Skupienie się na poprawianiu warunków życia w gminie oddalonej o kilkanaście kilometrów od granic Kielc procentuje. – Gdy inne gminy w Świętokrzyskiem się wyludniają, nam w ostatnich latach przybywa obywateli. Nie słabnie gorączka budowlana, ludzie chcą się tu osiedlać. To ożywienie nas napędza, idziemy do przodu – cieszy się wójt Tadeusz Tkaczyk.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Wyłoniliśmy najlepsze miasta i gminy pod względem zrównoważonego rozwoju. W tegorocznej, XX już edycji Rankingu Samorządów pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęły: Dąbrowa Górnicza, Łeba oraz gmina Sulmierzyce.
W tym roku swoje dwie dekady istnienia obchodzi również Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”. Z tej okazji wyłoniliśmy liderów 20-lecia Rankingu Samorządów, czyli miasta i gminy, które dotychczas najczęściej stawały na podium naszego zestawienia.
Używając skali szkolnej, w pomocy uchodźcom mieszkańcy zdali egzamin na szóstkę. To było coś fantastycznego – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Stworzyliśmy w mieście centrum pomocy humanitarnej, które nadal działa i pomaga uchodźcom – mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
Tegoroczna XIX edycja Rankingu Samorządów oparta jest na danych dotyczących roku 2022. Na pewno nie był to łatwy rok dla samorządów.
Bez naszych mieszkańców nic by się nie udało. To oni przyjęli uchodźców do swoich domów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
To na barkach samorządowców w dużej mierze leży odpowiedzialność za tworzenie jak najlepszych warunków życia dla mieszkańców zarówno tych obecnych, jak i przyszłych pokoleń.
To, czego dziś najbardziej potrzeba samorządom, to stabilność i przewidywalność prawa. I adekwatność środków finansowych do zadań – mówi Jan Olbrycht, europoseł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas