Aktualizacja: 21.11.2017 17:34 Publikacja: 21.11.2017 15:52
Jerzy Stępień, sędzia, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Foto: rp.pl
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Miłośnicy podróżowania i zwiedzania na dwóch kółkach czekali na to od dawna: szlak łączący stolicę Niemiec, stolicę Pomorza Zachodniego i kołobrzeski kurort ma szansę stać się jedną z najpopularniejszych tras Europy.
Region zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką związaną z szeroko pojętą rekreacją na Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego, które odbędą się we Wrocławiu już od 22 do 24 marca.
W tym roku swoje dwie dekady istnienia obchodzi również Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”. Z tej okazji wyłoniliśmy liderów 20-lecia Rankingu Samorządów, czyli miasta i gminy, które dotychczas najczęściej stawały na podium naszego zestawienia.
Używając skali szkolnej, w pomocy uchodźcom mieszkańcy zdali egzamin na szóstkę. To było coś fantastycznego – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Stworzyliśmy w mieście centrum pomocy humanitarnej, które nadal działa i pomaga uchodźcom – mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
Tegoroczna XIX edycja Rankingu Samorządów oparta jest na danych dotyczących roku 2022. Na pewno nie był to łatwy rok dla samorządów.
Bez naszych mieszkańców nic by się nie udało. To oni przyjęli uchodźców do swoich domów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
To na barkach samorządowców w dużej mierze leży odpowiedzialność za tworzenie jak najlepszych warunków życia dla mieszkańców zarówno tych obecnych, jak i przyszłych pokoleń.
To, czego dziś najbardziej potrzeba samorządom, to stabilność i przewidywalność prawa. I adekwatność środków finansowych do zadań – mówi Jan Olbrycht, europoseł.
Ostatnie lata były dla samorządów wyjątkowo trudne, m.in. ze względu na kryzys uchodźczy, galopującą inflację czy napięte relacje na linii rząd–samorząd. Spytaliśmy laureatów naszego Rankingu Samorządów 2023, co decyduje o osiąganych przez nich sukcesach.
Usunięcie sędziów dublerów z TK, „unieważnienie” wyroków wydanych z ich udziałem, a także wybór sędziów do nowego TK większością 3/5 głosów - przewiduje reforma TK.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy sześć rosyjskich obwodów było atakowanych przez ukraińskie drony.
Ponad konstytucją jest premier i on ją definiuje. Ale to nie ma nic wspólnego z demokracją ani z obroną demokracji - stwierdził w porannej rozmowie w RMF prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.
Jury konkursu 50 Top Pizza ogłosiło 100 najlepszych pizzerii na świecie. W zestawieniu po raz kolejny znalazła się jedna polska pizzeria. Nie jest to jednak lokal z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia – kulinarnych potęg na mapie Polski.
Polska dostała zielone światło od Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w wysokości około siedmiu miliardów złotych na budowę fabryki Intela w naszym kraju - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej.
Skoda postanowiła połączyć zalety samochodu elektrycznego z zasięgiem napędu spalinowego. Pod jedną i tą samą maską nowego Superba zmieściła obie technologie. Powstało idealne połączenie między teraźniejszością a przyszłością.
Wyrażenie przez państwa Zachodu zgody na wykorzystanie wyprodukowanych przez nie i przekazanych Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu do ataku na cele w głębi Rosji oznaczałoby stan wojny z Rosją - powiedział prezydent Władimir Putin.
Naturalnym wydaje się, że wraz z rozwojem technologii i unowocześnianiem podejścia do zarządzania kompetencjami zmienia się również sposób postrzegania procesów uczenia się i nauczania. Cyfryzacja tworzy nie tylko wyzwania, ale przede wszystkim nowe możliwości.
Pandemia to już przeszłość, ale pozostały nam po niej rozmaite nawyki – twierdzą eksperci zajmujący się badaniem trendów. Jednym z takich zjawisk jest zyskujący popularność trend „Untact”. Na czym polega?
Od 1 października pracownicy urzędów skarbowych będą dostępni na jednej ogólnopolskiej infolinii Krajowej Administracji Skarbowej - informuje Ministerstwo Finansów.
Sytuacja makro i przedłużające się problemy ze zmianami regulacji stanowią duże wyzwanie dla branży leasingowej – mówi Tomasz Bogus, Prezes Zarządu PKO Leasing.
„Antychryst” od piątku na ekranach. Lars von Trier zrobił film o własnych lękach i męczarniach, tylko czy widzowie muszą to oglądać
Do aplikacji mObywatel trafiła zaktualizowana wersja usługi Jakość powietrza - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Jakie nowości czekają na użytkowników?
Vantage Rent – jeden z liderów najmu instytucjonalnego w Polsce, spółka z Grupy TAG Immobilien – jako pierwsza firma PRS wprowadza do oferty nowych mieszkań systemy Smart Home. Opcja ta jest dostępna obecnie w nowej lokalizacji we Wrocławiu i będzie standardowo wdrażana w każdym nowym budynku wchodzącym do portfela firmy. W ofercie mieszkań do wynajęcia z systemem Smart Home pojawiła się pierwsza pula z 415 mieszkań we Wrocławiu, przy ul. Braniborskiej 58.
Żadna firma w Polsce nie ma dziś zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm. A potrzebujemy wypełnić magazyny milionem sztuk. Po fiasku kontraktu z niemieckim koncernem Rheinmetall i zmarnowaniu czasu przez PiS, trwa gra o budowę fabryki nad Wisłą.
Trwają negocjacje z Koreą Południową dotyczące zakupu kolejnych 180 czołgów. Wbrew zapowiedziom umowa nie zostanie jednak podpisana na początku września. Plany produkcji tych czołgów w Polsce stoją zaś pod znakiem zapytania.
Offset to tylko jeden ze sposobów pozyskiwania technologii przez przemysł zbrojeniowy. Taniej jest stawiać na własne badania i rozwój.
Militarna pomoc państw Zachodu nie tylko radykalnie zwiększa szanse obrońców Ukrainy w starciu z rosyjskimi żołnierzami. Dzięki niej dynamicznie rosną też przychody i zyski zachodnich koncernów zbrojeniowych.
Rafael Nadal nie wystąpi w zaplanowanym na 20-22 września turnieju Laver Cup. Koniec kariery 38-letniego Hiszpana zbliża się wielkimi krokami.
Walka o władzę w imperium Ruperta Murdocha wchodzi na nowy etap. Skłócona rodzina medialnego magnata spotka się w sądzie, który ma rozstrzygnąć, kto będzie kontrolować imperium stworzonego przez miliardera kontrolującego amerykański rynek medialny.
Wprowadzenie elektronicznego fakturowania da państwom członkowskim 111 mld euro dodatkowych wpływów. Jednak nie wszystkie kraje UE spieszą się do tych rozwiązań.
Emeryci oraz renciści mogą posługiwać się legitymacją emeryta-rencisty. ZUS wystawia ją automatycznie tylko w formie elektronicznej. W innym przypadku konieczne jest złożenie wniosku.
Inflacja w Polsce w sierpniu wyniosła 4,3 proc. rok do roku – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, tym samym potwierdzając szybki szacunek sprzed dwóch tygodni.
Korea Północna po raz pierwszy opublikowała zdjęcia wirówek służących do wzbogacania uranu. To rzadki dowód na to, że Korea Północna wciąż rozbudowuje swój program nuklearny, zakazany na mocy wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas