– Ubiegły rok był dla samorządów bardzo trudny. Musieliśmy ograniczyć wydatki. Mimo to udało nam się utrzymać wysokie tempo rozwoju – podkreśla Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. W mieście powstał nowy szpital zakaźny (część inwestycji sfinansował właśnie samorząd), ruszyła budowa Term Maltańskich, czyli największego parku wodnego w Polsce, na ukończeniu jest modernizacja stadionu. – Będzie gotowy w połowie września – zapowiada prezydent Grobelny. Bez większych przeszkód realizowane są też pozostałe inwestycje związane z Euro 2012. – Przebudowaliśmy część dróg prowadzących do miasta, a pozostałe przedsięwzięcia, jak choćby przebudowa ronda Kaponiera czy nowa linia tramwajowa na Franowo, są w końcowej fazie projektowania – wylicza Grobelny.
Sukcesem Poznania, jak przyznaje prezydent, jest także poprawa wizerunku miasta. – Opracowaliśmy strategię, według której budujemy swoją markę. Zakłada ona wiele działań, począwszy od jednolitego systemu identyfikacji miasta, a skończywszy na reklamach w popularnych stacjach telewizyjnych, np. w Eurosporcie – tłumaczy Grobelny. Pierwsze efekty, jak zapewnia, już widać. Do stolicy Wielkopolski ściągają kolejni inwestorzy.
Ale Poznań, wbrew obiegowej opinii, to nie tylko miasto gospodarki oraz biznesu, ale także kultury, i to w najlepszym wydaniu. Przełom czerwca i lipca upłynął pod znakiem 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, a także Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. We wrześniu odbędzie się kolejna impreza z cyklu „Poznań dla Ziemi”. W poprzednich latach zagrali tu światowej sławy artyści – Nelly Furtado i grupa Radiohead. Teraz do stolicy Wielkopolski przyjedzie kolejna wielka gwiazda – Sting. Ale na tym nie koniec. – Kiedy ukończymy przygotowania do Euro 2012, zwiększą się nakłady na kulturę. Stanie się ona dla nas priorytetem – zapowiada Grobelny. W planach samorządu są rozbudowa Biblioteki Raczyńskich i modernizacja Sali Wielkiej Zamku Cesarskiego z myślą o wystawach oraz spektaklach teatralnych. Największym jednak przedsięwzięciem będzie budowa interaktywnego muzeum, które zostanie poświęcone początkom państwa polskiego. Będzie się mieściło na Ostrowie Tumskim.
Realizacja zakrojonych na szeroką skalę projektów to jednak nie wszystko. – Przez cały czas staramy się udoskonalać pracę urzędu, tak aby ułatwić mieszkańcom załatwianie codziennych spraw – wyjaśnia prezydent Grobelny. Poznański magistrat duży nacisk położył na tak zwaną e-administrację. – Za pośrednictwem Internetu można u nas zarejestrować działalność gospodarczą, pobrać wszelkie dokumenty i formularze, uregulować płatności. Kiedy wprowadzimy kartę aglomeracyjną, możliwości jeszcze się zwiększą. Będzie ona miała bowiem funkcję podpisu elektronicznego – wyjaśnia Grobelny.
Jaka będzie dla Poznania najbliższa przyszłość? – Mam nadzieję, że okaże się pomyślna, wbrew trudnościom, jakie przeżywają samorządy – podkreśla prezydent Grobelny. Najważniejszym wyzwaniem jest sfinalizowanie przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy. W dalszej kolejności ukończenie Term Maltańskich czy budowa nowoczesnej spalarni odpadów.