Wyzwań nie ubywa

Dobre wykorzystanie ostatniej już tak dużej puli pieniędzy dla Polski, niedostatki finansowe, zmiany demograficzne – to problemy, z którymi miasta i gminy muszą się zmierzyć w najbliższej perspektywie.

Aktualizacja: 23.11.2017 16:12 Publikacja: 23.11.2017 10:43

– Jestem samorządowcem raptem od trzech lat, wcześniej działałem w sektorze prywatnym i nigdy nie przypuszczałem, że zarządzanie miastem jest takim wyzwaniem – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas jarocińskiej gali Rankingu Samorządów 2017, czyli zestawienia najlepiej zarządzanych gmin i miast w Polsce.

Poznań jest zwycięzcą rankingu w kategorii miasta na prawach powiatu, drugie miejsce zajęła Bielsko-Biała, a trzecie – Nowy Sącz. W kategorii gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich pierwsza trójka to: Boguchwała, Mszczonów, Legionowo. A w kategorii gmin wiejskich: Strawczyn, Zielonki, Dębno.

W naszym rankingu staramy się wyróżniać te samorządy, które w najbardziej efektywny sposób działają na rzecz długofalowego i zrównoważonego rozwoju. To wcale nie jest proste zadanie, bo jak zauważają sami samorządowcy, wyzwań im nie ubywa.

– Na pewno takim wyzwaniem są wysokiej jakości inwestycje, współfinansowane z funduszy UE. To znaczy takie, które będą procentowały przez wiele lat – przekonywał prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły. – Tym bardziej że przyszły unijny budżet nie będzie dla Polski już tak hojny – podkreślał.

Samorządy doskonale zdają sobie z tego sprawę, zresztą już w tym roku można mówić o początku boomu inwestycyjnego na poziomie lokalnym. W tym roku planują wydać na ten cel ok. 50 mld zł, dwa razy więcej niż w 2016 r., a w 2018 r. – kolejne 50 mld zł. – Nasz budżet inwestycyjny w tym i przyszłym roku będzie rekordowy, to ok. 70 mln zł – podkreślał Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, gospodarza gali rankingu.

Dużym problemem jest także kwestia finansowania samorządów. – Chcielibyśmy spełniać wszystkie oczekiwania mieszkańców, ale brakuje na to pieniędzy – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Potrzebujmy prawdziwej reformy finansowania samorządów – dodał.

Żuk przypomniał, że nad taką reformą pracuje już specjalny zespół, a wyniki tych prac zostaną przedstawione prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Główne kierunki zmian to zwiększenie udziałów samorządów w podatkach PIT i CIT, modyfikacja sposobu ustalania opłat i podatków lokalnych, a także zmiana tzw. wskaźnika zadłużania. – Jego obecna konstrukcja krępuje miasta, nawet wówczas, gdy mają płynność finansową – podkreślał Żuk.

– Wielu samorządom te braki finansowe uniemożliwiają nawet sięganie po fundusze unijne, co znacząco ogranicza możliwości rozwoju – ocenił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Jego zdaniem warto w tym kontekście pomyśleć o zmianie formuły programu Mieszkanie+, tak by wydatki ponoszone w jego ramach nie wchodziły w limit zadłużenia samorządów.

Wałbrzych jest jednym z miast, które biorą udział w programie Mieszkanie+. W planach jest wybudowanie 200 lokali. Prezydent liczy, że pomoże to nie tylko mieszkańcom, ale także firmom działającym w specjalnej strefie ekonomicznej. – Mają one problemy ze znalezieniem pracowników. Może takie mieszkania, po części finansowane przez inwestora, byłyby dobrą zachętą dla pracowników – dodał. – Z kolei dla nas im więcej miejsc pracy, tym mniejsza „ucieczka" mieszkańców – podkreślił.

Spadek populacji wielu gmin i miast, migracja mieszkańców do metropolii, starzenie się społeczeństwa – to kolejne duże problemy, jakie stoją przed samorządami. – Szczególnie ciężko jest w małych gminach, wiejskich, takich jak nasza – zauważył Rafał Kowalczyk, wójt gminy Wąsewo. Gmina liczy 4,5 tys. mieszkańców, ale rozsianych po 32 miejscowościach. – Co robimy, by zatrzymać mieszkańców? Staramy się prowadzić przyjazną politykę podatkową, mamy bardzo niskie opłaty za wodę i ścieki, a przede wszystkim staramy się przyciągnąć inwestorów, ale nie jest to proste – mówił.

