Gmina w synergii

Blisko 100 przedstawicieli samorządów terytorialnych z całej Polski oraz firm z gminy Tarnowo Podgórne spotkało się na konferencji "Odkodowany biznes - Odkodowany samorząd".

Publikacja: 23.04.2015 13:50

Gmina w synergii

Foto: Fotorzepa, Piotr Górski pjg Piotr Górski

Tadeusz Czajka -wójt Tarnowa Podgórnego i organizator spotkania- podkreślał, że tutejszy "samorząd właściwie wykorzystał szanse minionego ćwierćwiecza i teraz chce się podzielić z innymi swymi doświadczeniami oraz dobrymi praktykami, które w tym czasie wypracował". Konferencja składała się z trzech paneli dyskusyjnych oraz dwóch warsztatów. Głównym nurtem zainteresowania były relacje między gminą, a biznesem. Debata koncentrowała się wokół sposobu wypracowania korzystnych relacji z inwestorami. Wadim Tyszkiewicz - prezydent Nowej Soli - utrzymywał, że nie dopuszcza możliwości, by urzędnik, w kierowanym przez niego urzędzie, inwestorowi odpowiadał: "nie wiem", "nie potrafię", "tego się nie da".

Mówił, że należy się dostosowywać do każdego przyszłego pracodawcy i być z nim na dobre, i na złe. Informował, że, gdy w 2002 r. obejmował urząd w trzecim  co do liczby ludności  mieście województwa lubuskiego, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 42 proc. Teraz jest niemal o połowę niższa.

Strategia oparta na zaufaniu

W Tarnowie Podgórnym sytuacja na rynku pracy jest odmienna. W gminie liczącej 23 tys..mieszkańców funkcjonuje 5 tys. przedsiębiorstw (w tym 225 firm z kapitałem zagranicznym) zatrudniających łącznie 35 tys. osób. Wydawałoby się, że w inwestowaniu barierą jest brak wykwalifikowanych pracowników, a mimo to np. amerykański Amazon właśnie w tej gminie ulokował swe centrum logistyczne i część pracowników dowozi aż z woj. kujawsko- pomorskiego. Fenomen ten, według uczestników konferencji "Odkodowany biznes- Odkodowany samorząd", wynika przede wszystkim z zaufania zbudowanego między przedstawicielami gminy, a inwestorami. Dyskutanci utrzymywali, że łatwiej osiągnąć sukces, gdy w tych relacjach występuje również bezpieczeństwo (np. negocjacji) i przewidywalność (np. wydawanych decyzji administracyjnych). Oczekiwania przedsiębiorców wobec gminnego samorządu dotyczą także działań zmierzających do integracji miejscowego środowiska biznesu i budowania więzi między małymi oraz dużymi przedsiębiorstwami. Te wzajemne powiązania -według dyskutantów- tworzą synergię przyciągającą kolejny kapitał lokowany w danej gminie.

Niestrachliwa gmina - uczciwi przedsiębiorcy

Grzegorz Benedykciński - burmistrz Grodziska Mazowieckiego- największe brawa otrzymał, gdy skrytykował rozrost biurokracji i krępujące biznes, centralnie tworzone przepisy. Podkreślał, że wykorzystuje każde miejsce, by o tym mówić.

W trakcie konferencji  wskazywano również miejsca konfliktów między samorządem a biznesem. Mówiono, że inwestor oczekuje maksymalizacji zysku, a gmina chce jak najwięcej wyzyskać z jego obecności na swym terenie. Często samorząd zabiega bardziej o nowych inwestorów niż o tych, którzy już utworzyli firmy. Różni bywają też przedsiębiorcy, a samorządowcom głównie zależy na tych, którzy swój biznes opierają na trwałych zasadach. Strach- mówiono- jest nie o to, że wejdą do gminy, tylko o to, co będzie, gdy się wycofają.

Burmistrz Benedykciński zaznaczał, że "uczestnictwo w takim spotkaniu nie jest po to byśmy pokazywali, jacy to jesteśmy piękni, ale by zastano-wić się, co możemy jeszcze zmienić, by pchnąć nasz kraj do przodu". Wójt Tadeusz Czajka wyjaśniał, że "konferencja promuje gminę i jej osiągnięcia, pozwala przedsiębiorcom poznać mechanizmy prowadzące do polepszenia relacji z urzędnikami, społeczeństwem i własnym środowiskiem biznesowym".

Konferencja "Odkodowany biznes- Odkodowany samorząd" objęta była patronatem "Rzeczpospolitej".

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego