Wisznice to gmina licząca 5 059 mieszkańców stałych oraz 176 czasowych. To gmina typowo rolnicza, jednak rolnictwo jest tutaj wyspecjalizowane – to głównie sadownictwo i warzywnictwo, oraz zioła. – Naszą konsekwentnie realizowaną polityką jest rozwój w oparciu o środki zewnętrzne – podkreśla Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice.
Atutem gminy jest czystość powietrza – nie ma tutaj smogu, także dlatego że lokalne władze inwestują w takie rozwiązania, które gwarantują czystość natury. – Inwestujemy w odnawialne źródła energii w domach mieszkańców i w instytucjach publicznych – mówi Piotr Dragan. – Naszym największym osiągnięciem jest zbudowanie wraz z gminami partnerskimi farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 MW – podkreśla.
Kolejnym atutem Wisznic jest fakt, iż 90 proc. mieszkańców ma dostęp do kanalizacji, lub ma przydomową oczyszczalnię ścieków – zaznacza Dragan.
Na uwagę zasługują przedsięwzięcia, na których korzystają dzieci i młodzież. I tak, na terenie gminy 100 procent dzieci chodzi do przedszkola. W tym roku utworzono żłobek, w którym profesjonalną opiekę ma teraz kilkanaścioro maluchów.
Na rozwój gminy wpłynęły liczne inwestycje, w planach są kolejne. – Wśród ważnych inwestycji można wymienić modernizację oczyszczalni ścieków oraz budowę farmy fotowoltaicznej, która daje nam bezpieczeństwo energetyczne. Warto wspomnieć o kolektorach słonecznych na dachach budynków mieszkalnych oraz inwestowaniu w kapitał ludzki, np. punkty przedszkolne przy szkołach na wsi i żłobek – wylicza Piotr Dragan. W każdym roku modernizowane są drogi. Dofinansowanie na ten cel gmina otrzymała m.in. w ramach projektu „100 km dróg w każdym powiecie na 100-lecie niepodległości", który realizuje w tym roku lubelski urząd marszałkowski.