Miasto z zielonym sercem

Zielona Góra – I miejsce wśród miast na prawach powiatu.

Aktualizacja: 08.10.2018 15:42 Publikacja: 08.10.2018 15:25

Dobry czas dla miasta

Dobry czas dla miasta

Foto: AdobeStock

W dobie ciągłego rozwoju i boomu inwestycyjnego, gdy stale przybywa nowych firm, Zielona Góra pozostaje najbardziej zalesionym miastem w Polsce. Tu dba się o ekologię. Po ulicach jeździ coraz więcej elektrycznych autobusów.

Miasto przeżywa boom inwestycyjny w obszarze gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Takiego budżetu jak w tym roku w historii nie było. Widać to przede wszystkim w strefach gospodarczych. Działalność w Strefie Aktywności Gospodarczej rozpoczęło 18 firm, kolejnych dziewięć jest w budowie.

W Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym inwestorzy zainwestowali 480 mln zł i utworzyli ponad 2 tys. nowych miejsc pracy. Ale to nie koniec, liczba inwestorów na tym terenie powiększy się o następnych sześć firm. Włodarze już myślą o kolejnych terenach dla przedsiębiorców. – Dynamiczny rozwój i bardzo duże zainteresowanie inwestorów mobilizuje nas do utworzenia trzeciego już terenu inwestycyjnego. Strefa przemysłowa Zielona S3 przy obwodnicy miasta to duża szansa. Blisko 400 hektarów nowej strefy da nam możliwość przyciągnięcia wielkiego inwestora – dodaje Janusz Kubicki, prezydent miasta.

W lipcu na ulicach miasta pojawiły się pierwsze autobusy elektryczne Ursus, kolejne mają trafić do miasta do końca listopada. Zielona Góra realizuje bowiem wielki projekt zmiany miejskiego transportu. Kontrakt opiewa na 96,5 mln zł i obejmuje dostawę 47 pojazdów. Po odebraniu wszystkich Zielona Góra będzie krajowym liderem rozwoju elektrycznego transportu publicznego.

Kupno autobusów to jeden z elementów większego projektu. Obejmuje on przebudowę zajezdni MZK, budowę centrum przesiadkowego przy dworcu PKP i tunelu pod torami oraz poszerzenie wiaduktu kolejowego nad ulicą Batorego. Władze Zielonej Góry cały czas podkreślają, że zależy im właśnie na zielonym mieście. Zrewitalizowano m.in. Wagmostaw, dzięki temu Dolina Luizy zachwyca odnowionymi alejkami, stawem z fontanną, placem zabaw dla dzieci i siłownią na świeżym powietrzu. Dzięki rewitalizacji odzyskał swój blask park w Kiełpinie i park przy ul. Partyzantów.

Rewitalizacji zostało poddane też Winne Wzgórze, na którym stoi Palmiarnia. W ramach modernizacji wzgórze już zyskało nowe nasadzenia winorośli oraz fontanny i kaskady. Atrakcją turystyczną jest nowa piwniczka winiarska. Na wzgórzu powstały: labirynt z żywopłotu, letnia kawiarnia i plac zabaw dla najmłodszych. Ale to nie koniec. Jednym z bardzo spektakularnych przedsięwzięć jest rewitalizacja Doliny Gęśnika. Teren zostanie podzielony na cztery główne obszary tematyczne: rodzinną przestrzeń aktywności, ogrody, teren sportowo-zabawowy, a także część o nazwie „infrastruktura". Park będzie oświetlony i objęty miejskim monitoringiem. Park Odkrywców ma być perełką Zielonej Góry.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego