Rok 2021, który jest podstawą tegorocznej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, miał słodko-gorzki charakter. Z jednej strony stanowił chwilę oddechu po kryzysie pandemicznym, z drugiej – samorządowe budżety w coraz większym stopniu odczuwały negatywny wpływ rządowych reform w podatku PIT, przede wszystkim w ramach Polskiego Ładu. Dobrze, że nawet w takich warunkach idea zrównoważonego rozwoju nabiera w samorządach coraz większego znaczenia.
Obszary oceny
W Rankingu Samorządów oceniamy dokonania miast i gmin właśnie pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.
W tegorocznej edycji maksymalnie można było uzyskać 107 pkt (30 pkt w obszarze finanse i rozwój, 38 pkt w obszarze dbałość o mieszkańców, 29 pkt w obszarze czyste środowisko i 10 pkt w obszarze zarządzanie). Kryteria oceny ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji samorządowych.
Czytaj więcej
PiS chce być siłą sprawczą wszystkiego, co się dzieje wokół nas. To działanie głęboko szkodliwe, osłabiające nasz kraj – mówi prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów, były premier RP.
Podstawą wyliczeń w większości są dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, część wskaźników opiera się na informacjach podanych przez same samorządy w specjalnej e-ankiecie. Więcej na temat metodologii rankingu piszemy w ramce obok.