Iwonicz - Zdrój - Najstarsze polskie uzdrowisko. rp.pl

Iwonicz - Zdrój to miasto uzdrowiskowe położone w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie krośnieńskim

Publikacja: 16.07.2010 09:18

Iwonicz - Zdrój - Najstarsze polskie uzdrowisko. rp.pl

Foto: ROL

Położone na skraju Beskidu Niskiego odznacza się wyjątkowymi walorami klimatycznymi, krajobrazowymi, przyrodniczymi i leczniczymi. Perła podkarpackich uzdrowisk, bo tak jest nazywane uzdrowisko leży w malowniczej dolinie Potoku iwonickiego, wśród czarujących widoków łagodnych, lesistych stoków.

Iwonicz - Zdrój należy do najstarszych polskich uzdrowisk. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach tutejszych źródeł pochodzą z wydanych w 1578 roku „Cieplic” Wojciecha Oczki, lekarza nadwornego Stefana Batorego.

W uzdrowisku zlokalizowane są zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Do dyspozycji przyjeżdżających do miasta kuracjuszy są obiekty sanatoryjne oraz szpital uzdrowiskowy, wyposażone w bazę leczniczo-rehabilitacyjną. Obecnie dysponują one łącznie ok. 1500 miejscami, przeznaczonymi na lecznictwo uzdrowiskowe. Nowoczesna baza zabiegowa pozwala na wykonywanie różnorodnych zabiegów. Są to różnego rodzaju kąpiele, masaże i natryski, inhalacje, kinezyterapia, fizykoterapia, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z zabiegów SPA, jacuzzi, jaskini solnej, sauny basenów, siłowni, sali bilardowej, kortów tenisowych, sal gimnastyki indywidualnej i zbiorowej.

Największym jednak bogactwem Iwonicza - Zdroju są wody mineralne o właściwościach leczniczych. Są to wody: chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowe, jodkowe, bromkowe. Stosuje się je głównie do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych, inhalacji i produkcji soli jodowo - bromowej.

Należy również wspomnieć, iż Iwonicz-Zdrój to jedyny w Polsce autentyczny zespół uzdrowiskowy o wyjątkowych walorach i pięknym obliczu artystycznym. Architektura centrum iwonickiego uzdrowiska, stanowi obecnie bodajże jedyny w swoim rodzaju przykład zwartego zespołu drewnianej zabudowy uzdrowiskowej w Polsce, pochodzącej w swym zasadniczym kompleksie z połowy XIX wieku. Stanowi ona jakby swoistą syntezę rozpowszechnionego wówczas w całej Europie stylu szwajcarskiego w późno klasycystycznym nurtem rodzinnej architektury polskiej.

Każda pora roku ma tutaj niepowtarzalny urok zamknięty w otaczających barwach i zapachu powietrza. Stwarza to możliwość wypoczynku w ciągu całego roku. Walory przyrodniczo-krajobrazowe pozwalają ponadto na uprawianie innych form turystyki czynnej, jak np.: jazda konna, pobyty myśliwskie, narciarstwo, saneczkarstwo. Ukształtowanie terenu sprzyja również górskiej turystyce rowerowej. Zimą można skorzystać z wyciągu narciarskiego oraz trasy biegowej, latem natomiast z kortów tenisowych, kompleksu boisk sportowych. Przez uzdrowisko przebiega główny szlak beskidzki a także piesze i rowerowe szlaki tematyczne, trasy spacerowe. Iwonicz-Zdrój to miejsce wyjątkowe.

Życie kulturalne i towarzyskie uzdrowiska to bogata tradycja w historii europejskich kurortów od czasów starożytnej Grecji i Rzymu przez epoki odrodzenia, oświecenia do dnia dzisiejszego. Iwonicz - Zdrój kontynuuje tę tradycję. Przez cały rok w sali widowiskowo-kinowej Domu Zdrojowego (dawna sala balowa) odbywają się liczne koncerty, recitale, występy zespołów teatralnych, estradowych i folklorystycznych.

Z myślą o swoich gościach Iwonicz - Zdrój co roku oferuje ciekawe imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne. Wiele z nich ma charakter cykliczny np.: Dni Iwonicza, Imieniny Miasta, Festiwal Karpacki, Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Ars Musica”, Festiwal Kultury Romskiej „Romane Dyvesa”, Plener malarski, Podkarpacki Festiwal Rekreacji i Zabawy, Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego. Wspomnieć również należy o organizowanych imprezach sportowych takich jak: zawody narciarskie „O Puchar Burmistrza”, Masowy Bieg Uliczny z Dukli do Iwonicz-Zdroju, Międzynarodowy Wyścig Kolarski „O Puchar Uzdrowisk Karpackich”. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia i skorzystania z jego uroków. Specyficzny mikroklimat, atmosfera wypoczynku i relaksu, bogata oferta usług sprzyjają poprawie zdrowia i urody.

[ramka]Więcej informacji na stronie: [link=http://www.iwonicz-zdroj.pl" target="_blank][b]www.iwonicz-zdroj.pl[/b][/link][/ramka]

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego