Pandemia koronawirusa z dnia na dzień zmieniła nasze życie. Niespodziewanie cały system służby zdrowia stanął w obliczu wyzwań na niespotykaną dotąd skalę.
W swoim regionie konkretne działania na rzecz pomocy pracownikom ochrony zdrowia podjął samorząd województwa dolnośląskiego. Już w pierwszych dniach kryzysu związanego z pandemią z inicjatywy zarządu województwa został stworzony Dolnośląski Pakiet Wsparcia dla Ochrony Zdrowia. Jego łączna wartość sięga 42 mln zł. Program finansowany jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.
Nikt nie zostanie bez pomocy
Za te środki dolnośląskie szpitale i pogotowia ratunkowe mogą kupić specjalistyczny sprzęt do walki z pandemią. Chodzi m.in. o karetki pogotowia, respiratory (w tym respiratory mobilne, inwazyjne i nieinwazyjne), defibrylatory, aparaty USG, sprzęt do dezynfekcji i zamgławiania (ozonometry), ultrasonografy, pompy infuzyjne, środki ochrony indywidualnej, sprzęt do diagnostyki genowej koronawirusa (testery), kardiomonitory i pulsoksymetry, katnografy, komory izolacyjne – BIOBAG do transportu sanitarnego chorych.
Wsparcie trafi także do innych jednostek, których funkcjonowanie jest istotne dla bezpieczeństwa mieszkańców. Jak podkreśla Urząd Marszałkowski, nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy.
– Rolą samorządu jest troska o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Dzięki tym pieniądzom kupimy niezbędny sprzęt dla jednostek medycznych leczących osoby zakażone koronawirusem. Dysponentem pomocy finansowej będzie samorząd województwa, a poszczególne placówki będą zgłaszać swoje potrzeby w zakresie zakupu najpotrzebniejszego sprzętu – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.