Samorządy muszą starać się oferować jak najwyższej jakości usługi: nie tylko podstawowe, administracyjne, ale też w zakresie edukacji, transportu publicznego, mieszkalnictwa komunalnego, dostępu do kultury, sportu i rekreacji, sposób spędzania wolnego czasu itp.
Powinny też wspierać aktywność obywatelską mieszkańców, zapraszając ich do udziału w zarządzaniu gminą czy miastem (np. poprzez budżet partycypacyjny czy wsparcie organizacji pozarządowych). To wszystko buduje kapitał społeczny w wymiarze lokalnym, a w oczach mieszkańców decyduje, czy dane miasto czy gmina jest miejscem atrakcyjnym do życia.
Budowanie trwałego kapitału społecznego jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju i jednym z obszarów ocen w Rankingu Samorządów.
CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2020: Odpowiedzialność za wszystkie obszary
W obszarze „trwałość społeczna” pod uwagę bierzemy 17 różnych wskaźników, takich jak dynamika inwestycji na infrastrukturę społeczną, dynamika wydatków na transport, dynamika wydatków na oświatę (w przeliczeniu na liczbę uczniów), wydatki w danym roku na kulturę, sport i rekreację oraz inwestycje w gospodarce mieszkaniowej, liczba miejsc w przedszkolach i żłobkach, przyrost czytelników i zbiorów książek w bibliotekach, wydatki na współpracę z organizacjami pozarządowymi, wartość szeroko pojętego budżetu partycypacyjnego, organizację bezpłatnego transportu itp.