Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 23.08.2015 22:00 Publikacja: 23.08.2015 22:00
W pawilonie Polski można odwiedzić Salę Regionów
Foto: materiały prasowe
– Jako organizator udziału Polski w Expo 2015, którego myślą przewodnią jest „Wyżywienie planety, energia dla życia", wyszliśmy z założenia, że siła polskiego sektora rolno-spożywczego to siła regionów i lokalnych przedsiębiorców, ich doskonałych produktów, umiejętności wdrażania zaawansowanych procesów technologicznych, a także zróżnicowanych geograficznie tradycji kulinarnych – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Dlatego w pawilonie Polski przygotowaliśmy Salę Regionów, w której niemal w każdym tygodniu gościmy inne województwo lub miasto.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
W tym roku swoje dwie dekady istnienia obchodzi również Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”. Z tej okazji wyłoniliśmy liderów 20-lecia Rankingu Samorządów, czyli miasta i gminy, które dotychczas najczęściej stawały na podium naszego zestawienia.
Używając skali szkolnej, w pomocy uchodźcom mieszkańcy zdali egzamin na szóstkę. To było coś fantastycznego – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Stworzyliśmy w mieście centrum pomocy humanitarnej, które nadal działa i pomaga uchodźcom – mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
Tegoroczna XIX edycja Rankingu Samorządów oparta jest na danych dotyczących roku 2022. Na pewno nie był to łatwy rok dla samorządów.
Bez naszych mieszkańców nic by się nie udało. To oni przyjęli uchodźców do swoich domów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
To na barkach samorządowców w dużej mierze leży odpowiedzialność za tworzenie jak najlepszych warunków życia dla mieszkańców zarówno tych obecnych, jak i przyszłych pokoleń.
To, czego dziś najbardziej potrzeba samorządom, to stabilność i przewidywalność prawa. I adekwatność środków finansowych do zadań – mówi Jan Olbrycht, europoseł.
Ostatnie lata były dla samorządów wyjątkowo trudne, m.in. ze względu na kryzys uchodźczy, galopującą inflację czy napięte relacje na linii rząd–samorząd. Spytaliśmy laureatów naszego Rankingu Samorządów 2023, co decyduje o osiąganych przez nich sukcesach.
Kandydat na prezydenta USA Donald Trump wrócił do miejsca, w którym w lipcu został postrzelony w ucho. Podczas wiecu w hrabstwie Butler w Pensylwanii zwiększone zostały środki bezpieczeństwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Po ujawnieniu poważnych problemów finansowych Ośrodka Karta, co może skutkować likwidacją tej placówki, udało się zebrać kilkaset tysięcy złotych, ale to i tak za mało, aby mogła ona przetrwać.
W następstwie zniszczeń, jakie w tym tygodniu spowodował huragan Helene w Stanach Zjednoczonych, w mediach społecznościowych pojawiły się pogłoski m.in. o nieprawidłowym wykorzystaniu funduszy przeznaczonych na klęski żywiołowe. Amerykańskie władze odniosły się do tych twierdzeń.
- Broń atomowa jest ostatnim argumentem wykluczającym wszystkie pozostałe. Putin powinien wiedzieć, że jeżeli wciśnie guzik, zginą wszyscy i nic na to nie poradzimy - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Michaił Chodorkowski, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, niegdyś najbogatszy Rosjanin.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati skierował do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara pismo z prośbą o pilne wyjaśnienie sytuacji związanej ze złamaniem tajemnicy obrończej i adwokackiej przy zatrzymaniu Janusza Palikota.
Działaczka klimatyczna Greta Thunberg została zatrzymana przez belgijską policję po tym, jak wraz z grupą demonstrantów zablokowała główną arterię w Brukseli – poinformowała agencja AFP.
Polityczna jesień przyspiesza. W sobotę konwencja Polski 2050 zapowiada nowy etap dla formacji Szymona Hołowni. W poniedziałek jej lider ma planowane spotkanie w Zambrowie - rusza w Polskę. Jak mówił w sobotę, jego środowisko zaczyna kolejne okrążenie w rządzie i koalicji.
