Kontrolą objęto okres od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. Przeprowadzono ją na terenie pięciu województw: małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego, badając te kwestie w 14 gminach oraz dziesięciu jednostkach wodociągowo-kanalizacyjnych.
NIK negatywnie oceniła działalność dwóch gmin: Poraj i Gowarczów, a większość pozostałych oceniła pozytywnie, mimo uchybień czy nieprawidłowości. Negatywnie oceniła dwa przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji - w Otwocku (m.in. mało oszczędne gospodarowanie wodą) i w Wołominie (m.in. przekazywanie nierzetelnych informacji dot. ilości wydobytej wody oraz odprowadzanych ścieków).
Kontrolowane jednostki w okresie, którego dotyczy kontrola, wyprodukowały i zakupiły ponad 71 mln m sześc. wody, z tego straty wody wyniosły prawie 19 mln m sześc. Najwyższe straty wystąpiły w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu - od 67 do prawie 70 proc. wody; najniższe straty - ok. 11-12 proc. były w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Wołominie.
Jak zaznaczyła NIK, podsumowując wyniki pomiarów zużycia i strat wody przeprowadzone na zlecenia zakładu w Nowym Targu, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej w Krakowie wskazał, że straty na poziomie przekraczającym 34 proc. całkowitego wydobycia należy uznać za marnotrawstwo.
Jako główne przyczyny strat wody podawano awarie wodociągów, niekontrolowane wycieki wody, niedokładność urządzeń pomiarowych oraz tzw. nierejestrowane zużycie wody.