– Chcemy zareklamować to, co u nas najpiękniejsze, a także wyjść w przyszłość, czyli zaprosić do nas inwestorów – odpowiada Jacek Tarnowski, burmistrz Połańca.
To ponad 12-tysięczna gmina w woj. świętokrzyskim. Całkiem zamożna, bo „łapie" się do grona 30 gmin o największych dochodach podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Plan dochodów na 2012 r. wynosił ok. 68,2 mln zł, wydatków – 68,8 mln zł. Zadłużenie jest niewielkie i waha się w granicach 10 proc. dochodów.
Gmina sporo inwestuje, sukcesywnie przeznacza na te cele około 30 proc. swojego budżetu. Jednym z głównych priorytetów, oprócz tradycyjnie dróg i gospodarki wodno-kanalizacyjnej, jest kompleksowa odnowa gminy. W ciągu ostatnich kilku lat przebudowano najważniejszy plac w mieście, wymieniono oświetlenie przy głównych ulicach, nowy wizerunek uzyskało kino Pegaz, a wszystkie budynki użyteczności publicznej zostały poddane procesowi termomodernizacji. Gmina postawiła też na rekreację i wypoczynek. Na początku w samym mieście powstała seria placów zabaw dla dzieci, boisk, kortów tenisowych i skate park. Place zdobią sylwetki dinozaurów, które wzbudzają zresztą mieszane uczucia wśród mieszkańców. Ale władze tłumaczą, że to zachęta dla turystów.
Potem inwestycje objęły mniejsze miejscowości gminy – przykładowo w gminie Ruszcz powstał minipark: zagospodarowano tam tereny zielone, ustawiono małą architekturę, wybudowano chodniki, a wiatę przerobiono tak, by mogła być wykorzystywana podczas imprez okolicznościowych. W Kamieńcu powstał plac zabaw, chodniki, alejki wewnętrzne, boisko do piłki nożnej i siatkowej (także z tablicami do koszykówki), zakupiono wyposażenie sportowe, uzupełniono oświetlenie. Podobny „zestaw" (z modyfikacjami) pojawił się w kilku innych miejscowościach.
Jednocześnie władze stawiają na rozwój przedsiębiorczości, czyli tereny inwestycyjne. W I etapie tego przedsięwzięcia w pełni uzbrojony został siedmiohektarowy teren. Podzielono go na pięć stref, z których każda posiada dojazd i niezbędne media. W drugim etapie powstał wielofunkcyjny teren handlowy (2,2 ha), gdzie ma swoje stoiska ok. 470 podmiotów. Ale organizacja największego terenu – o powierzchni użytkowej 36 hektarów, jest w trakcie realizacji. Będzie tam dziesięć stref, w których pojawić się mają firmy produkcyjne, wytwórcze, ale też z branży logistyki – magazyny, składy itp.