„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 24.11.2017 10:00 Publikacja: 24.11.2017 10:00
Centrum Komunikayjne w Legionowie
Foto: materiały prasowe
W 2016 roku największą ukończoną inwestycją w Legionowie było Centrum Komunikacyjne, o multimodalnym charakterze. To połączenie dworca kolejowego, multimedialnej biblioteki, powierzchni usługowej oraz pomieszczeń biurowych, w których odbywają się m.in. konferencje. Na nowy dworzec czekano niemal 60 lat.
Będąca wizytówką miasta inwestycja była dofinansowana w 85 proc. z funduszy szwajcarskich w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W jej ramach powstały także w Centrum dwa wielopoziomowe parkingi na ponad 1000 samochodów. Z obiektów korzystają mieszkańcy całego powiatu legionowskiego. Mediatece towarzyszy z kolei sala widowiskowa. Inwestycja w wartości 50 mln zł została zakończona z dwuletnim opóźnieniem. Wzrost kosztów wynikał głównie z prawie dwuletniego opóźnienia na budowie i konieczności wyboru nowego wykonawcy. – W ubiegłym roku zakończyliśmy również inwestycję w postaci budynku socjalnego, odebraliśmy liczne place zabaw i siłownie plenerowe zainspirowane lokalnymi inicjatywami, wymienialiśmy kotły węglowe na ekologiczne źródła ciepła, ważna była również inwestycja w kogenerację w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Legionowo – mówi Tamara Mytkowska, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Legionowo.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Wyłoniliśmy najlepsze miasta i gminy pod względem zrównoważonego rozwoju. W tegorocznej, XX już edycji Rankingu Samorządów pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęły: Dąbrowa Górnicza, Łeba oraz gmina Sulmierzyce.
W tym roku swoje dwie dekady istnienia obchodzi również Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”. Z tej okazji wyłoniliśmy liderów 20-lecia Rankingu Samorządów, czyli miasta i gminy, które dotychczas najczęściej stawały na podium naszego zestawienia.
Używając skali szkolnej, w pomocy uchodźcom mieszkańcy zdali egzamin na szóstkę. To było coś fantastycznego – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Stworzyliśmy w mieście centrum pomocy humanitarnej, które nadal działa i pomaga uchodźcom – mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
Tegoroczna XIX edycja Rankingu Samorządów oparta jest na danych dotyczących roku 2022. Na pewno nie był to łatwy rok dla samorządów.
Bez naszych mieszkańców nic by się nie udało. To oni przyjęli uchodźców do swoich domów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
To na barkach samorządowców w dużej mierze leży odpowiedzialność za tworzenie jak najlepszych warunków życia dla mieszkańców zarówno tych obecnych, jak i przyszłych pokoleń.
To, czego dziś najbardziej potrzeba samorządom, to stabilność i przewidywalność prawa. I adekwatność środków finansowych do zadań – mówi Jan Olbrycht, europoseł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas