O niemal jedną trzecią wzrosła w zeszłym roku w Polsce liczba przedsiębiorstw stosujących zasady odpowiedzialnego biznesu. Pod tym ogólnym pojęciem kryją się działania na rzecz pracowników, środowiska i lokalnej społeczności. O tym, jak mocno nawet jedna firma może zmienić ekosystem regionu, świadczy przykład Asseco. Ze startupu wyrosło ono na największą polską firmę informatyczną, a okolice Rzeszowa coraz częściej nazywa się polską Doliną Krzemową.
– W Asseco od prawie trzech dekad tworzymy zaawansowane rozwiązania dla firm z kluczowych sektorów gospodarki. Pomimo globalnych sukcesów pozostajemy wierni miastu, z którego firma się wywodzi, dlatego jej centrala była, jest i pozostanie w Rzeszowie – deklaruje Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco Poland. Dodaje, że jest to miasto ludzi pracowitych i kreatywnych, którzy chętnie otwierają się na innowacje.
– Tworząc nowoczesne rozwiązania IT, staramy się równocześnie budować pozytywny wizerunek Rzeszowa jako stolicy polskiej innowacji – podkreśla przedstawicielka Asseco. Wiąże się to z konkretnymi inwestycjami.
– Dlatego właśnie tu powstaje Asseco Innovation Hub, czyli nowatorskie centrum R&D, które będzie miejscem prowadzenia zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych związanych z budową autorskich technologii i produktów IT – mówi Żukowicz.
Polskich firm, które opracowały autorskie rozwiązania i wdrażają je na innych rynkach, wciąż jest za mało. To się nie zmieni, jeśli nie postawimy mocniej na nowoczesne technologie. W europejskim rankingu innowacyjności nasz kraj jest na piątym miejscu – od końca.