Laureaci Rankingu Samorządów to najlepsze w Polsce gminy i miasta pod względem zrównoważonego rozwoju. W rankingu wyróżniliśmy te samorządy, które najlepiej dbają o kondycję finansową, podnoszą jakość świadczonych przez siebie usług publicznych, w jak największym stopniu współpracują z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi oraz wspierają przedsiębiorczość.

Przedstawiamy tegorocznych wyróżnionych:

 

I - Miasta na Prawach Powiatu

1. Poznań

2. Bielsko-Biała

3. Nowy Sącz

4. Opole

5. Łódź

6. Świnoujście

7. Gliwice

9. Rzeszów

10. Krosno

11. Częstochowa

12. Gdańsk

13. Zielona Góra

14. Lublin

15. Gdynia

 

II - Gminy Miejskie i Miejsko Wiejskie

1. Boguchwała

2. Mszczonów

3. Legionowo

4. Zator

5. Krobia 

6. Błonie

7. Podkowa Leśna

8. Sianów

9. Goleniów

10. Kołobrzeg

11. Kolbuszowa

12. Stronie Śląskie

13. Jarocin

14. Karpacz

15. Siewierz

16. Babimost

17. Muszyna

18. Karlino

19. Ożarów Mazowiecki

20. Nowy Targ

 

III - Gminy Wiejskie

1. Strawczyn

2. Zielonki

3. Dębno

4. Ożarowice

5. Płużnica

6. Wąsewo

7. Teresin

8. Niwiska

9. Bieliny

10. Lipusz

11. Dębica

12. Żabia Wola

13. Chełmiec

14. Strachówka

15. Bobrowniki

16. Postomino

17. Olszewo-Borki

18. Konopiska

19. Baranowo

20. Nowa Sucha

W tegorocznym Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” wręczyliśmy także wyróżnienia Innowacyjny Samorząd. Statuetki odebrały te gminy i miasta, które w najlepszy sposób odpowiadają na wyzwania gospodarki opartej o wiedzę, świadczą coraz więcej e-usług, zapewniają szkołom sprzęt IT, a uczniom i mieszkańcom dostęp do szerokopasmowego Internetu. W naszym rankingu innowacyjność to jednak nie tylko cyfrowa rewolucja, ale także umiejętność rozwiązywania problemów z niekonwencjonalny, innowacyjny sposób.

 

I - Miasta na prawach powiatu

Gliwice

II - Gminy Miejskie i Miejsko-Wiejskie

Podkowa Leśna

III - Gminy Wiejskie

Zielonki

Nagrodziliśmy także samorządy, które wyróżniają się na polu wykorzystania środków unijnych. W tym roku nagrodziliśmy te miasta i gminy, które uzyskały największe dochody z funduszy UE oraz podpisały nowe umowy na dotacje z funduszy strukturalnych. Statuetki otrzymały:

 

I - Miasta na prawach powiatu:

1. Rybnik

2. Ruda Śląska

3. Opole

 

II - Gminy Miejskie i Miejsko – Wiejskie

1. Uniejów

2. Krynica Morska

3. Nowa Sól

 

III - Gminy Wiejskie

1. Cedry Wielkie

2. Wilkowice

3. Przywidz

 

Poznaj pełne zestawienie tegorocznego
Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej".


Etap II

Kolejne pytania

– Jestem samorządowcem raptem od trzech lat, wcześniej działałem w sektorze prywatnym i nigdy nie przypuszczałem, że zarządzanie miastem jest takim wyzwaniem – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas jarocińskiej gali Rankingu Samorządów 2017, czyli zestawienia najlepiej zarządzanych gmin i miast w Polsce.

Poznań jest zwycięzcą rankingu w kategorii miasta na prawach powiatu, drugie miejsce zajęła Bielsko-Biała, a trzecie – Nowy Sącz. W kategorii gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich pierwsza trójka to: Boguchwała, Mszczonów, Legionowo. A w kategorii gmin wiejskich: Strawczyn, Zielonki, Dębno.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży