Pierwsze miejsce w rankingu miast na prawach powiatu Dąbrowa Górnicza zawdzięcza umowom o dofinansowanie z 2013 r. Jedna z nich jest bardzo duża. Miasto pozyskało 153,8 mln zł z Unii Europejskiej z programu „Infrastruktura i środowisko" na przebudowę drogi krajowej nr 94 na swoim terenie (od granicy z Sosnowcem do granicy ze Sławkowem). Roboty budowlane trwają. Droga ma być gotowa w grudniu 2014 r.
Drugą, choć znacznie mniejszą dotację (4,5 mln zł), miasto pozyskało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na II etap rewitalizacji przestrzeni miejskich na osiedlu Sikorskiego.
To tylko umowy z zeszłego roku. Miasto aktywnie pozyskiwało dotacje przez cały okres 2007–2013, zarówno z programów krajowych, jak i regionalnego. Za pieniądze z tego ostatniego wybudowano np. centrum sportów letnich i wodnych Pogoria. To partnerski projekt mający na celu rozwój infrastruktury do aktywnych form turystyki i rekreacji na terenie gmin: Będzin, Siewierz, Sławków i Dąbrowa Górnicza.
Dotację z programu regionalnego miasto zdobyło też na rozwój społeczeństwa informacyjnego. W ramach zakończonej już trzyetapowej inwestycji wybudowano sieć internetową obejmującą całe miasto oraz publiczne punkty dostępu do internetu.
W 2010 r. Dąbrowa Górnicza pozyskała wielką dotację (252 mln zł) z programu „Infrastruktura i środowisko" na I etap porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie. Ten wielki projekt wart 507 mln zł jest w trakcie realizacji. Ma być ukończony w przyszłym roku. Do jego obsługi miasto powołało specjalną jednostkę organizacyjną.