– Konin jest bardzo dobrym przykładem miasta, w którym od lat dominuje świadomość, że szansa, jaka pojawiła się wraz z uruchomieniem środków z budżetu Unii Europejskiej, powinna być maksymalnie wykorzystana – mówi Józef Nowicki, prezydent Konina. – I ta świadomość przekłada się na aktywne działania samorządu, zmierzające do pozyskania środków unijnych na sfinansowanie różnych projektów, które podnoszą standard życia mieszkańców i atrakcyjność miasta w wielu sferach, nie tylko infrastruktury.
W myśl tej filozofii miasto realizuje wiele projektów dotowanych z pieniędzy unijnych dostępnych w okresie 2007–2013. Dotychczas trzy największe z nich to „Zagospodarowanie terenów nadbrzeżnych w Koninie – Bulwar Nadwarciański", wymiana autobusów dla MZK i przebudowa ulicy Świętojańskiej. Inwestycje sfinansowano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Zagospodarowanie terenów nadbrzeżnych, w tym powstanie Bulwaru Nadwarciańskiego na lewym brzegu Warty, któremu towarzyszy zespół obiektów rekreacyjnych, ma podnieść atrakcyjność turystyczną miasta. Nowe obiekty to m.in. taras widokowy na wodzie oraz przystań pasażerska. Inwestycję zrealizowano w latach 2009–2011.
W ramach drugiego projektu zakupiono 15 nowoczesnych autobusów spełniających najostrzejsze normy środowiskowe. Trzecia inwestycja polega na przebudowie ulicy Świętojańskiej w Koninie. Remont 1,35 km drogi powiatowej pozwala skierować podróżnych z kierunków Łódź i Poznań (z dwóch węzłów autostrady A2) do historycznego centrum Konina oraz umożliwia im wyjazd z miasta.
W ubiegłym roku Konin zawarł kolejnych siedem umów o dotacje. Trzy najważniejsze obejmują pieniądze z trzech różnych krajowych programów operacyjnych. Największy kontrakt – na 154,5 mln zł – zawarł Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Pozyskał on środki z programu „Infrastruktura i środowisko" na uporządkowanie gospodarki odpadami w subregionie konińskim. Projekt obejmuje zasięgiem 36 gmin i miast subregionu o populacji ponad 370 tys. osób.