Aktualizacja: 24.03.2025 11:27 Publikacja: 25.11.2022 16:18
Laureaci tegorocznej edycji Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej"
Foto: Mariusz Szachowski / fototaxi.pl
- Osiemnaście lat Rankingu Samorządów pokazuje, jak bardzo zmieniły się samorządy, jak bardzo zmienił się kierunek ich działań – zaznaczył prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, podczas gali ogłoszenia wyników XVIII już edycji tego rankingu.
- Na początku najważniejsze były sprawy podstawowe, związane z gospodarką komunalną. Potem, dzięki funduszom UE, priorytetem stały się inwestycje rozwojowe i dbanie o komfort życia mieszkańców. Teraz trzeba się mierzyć z wielkim wyzwaniami cywilizacyjnymi, które wiążą się z wojną przeciw Ukrainie czy ochroną klimatu – mówił prof. Buzek.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Jak co roku znaczącym parametrem oddziaływującym na wyniki rankingu samorządów są dane dotyczące dochodów własnych.
Choć rządzi Gdańskiem niespełna sześć lat, to Aleksandrze Dulkiewicz udało się nie tylko nawiązać dobre relacje z mieszkańcami, ale przede wszystkim skutecznie realizować strategię rozwoju miasta, które za jej rządów stało się europejską metropolią.
Angażowała się w powstanie w konstytucji rozdziału o samorządzie terytorialnym, ale też tak przeciągała swoje wystąpienie w Sejmie, by opozycja nie odrzuciła projektów ustaw o reformie administracyjnej, która wprowadziła trójstopniowy podział terytorialny, oraz utworzyła instytucje samorządu terytorialnego w powiatach i województwach.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Najważniejsze priorytety dla władz lokalnych to równoległy rozwój gospodarki, społeczeństwa i środowiska – deklarują zgodnie laureaci Rankingu Samorządów 2024. Wszystko po to, by mieszkańcom żyło się jak najlepiej.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Żona wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Usha Vance, uda się w tym tygodniu w podróż na Grenlandię - potwierdził Biały Dom.
Jestem przekonany, że po wyborach prezydenckich nastąpi głęboka przebudowa polskiej sceny politycznej, niezależenie od tego, kto wejdzie do drugiej tury – czy znajdzie się w niej Szymon Hołownia, Karol Nawrocki czy Sławomir Mentzen - powiedział w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką poseł PSL Marek Sawicki.
Ograniczenie zakresu umów, które mają podlegać obowiązkowej publikacji, to kompromis pomiędzy oczekiwaniami organizacji pozarządowych a realiami, w jakich funkcjonuje administracja – przekonuje resort finansów.
„Czy Pani/Pana zdaniem koalicja rządząca (KO-Trzecia Droga-Nowa Lewica) lub wybrani jej przedstawiciele ponoszą, w jakiejś mierze, odpowiedzialność za śmierć Barbary Skrzypek?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Pogłębione badania opinii pokazują dużo więcej niż sondaże poparcia. Przedstawiamy krótkie sylwetki piątki głównych pretendentów do Pałacu Prezydenckiego, przygotowane na podstawie badań ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”.
Trudno o trafne prognozy dotyczące cen asfaltu, głównie z powodu nieprzewidywalności notowań surowców, z których ten produkt powstaje.
Komisja Petycji skierowała do Komisji Regulaminowej postulat zmian w regulaminie Sejmu. Chodzi o to, by posłowie w sprawach dyscyplinarnych i o zdjęcie immunitetu mogli powołać jako obrońcę nie tylko kolegę z Izby, ale i adwokata czy radcę prawnego.
Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich 2025, jest znacząco gorzej niż inni kandydaci oceniana przez swoich własnych wyborców. W badaniach ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej” nie lepiej to wygląda w kwestii kompetencji. Czy wyborcy lewicy lepiej oceniają Adriana Zandberga?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas