Na wczorajszym posiedzeniu Kapituła Rankingu Samorządów 2014, organizowanego przez „Rz", zatwierdziła metodologię naszego konkursu. W porównaniu z poprzednią edycją wprowadzono drobne korekty.
W ocenie wyników finansowych samorządów (I etap rankingu) doszły dwa nowe kryteria. Oba wynikają z zachodzących zmian w lokalnych budżetach. Przez ostatnie trzy lata konieczne było podjęcie dużego wysiłku po stronie oszczędności w wydatkach lub po stronie zwiększania dochodów, by dostosować się do nowych, indywidualnych wskaźników zadłużenia. Samorządom w tym czasie nie sprzyjała sytuacja gospodarcza, bo silne spowolnienie oznaczało niższe od oczekiwań wpływy np. z podatków czy sprzedaży mienia.
W tej sytuacji Kapituła postanowiła przyznać dodatkowe punkty za niską dynamikę wydatków na administrację, a także za spełnienie nowego wskaźnika zadłużenia. Jednocześnie wyeliminowane zostało dotychczasowe kryterium oceny wielkości długu gminy czy miasta w porównaniu z dochodami.
Na początku czerwca do 250 gmin wiejskich, 250 gmin wiejsko-miejskich i miejskich oraz do 64 miast na prawach powiatu trafią ankiety z zestawem pytań dotyczących jakości zarządzania gminą. Odpowiedzi będą oceniane w II etapie konkursu. Tegoroczny zestaw został poszerzony o pytania dotyczące zaangażowania samorządu w walkę z bezrobociem na lokalnym rynku, a także wsparcia dla rodzin wielodzietnych w formie tzw. Karty Dużej Rodziny. Już dziś serdecznie zapraszamy do wypełniania ankiet.
Drobne zmiany zaszły także w podrankingu „Innowacyjny samorząd". Tu doszły pytania dotyczące m.in. odnawialnych źródeł energii.