Dziesięć postulatów reformy wymiaru sprawiedliwości RP w świetle prawa do rzetelnie przygotowanej rozprawy sądowej
„Mecz ze Stoczniowcem został przerwany! Na trybuny wbiegli kibole Lechii Gdańsk i pobili naszych sympatyków (9-letniego i 14-letniego chłopca, osobę niepełnosprawną)” - ogłosił w mediach społecznościowych Klub Sportowy Sokół Bożepole Wielkie.
– Myślę, że to jest tylko jeden przykład, wyjątek, gdzie coś poszło „nie tak”. Natomiast proszę zwrócić uwagę, że nie było żadnych innych doniesień, że w innych spółkach dzieje się podobnie – tak były minister aktywów państwowych Borys Budka (PO) skomentował w rozmowie z Onetem sprawę zatrudnienia w Totalizatorze Sportowym politycznych działaczy.
Fundacja Nasza Przyszłość, związana z dyrektorem Radia Maryja, odbiła się od dna, na które spadła wskutek Polskiego Ładu, i zebrała rekordową kwotę od podatników – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
- Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa - powiedział gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych. Słowa gen. Kukuły spotkały się z ostrymi reakcjami m.in. generałów Mirosława Różańskiego i Leona Komornickiego. "Pan generał brnie w narrację straszenia Polek i Polaków wojną" - stwierdził we wpisie na platformie X gen. Komornicki.
Sąd we Wrocławiu podjął decyzję o tymczasowym areszcie na dwa miesiące dla byłego posła i znanego biznesmena Janusza Palikota.
Tuż przed zapowiadanym na sobotnie popołudnie ogłoszeniem wyroku w sprawie aresztu dla Janusza Palikota, mecenas Jacek Dubois w ostrych słowach skrytykował działania prokuratury. Mówi o „skandalicznych zdarzeniach” i „drastycznym naruszeniu praw człowieka”.
Państwo członkowskie Unii Europejskiej, które nie uznaje zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim, narusza prawa obywateli UE. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł 4 października.
Firma LG Chem opracowała materiał zapobiegający przegrzaniu akumulatora. Ma to na celu zapobieganie niekontrolowanej utracie ciepła i ostatecznie pożarowi akumulatora.
Cinkciarz sponsorował niemal wszystko i wszędzie. Sceptykom mówiono o know-how, dzięki któremu firma zarabia więcej, a kosztów ma mniej. Podobny geniusz biznesowy miał przyświecać Palikotowi. Tu również marketing grał pierwsze skrzypce.
Rejestracja psów i kotów oraz mniej okrucieństwa wobec zwierząt – takie cele mają dwa projekty ustaw, którymi wkrótce zajmą się rząd i parlament.
Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymało konkursy, aby nie powiększać grupy nieprawidłowo awansowanych sędziów. Dopóki nie będziemy mieli legalnej KRS, wolne etaty w sądach pozostaną nieobsadzone - mówi "Rz" Marta Kożuchowska-Warywoda, szefowa kadr w MS.
- Oprócz Shahedów Rosjanie coraz częściej wykorzystują drony nieznanego typu - ujawnia w rozmowie z "Ukraińską Prawdą" płk Jurij Ihnat, szef Departamentu Komunikacji Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
Premier Słowacji Robert Fico pozwał redaktora naczelnego portalu informacyjnego Aktuality.sk Petra Bárdy’ego za okładkę bestsellerowej książki "Fico – obsesja władzy". Żąda 200 tys. euro odszkodowania od Bárdy'ego i wydawcy książki za wykorzystanie zdjęcia ze swoim wizerunkiem.
SW Research zbadał poziom zaufania Polaków wobec różnych narodowości i mniejszości. Jak wynika z raportu, największy dystans czujemy wobec Rosjan, podczas gdy na przeciwnym biegunie znajdują się Amerykanie. Gdzie w tym zestawieniu znalazła się Ukraina?
Sąd Okręgowy we Wrocławiu odroczył w piątek o jeden dzień ogłoszenie decyzji w sprawie aresztu tymczasowego dla Janusza Palikota. Postanowienie ma zostać ogłoszone w sobotę o godzinie 13.45.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas