Tegoroczny ranking „Innowacyjny samorząd" przyniósł kilka zmian. Ubiegłoroczni liderzy innowacyjności w kategorii miasta na prawach powiatu trzymają się mocno (tylko ich kolejność nieco się zmieniła). Wygrało Świnoujście, które wyprzedziło Poznań (tym razem druga pozycja). Ale w pozostałych kategoriach: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie w pierwszej dziesiątce doszło do roszad. Na szczycie rankingu utrzymały się m.in. Miejska Górka, Świdnica czy Ożarowice. Na szczególną uwagę zasługują Stepnica (zwycięzca wśród gmin wiejskich), Iława, Świdnica (woj. lubuskie), a także Krasnystaw (najlepszy wśród gmin miejsko-wiejskich), Kańczuga i Sianów.
Elektroniczne okienko
Z ankiet przesyłanych przez samorządy wynika, że internet mocno wkroczył już w codzienne życie gmin. Jak co roku ocenialiśmy spraw-ność w udostępnianiu mieszkańcom usług e-urzędu, zaangażowanie w internetyzację i komputeryzację gmin. Nieco lepiej niż w ubiegłych latach wypadła ocena wykorzystania elektronicznych skrzynek podawczych. Są to specjalne miejsca na stronie internetowej urzędu, gdzie można złożyć oficjalne pismo czy dokument mający taką samą moc prawną jak kwit przyniesiony osobiście.
Kwestie meldunkowe mieszkańcy mogą załatwić online już niemal w co trzeciej gminie i mieście na prawach powiatu. Jeszcze lepiej wygląda możliwość załatwienia przez internet wszelkich formalności związanych z ewidencją działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie umożliwia 63 proc. badanych gmin wiejskich i 84 proc. miast.
Elektroniczne załatwienie spraw związanych z podatkami lokalnymi (np. zgłoszenie online przez osobę fizyczną podatku od nieruchomości) też nie jest już niczym nadzwyczajnym. Oferuje to co drugie miasto na prawach powiatu i co trzecia gmina wiejska.
Mimo istniejących możliwości mieszkańcy wciąż niechętnie sięgają po takie rozwiązania. Z ankiet wynika, że internet to wciąż mało popularna forma komunikacji z administracją. I to nie tylko na wsi. Korzysta z niej ułamek procentu mieszkańców, np. w Świnoujściu 0,22 proc., Poznaniu 1 proc., Iławie ok. 2 proc., a w Krasnymstawie 5 proc.