Bielsko-Biała jest nie tylko ważnym ośrodkiem gospodarczym, ale także regionalnym centrum kultury i sportu. Jednym z jego największych atutów jest położenie – u stóp Beskidów, na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych biegnących z północy na południe i ze wschodu na zachód Europy. Ciekawostką jest fakt, że Bielsko-Biała leży w prawie równej odległości od kilku europejskich stolic – Warszawy, Wiednia i Budapesztu.
Stolica Podbeskidzia może pochwalić się m.in. znakomitym układem drogowym z dwiema obwodnicami. Układ ten – jako swoisty krwiobieg miasta – jest cały czas rozbudowywany. W tej chwili prowadzone są dwa ogromne przedsięwzięcia drogowe – warta prawie ćwierć miliarda złotych rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 942 oraz szacowana na ponad 150 mln złotych rozbudowa odcinka drogi krajowej nr 52. Na obydwie te inwestycje miastu udało się pozyskać unijne dotacje.
W ostatnim czasie miasto wzbogaciło się także m.in. o nowoczesny stadion piłkarski, na który bielscy kibice czekali od wielu lat. Była to jedna z największych inwestycji finansowanych wyłącznie z budżetu miasta. Jej koszt to ponad 100 mln zł. Równocześnie – z myślą o najmłodszych – samorząd realizuje program budowy wielofunkcyjnych, przyszkolnych boisk ze sztuczną nawierzchnią. Powstało ich już w mieście ponad 30, a kolejne są w trakcie budowy.
Dla fanów dwóch kółek miasto wybudowało kilkukilometrową pętlę wokół bielskiego lotniska. Wraz z unikatowym na skalę kraju rolkowiskiem tworzy ona ciekawą i bardzo cenioną przez bielszczan atrakcję sportową. Z kolei dla miłośników górskiego kolarstwa powstał na stokach znajdujących się w granicach administracyjnych miasta jeden z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów górskich ścieżek rowerowych, który jest systematycznie rozbudowywany. Bielsko-Biała było także pierwszym miastem w województwie śląskim, w którym powstały bezobsługowe wypożyczalnie rowerów. W tej chwili ten popularny wśród bielszczan i turystów system jest rozbudowywany.
Dużą popularnością wśród bielszczan i gości cieszą się także zrewitalizowane niedawno Bulwary Straceńskie położone w dolinie rzeki Straconki u podnóża Beskidu Małego. Powstały tu place zabaw dla dzieci, boiska, ścieżki spacerowe i rowerowe oraz miejsca do biwakowania.