Ranking Samorządów 2020: Odpowiedzialność za wszystkie obszary

Marian Buras, burmistrz Morawicy.
fot. Stefan Mleczak

Zrównoważony rozwój to dla nas podstawa działania – mówi Marian Buras, burmistrz miasta i gminy Morawica, zwycięzca ubiegłorocznego Rankingu Samorządów w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

Dla pana zrównoważony rozwój to teoretyczny postulat, czy codzienność?

Zrównoważony rozwój to dla nas podstawa działania. Jeśli miałbym podzielić tego rodzaju politykę na jakieś obszary, to na pewno wyróżniłbym tu rozwój społeczny. Czyli dbałość o bieżące i przyszłe potrzeby mieszkańców, dobrą edukację, przedszkola, żłobki, pomoc społeczną, kulturę, rekreację, o wszystko, co jest ludziom potrzebne do życia.

Drugi obszar to potencjał gospodarczy. Tutaj trzeba twardo stąpać po ziemi, dbać, by gospodarka się rozwijała, powstawały nowe firmy. To przyciąga mieszkańców i zwiększa wpływy z podatków, czyli zwiększa strumień pieniędzy na rozwój. I trzeci obszar to ochrona środowiska naturalnego, w którym żyjemy. My staramy się być odpowiedzialni we wszystkich tych obszarach rozwoju.

Czy koronawirus wpłynie na wasze plany rozwojowe?

Straty z tytułu pandemii oszacowaliśmy na ok. 10 proc. ubytków w podatku PIT, czyli ok. 2 mln zł rocznie. Ale o ile jeszcze półtora miesiąca temu wydawało się, że po wiosennym szoku wychodzimy na prostą, to teraz wraca niepokój. Nie wiemy, jak to się skończy, dla nas samych i dla gospodarki.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2020: Miasto zdrowe i przyjazne

Pamiętam lata 90., gdy tworzył się samorząd i jako gmina praktycznie nie mieliśmy pieniędzy, to była jednak wielka bieda. Potem Polska zaczęła się rozwijać, bogacić. Na tle dzisiejszych obaw, sytuacja jeszcze rok temu była świetna, wręcz doskonała. Czy to wróci? Nie wiem, ale nie tracę nadziei.

To jakie stawia sobie pan cele na nadchodzący rok?

Jesteśmy na etapie tworzenia budżetu, będziemy na pewno robić wszystkie inwestycje, na które będziemy otrzymywali dofinansowanie zewnętrzne. Przybywa nam mieszkańców, więc chodzi głównie o infrastrukturę drogową i tu nakłady będą zdecydowanie największe. Przymierzamy się do projektu stworzenia pola dla kamperów nad zbiornikiem wodnym, który wybudowaliśmy siedem lat temu.

Marzy się nam też Centrum Edukacyjno-Sportowe z niewielkim polem golfowym.

Z polem golfowym? To chyba infrastruktura, której koszty utrzymania są dosyć wysokie.

To pieśń przyszłości, bo mamy projekt, pozwolenia na budowę, ale nie mamy pieniędzy, a kosztowałoby to ok. 15 mln zł. Wiem, że pole golfowe brzmi trochę surrealistycznie, ale można mieć marzenia.

Co by pan określił, jako swoje największe osiągnięcie w ubiegłym roku?

Najbardziej jesteśmy dumni z osiągnięć naszym mieszkańców, z faktu, że z roku na rok ich przybywa, co świadczy, że nasza gmina jest atrakcyjna do zamieszkania, a mieszkańcy mają zaufanie do władz samorządowych. Przybywa również organizacji pozarządowych, które realizują szereg ciekawych inicjatyw, a także odnoszą sukcesy. Nasza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej została wicemistrzem Polski w zawodach pożarniczych. Takie zawody są organizowane co cztery lata, więc jest to naprawdę osiągnięcie. Nasi mieszkańcy są naszym największym sukcesem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyrównanie różnic w rozwoju, czy zdobycie większej władzy? Komu pomoże podział Mazowsza

PiS przekonuje, że chce podziału Mazowsza, by wzmocnić finansowo biedniejsze części tego województwa. Opozycja ...

Metropolie fundują sobie turbozwierzyńce

Ogrody zoologiczne szukają sposobu na przyciągnięcie gości. I znajdują. We Wrocławiu magnesem jest Afrykarium, ...

Wielki piec w Krakowie ożyje w marcu

Wielki piec w krakowskiej hucie im. T. Sendzimira prawdopodobnie wznowi działalność w połowie marca. ...

W gminach powstaną biura spisowe 

Władze samorządowe muszą się przygotować do zadań związanych z akcją zbierania danych o rolnikach ...

Dialog z pominięciem samorządów

Chociaż to z samorządowych budżetów płacona jest część pensji nauczycieli, nie zaproszono ich na ...

Płuca szare, a oddychać trzeba. W poniedziałek happening przed stołecznym ratuszem

Model płuc ustawiony przed warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka pokazał, jakim powietrzem oddychamy. Instalacja, przygotowana ...