Przed czwartą falą koronawirusa. Przybywa miejsc na kwarantannę

W Gdyni powstają tymczasowe pomieszczenia, w których będzie można odbyć kwarantannę. Inne samorządy nie planują takich inwestycji, ale mają wyznaczone miejsca na ten cel zgodnie z poleceniami wojewodów.

Publikacja: 17.08.2021 10:30

Przed czwartą falą koronawirusa. Przybywa miejsc na kwarantannę

Foto: AdobeStock

– Izolatorium wciąż działa przy ul. Wójcickiego 15 na Bielanach. Jest dostępne dla łącznie 32 kobiet i mężczyzn, w tym dla osób z niepełnosprawnością ruchową – mówi Marcelina Bogdanowicz, ze stołecznego ratusza.

Liczba przypadków koronawirusa wykrywana w Polsce nie należy do wysokich. W czwartek było to 223 zakażeń, a dwie osoby zmarły. Eksperci są zgodni, że nadejście czwartej fali pandemii jest pewne, a wzrost zakażeń zacznie się już na przełomie sierpnia i września.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd straszy lokalnymi lockdownami już jesienią

A związane jest to z tym, że w pełni zaszczepiona (czyli z pełną odpornością) jest połowa Polaków – niemal 18 mln osób. W Europie rozprzestrzenia się wariant Delta, a z końcem sierpnia zaczną się powroty z urlopów. Jak podawał w środę Adam Niedzielski, minister zdrowia poziom zakażeń wariantem Delta w okresie ostatnich czterech tygodni to już ponad 86 proc.

– Dotychczas w Polsce mamy potwierdzone 404 przypadki wariantu Delta. Wariant Alfa, który jest na poziomie niecałych 8 proc. wszystkich zakażeń, odchodzi w Polsce do przeszłości – dodał minister zdrowia.

Poinformował też, że dane z ostatniego miesiąca pokazują, iż koronawirusem zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych.

Budują nowe lokale tymczasowe

Władze Gdyni zwróciły się do wojewody pomorskiego o pomoc w realizacji infrastruktury, która umożliwi wszystkim potrzebującym izolację i odbycie kwarantanny. W ramach wsparcia wojewoda polecił prezydentowi Gdyni stworzenie miejsc tymczasowego schronienia dla osób, wobec których istnieje ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Polecenie wydano na podstawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, co umożliwia realizowanie inwestycji z pominięciem czasochłonnych procedur wynikających z prawa budowlanego.

– Wszyscy mamy nadzieję na powrót do normalności, ale wiemy też, że sytuacja związana z pandemią jest dynamiczna i wciąż potrzebna jest nasza czujność. Miesiące, które mamy za sobą pokazały, że warto myśleć perspektywicznie i projektować formy wsparcia, które w razie potrzeby można niezwłocznie wykorzystać – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Dodaje, że dlatego między innymi władze miasta podjęły decyzję o zorganizowaniu w Gdyni lokali tymczasowych dla osób narażonych na zakażenie koronawirusem, które mają problem ze znalezieniem miejsca odosobnienia. Miejsce w lokalu tymczasowym to, w przypadku zagrożenia, zapewnienie podstawowych potrzeb przebywającej w nim osoby, ale też ochrona innych.

Dzięki specjalnemu, przyspieszonemu trybowi budowa finansowanych z budżetu Gdyni dwóch tymczasowych lokali na potrzeby izolacji i kwarantanny mogła się już rozpocząć. Powstają one na Obłużu przy ul. płk. Dąbka. Będą wyposażone w niezbędną infrastrukturę i ogrzewanie. W całorocznych obiektach będzie mogło przebywać maksymalnie 18 osób – w pokojach jedno- i dwuosobowych. Zakończenie inwestycji jest planowane na marzec przyszłego roku.

Miejsca czekają na osoby skierowane na kwarantannę

Inne duże miasta nie mają takich inwestycji w planach, ale na podstawie decyzji wojewodów w niektórych wciąż funkcjonują u nich izolatoria i miejsce przeznaczone na kwarantannę zbiorową. Stołeczne izolatorium na Bielanach składa się 11 kontenerów mieszkalnych: trzech ośmioosobowych modułów i ośmiu izolatek z łazienkami.

