Jak wskazuje Paweł Orłowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju, strategicznym celem krajowej polityki miejskiej jest wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do zrównoważonego rozwoju, tworzenia miejsc pracy oraz poprawa jakości życia mieszkańców.
– Rozwój miast to coraz ważniejszy temat w Unii Europejskiej, która rozważa nawet przygotowanie tzw. agendy miejskiej – mówi Paweł Orłowski.
W krajach Unii 70 proc. obywateli mieszka w miastach – w Polsce 60 proc. Miasta odpowiadają za 70 proc. unijnego PKB. Koncentruje się w nich przemysł i rynek pracy, ale i rosną wyzwania w postaci zdegradowanych obszarów i skupisk tzw. wykluczenia społecznego.
– Realizując krajową politykę miejską (KPM), chcemy wykorzystać potencjał miast, starając się też wspomóc ich rozwój – podkreśla Orłowski.
Projekt KPM resort infrastruktury i rozwoju skierował właśnie do dyskusji z ministerstwami, instytucjami rządowymi, samorządami i ich organizacjami oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi. Autorzy koncentrują się na dziesięciu głównych sferach. Są to: transport miejski, niskoemisyjność i efektywność energetyczna, kształtowanie przestrzeni, polityka inwestycyjna, rozwój gospodarczy, zarządzanie obszarami miejskimi, demografia, partycypacja społeczna, rewitalizacja oraz ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu. Kształtując te sfery, resort chce doprowadzić do tego, aby polskie miasta były konkurencyjne, silne – czyli np. zdolne oprzeć się kryzysowi, zwarte (chodzi o zapobieżenie zjawisku ich przestrzennego rozlewania się), zrównoważone i żeby miały sprawne instytucje. Projekt podkreśla samodzielność samorządu terytorialnego i dlatego nie narzuca niczego władzom miast. Ministerialne propozycje powinny być traktowane przez miasta jako rządowa podpowiedź co do kierunku działań, zbiór zaleceń i preferowanych przedsięwzięć, które powinny podejmować samorządy.