Na terenie całego Gdańska do sieci miejskiej ma być też podłączonych kilkadziesiąt obiektów, które dotychczas używają źródeł węglowych do ogrzewania. Szacuje się, że dzięki inwestycjom ok. 20 tys. mieszkańców Gdańska będzie mogło korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej.
Budowa sieci ciepłowniczej łączącej peryferyjne dzielnice Gdańska, Przeróbkę i Stogi z miejską siecią ciepłowniczą oraz likwidacja kotłowni przy ul. Zawiślańskiej jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez Grupę GPEC w ostatnich latach. Obecnie trwają najważniejsze prace związane ze zmianą systemu ogrzewania. Kierownik działu PR Grupy GPEC, Grzegorz Blachowski poinformował PAP, że oba projekty mają być zrealizowane do końca roku. Zakłada się, że od nowego roku mieszkańcy Przeróbki i Stogów będą mogli korzystać z jednego z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła – Ciepła Systemowego. Koszt inwestycji to prawie 30 mln złotych.
Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „KAWKA dla Pomorza – ograniczenie niskiej emisji edycja 2014". Jego celem jest lokalne zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza pochodzących m.in. z nieefektywnego spalania paliw stałych w domowych piecach grzewczych i lokalnych kotłowniach. Konkurs KAWKA jest związany z unijną dyrektywą, która zobowiązała kraje członkowskie do poprawy jakości powietrza.
Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Maciej Kazienko przekonuje, że dzięki likwidacji kotłowni przy ulicy Zawiślańskiej emisja bardzo szkodliwych pyłów ograniczona zostanie o ponad 37 ton rocznie. „Jeszcze bardziej imponująco wygląda zmniejszenie emisji, odpowiedzialnego za ocieplenie klimatu, dwutlenku węgla – o ponad 7 tysięcy ton"- podał.
Oprócz działań związanych z likwidacją kotłowni „Zawiślańska", GPEC w ramach projektu „Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w Mieście Gdańsku poprzez przyłączenie budynków mieszkalnych i użytkowych do sieci cieplnej" realizuje na terenie całego miasta podłączanie kilkudziesięciu obiektów do sieci miejskiej. Oznacza to, że zostaną zlikwidowane dotychczas używane źródła węglowe. Koszt tej inwestycji to około 10 mln zł.