– W punkcie miasto zapewniło też osobne kontenery do dezynfekcji, na ambulatorium oraz zaplecze magazynowe i socjalne. A także oddzielną, dwukabinową łazienkę dostępną z zewnątrz – mówi Marcelina Bogdanowicz, z warszawskiego ratusza.

Jak zauważa Emilia Król z Urzędu Miasta Krakowa zgodnie z obowiązującym poleceniem wojewody małopolskiego oraz we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w zakresie ograniczenia szerzenia się zakażenia SARS-CoV-2, samorząd prowadzi i nadzoruje ośrodek instytucjonalnej kwarantanny dla miasta Krakowa.

– Od 21 marca 2020 roku zapewnione są tam miejsca dla osób kierowanych do odbycia kwarantanny zbiorowej. Ośrodek posiada osoby odpowiadające za funkcjonowanie logistyczne, dezynfekcję i sprzątanie. Osoby przebywające na kwarantannie mają zapewnione również nieodpłatne, całodzienne wyżywienie, a w razie konieczności zapewniana jest opieka lekarska – wylicza urzędniczka.

Krakowski ośrodek dysponuje 120 miejscami, w razie potrzeby możliwe jest ich zwiększenie. Finansuje go miasta.

– Na podstawie odrębnej umowy z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim otrzymywaliśmy dotację z budżetu państwa w roku 2020 z przeznaczeniem na wsparcie realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 – przyznaje Emilia Król.

W roku 2020 oraz na początku 2021 roku na odbycie kwarantanny kierowane były do ośrodka także osoby z powiatów: krakowskiego, miechowskiego, tarnowskiego, olkuskiego oraz miasta Tarnów. Obecnie ośrodek pozostaje w gotowości do końca 2021 roku, w związku z przewidywaną czwartą falą pandemii.

Były, ale z nich nie korzystano

A na terenie województwa łódzkiego od początku sierpnia zmieniła się lokalizacja miejsca kwarantanny zbiorowej dla mieszkańców. I zamiast hotelu Reymont przy ul. Legionów w Łodzi Urząd Wojewódzki wskazał mieszkanie przy ul. Brzeźnickiej w Radomsku. Nowy obiekt jest obsługiwany przez Starostwo Powiatowe w Radomsku.

– „W przypadku pojawienia się potrzeby umieszczenia osób na kwarantannie należy kontaktować się bezpośrednio z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi” – poinformował Marcin Szmaja, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Łodzi. Przyjęcia osób na kwarantannę do tego miejsca mogą odbywać się codziennie w godz. 9-19

W Gdańsku nie ma planów budowy specjalnych obiektów na potrzeby kwarantanny. – Kwestie kwarantanny i izolacji są w gestii wojewody pomorskiego i jeżeli otrzymamy od niego polecenie utworzenia takich miejsc to będziemy musieli je przygotować – zapowiada Jędrzej Sieliwończyk, z gdańskiego magistratu.

Przypomina, że w pierwszych tygodniach pandemii były wyznaczone miejsca kwarantanny w schronisku młodzieżowym, bursie szkolnej oraz w hotelu Gdańskiej Szkoły Szermierki. Jednak wówczas wojewoda nie zdecydował się na uruchomienie tych punktów.

– Izolatorium wciąż działa przy ul. Wójcickiego 15 na Bielanach. Jest dostępne dla łącznie 32 kobiet i mężczyzn, w tym dla osób z niepełnosprawnością ruchową – mówi Marcelina Bogdanowicz, ze stołecznego ratusza.

Liczba przypadków koronawirusa wykrywana w Polsce nie należy do wysokich. W czwartek było to 223 zakażeń, a dwie osoby zmarły. Eksperci są zgodni, że nadejście czwartej fali pandemii jest pewne, a wzrost zakażeń zacznie się już na przełomie sierpnia i września.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne