Najlepszym samorządem w VIII edycji rankingu samorządów w kategorii miast na prawach powiatu został Gdańsk. Zdetronizował naszego sześciokrotnego zwycięzcę – Poznań.
Stolica Pomorza już od wielu lat zajmowała wysokie miejsce w naszym zestawieniu (w ubiegłym roku – 7., a w 2010 r. – 4.). W tym roku jednym z kluczowych elementów na tle konkurencji okazały wyniki finansowe. Gdańskowi udało się uzyskać wysoką nadwyżkę dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi, a do budżetu miasta wpłynęło sporo dotacji z UE. Zadłużenie miasta co prawda było już alarmująco wysokie (powyżej 60 proc.), jednak łatwo można wykazać, że przyrost długu równoważy przyrost inwestycji.
Sporo punktów Gdańsk zebrał też (choć mniej niż Poznań) w tej części rankingu, w której badamy jakość zarządzania jednostką i rozwojem lokalnym. Tu Gdańsk na plus wyróżnił się np. znaczącą poprawą wyników egzaminów szkolnych czy działaniami na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.
Miejsce w pierwszej dziesiątce udało się zachować, oprócz Poznania, także Sopotowi, Gdyni, Zielonej Górze i Szczecinowi. Wrocław, Białystok, Świnoujście i Nowy Sącz awansowały do pierwszej dziesiątki; w tym gronie największego skoku dokonały Wrocław i Świnoujście – po 13 oczek do góry.
W kategorii gmin miejsko-wiejskich wygrał Kołobrzeg (rok temu 6. pozycja, dwa lata temu – 8.). Miasto świetnie sobie radzi z pozyskiwaniem unijnych dotacji, trzyma dług w ryzach, podnosi dochody własne, a firm, które tu zaczynają przygodę z biznesem, przybywa bardzo szybko.