Dużo na infrastrukturę

Dąbrowa Górnicza – I miejsce ex aequo w kategorii miast | Z sukcesem pozyskuje granty z programów krajowych i regionalnego.

Publikacja: 15.07.2014 01:42

Centrum sportów letnich i wodnych Pogoria

Centrum sportów letnich i wodnych Pogoria

Foto: UM Dąbrowa Górnicza

Pierwsze miejsce w rankingu miast na prawach powiatu Dąbrowa Górnicza zawdzięcza  umowom o dofinansowanie z 2013 r.  Jedna z nich  jest bardzo duża. Miasto pozyskało 153,8 mln zł z Unii Europejskiej z programu „Infrastruktura i środowisko" na przebudowę drogi krajowej nr 94 na swoim terenie (od granicy  z Sosnowcem do granicy ze Sławkowem). Roboty budowlane trwają. Droga ma być gotowa w grudniu 2014 r.

Drugą, choć znacznie mniejszą dotację (4,5 mln zł), miasto pozyskało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na II etap rewitalizacji przestrzeni miejskich na osiedlu Sikorskiego.

To tylko umowy z zeszłego roku. Miasto aktywnie pozyskiwało dotacje przez cały okres 2007–2013, zarówno z programów krajowych, jak i regionalnego. Za pieniądze z tego ostatniego wybudowano np. centrum sportów letnich i wodnych Pogoria. To partnerski projekt mający na celu rozwój infrastruktury do aktywnych form turystyki i rekreacji na terenie gmin: Będzin, Siewierz, Sławków i Dąbrowa Górnicza.

Dotację z programu regionalnego miasto zdobyło też na rozwój społeczeństwa informacyjnego. W ramach zakończonej już trzyetapowej inwestycji wybudowano sieć internetową obejmującą całe miasto oraz publiczne punkty dostępu do internetu.

W 2010 r. Dąbrowa Górnicza pozyskała wielką dotację (252 mln zł) z programu „Infrastruktura i środowisko" na I etap porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie. Ten wielki projekt wart 507 mln zł jest w trakcie realizacji. Ma być ukończony w przyszłym roku. Do jego obsługi miasto powołało specjalną jednostkę organizacyjną.

Dąbrowa Górnicza pozyskała też dotację z programu „Innowacyjna gospodarka" na aktywizację ekonomiczną obszarów poprzemysłowych. Chodzi o hałdy Jadwiga i Kozdębie. Dzięki dofinansowaniu przeprowadzono m.in. badania geotechniczne i przygotowano koncepcję zagospodarowania terenu.

Miasto nie zwalnia tempa w ubieganiu się o pieniądze europejskie. W 2014 r. pozyskało kolejne środki z programu regionalnego, tym razem na termomodernizację świetlicy środowiskowej w dzielnicy Antoniów.

– W pozyskiwaniu dotacji unijnych nie mamy żadnych przerw – mówi Kacper Węglarz z Biura Funduszy i Projektów Unijnych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego