Ranking Samorządów 2019: Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

Sopot, gmina Morawica i Wielka Wieś – oto zwycięzcy XV edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 30.09.2019 13:30

Laureaci XV Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

Laureaci XV Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

Foto: fot. Stefan Mleczak

Podczas finałowej gali Rankingu Samorządów 2019 w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie wręczyliśmy wyróżniania najlepszym miastom i gminom w Polsce pod względem trwałego, zrównoważonego rozwoju.

W trakcie gali przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów prof. Jerzy Buzek przypomniał, że samorządy często walczą o wsparcie ze strony rządu, domagają się większego finansowania, czy protestują przeciwko ograniczaniu kompetencji. – I często, moim zdaniem, używają niewłaściwych słów, co ludzie nie do końca rozumieją – mówił.

""

Przewodniczący Kapituły prof. Jerzy Buzek podczas gali Rankingu Samorządów 2019 / fot. Stefan Mleczak

Foto: regiony.rp.pl

Samorządy często walczą o wsparcie ze strony rządu, domagają się większego finansowania, czy protestują przeciwko ograniczaniu kompetencji. I często, moim zdaniem używają niewłaściwych słów, czego ludzie nie do końca rozumieją. Bo ludzie czasami zapominają, że samorząd do oni. Jeśli mówicie, że o coś walczycie, to nie mówcie, że to samorząd coś traci, że samorządowi jest coś odbierane. Mówcie, że to obywatele tracą, że to mieszkańcom jest coś odbierane. Trzeba to mówić jasno i głośno, że wy, samorządowcy, jesteście częścią społeczności lokalnej – podkreślał prof. Buzek.

""

Gość specjalny Gali, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski / fot. Stefan Mleczak

Foto: regiony.rp.pl

Zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu został Sopot. Miasto znane jest  ze swoich starań o rozwój harmonijny z przyrodą i właśnie w obszarze „trwałości środowiskowej”, jednym z ocenianych przez nas obszarów, zyskało najwięcej punktów. Sopot bardzo dobrze wypadł także we wskaźnikach dotyczących „trwałości społecznej”, gdzie oceniamy efektywność działań samorządów na polu edukacji, kultury, opieki nad najmłodszymi, ale też w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski podziękował organizatorom rankingu i mieszkańcom, bo to dzięki współpracy i porozumieniu z mieszkańcami samorządowcy mogą osiągać sukcesy.

""

Jacek Karnowski / fot. Stefan Mleczak

Foto: regiony.rp.pl

– Ale chciałbym dziś powiedzieć, że najważniejsze jest, że jesteśmy dziś na tej niezależnej scenie w Muzeum Polin i mamy niezależnych dziennikarzy, my jesteśmy niezależni. Ale to nie jest dane raz na zawsze. Apeluję, byśmy walczyli o naszą niezależności. Tego naprawdę nie możemy spieprzyć – mówił Karnowski odbierają wyróżnienie.

""

Laureaci w kategorii miasta na prawach powiatu / fot. Stefan Mleczak

Foto: regiony.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Jerzy Buzek: Na osłabianiu roli samorządu tracą mieszkańcy

Drugie miejsce wśród miast na prawach powiatu przypadło w tym roku Rybnikowi, a trzecie – Zielonej Górze, zwycięzcy ubiegłorocznego Rankingu Samorządów. Pełne wyniki Rankingu Samorządów 2019 w tej kategorii znajdziesz TU.

""

Foto: regiony.rp.pl

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich wygranym okazała się Morawica (woj. świętokrzyskie).  Priorytetem lokalnych władz jest taki rozwój gminy, by mieszkańcom żyło się coraz lepiej. Każdy kto był w Morawicy, efekty może zobaczyć gołym okiem, a w naszym zestawieniu okazała się ona bezkonkurencyjna właśnie w obszarze budowania „trwałości społecznej”.

""

Wyróżnienia w kategorii gmina miejska i miejsko-wiejska odebrał Marian Buras, burmistrz Morawicy / fot. Stefan Mleczak

Foto: regiony.rp.pl

– I miejsce w rankingu to nasz wspólny,  z mieszkańcami sukces, ale także mój osobisty. Czekałem na to długo, od 15 lat, gdy jest ten ranking. Zarządzam gminą od 29 lat i piękniejszej nagrody za te długie lata pracy nie mogłem się spodziewać – powiedział odbierając nagrodę Marian Buras, burmistrz gminy Morawica.

""

Laureaci rankingu w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich / fot. Stefan Mleczak

Foto: regiony.rp.pl

Na podium w tej kategorii znalazły się także Podkowa Leśna (woj. mazowieckie) oraz miasto Puławy (woj. lubelskie). Pełne wyniki Rankingu Samorządów 2019 w tej kategorii znajdziesz TU.

""

Foto: regiony.rp.pl

W kategorii gmin wiejskich pierwszą pozycję zajęła Wielka Wieś (woj. małopolskie). Gmina przez ostatnie lata zmieniała swój charakter z typowo rolniczego na podmiejski. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę komunalną i budownictwo mieszkaniowe, przyciąga coraz więcej mieszkańców. W naszym zestawieniu uzyskała bardzo dobre wyniki we wszystkich obszarach oceny, co pokazuje dobrze ideę zrównoważonego rozwoju.

""

Krzysztof Wołos, wójt Wielkiej Wsi / fot. Stefan Mleczak

Foto: regiony.rp.pl

Kolejne miejsca w tej kategorii, z niewielką utratą punktów, zajęli wielokrotni laureaci Rankingu Samorządów: gmina Strawczyn (woj. świętokrzyskie) oraz gmina Wisznice (woj. lubelskie). Pełne wyniki Rankingu Samorządów 2019 w tej kategorii znajdziesz TU.

""

Foto: regiony.rp.pl

""

Laureaci rankingu w kategorii gmin wiejskich / fot. Stefan Mleczak

Foto: regiony.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Rekordowe inwestycje

Podczas gali wręczyliśmy też Nagrodę Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy panu Piotrowi Uszokowi, byłemu prezydentowi Katowic. Nagroda, ustanowiona przez redakcję „Rzeczpospolitej” i rodzinę zmarłego Michała Kuleszy, współtwórcę samorządu terytorialnego w Polsce, honoruje osoby o wybitnych zasługach dla rozwój samorządu lokalnego.

""

Nagrodę Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy odebrał były prezydent Katowic Piotr Uszok (drugi z lewej) / fot. Stefan Mleczak

Foto: regiony.rp.pl

– Dla mniej to wyjątkowa chwila, bo ważne jest nie tylko to, jak jest oceniana czyjaś praca podczas pełnienia funkcji, ale też jakie są o niej opinie po 10 czy 15 lat. Jako prezydent Katowic musiałem zmierzyć się z ogromnymi wyzwaniami. W 1999 r. została zamknięta kopalnia w centrum miasta i musieliśmy znaleźć pomysł, co z tym zrobić. Postanowiliśmy tereny byłej kopalni przekształcić w strefę kultury, i to był ten kompas, który wskazywał naszą przyszłość. Dziś Katowice mogą z dumą mówić o swojej przeszłości i przyszłości. Wiem, że wy, samorządowcy także stajecie na co dzień przed ogromnymi wyzwaniami i problemami. A nasz przypadek pokazuje, że warto się z nimi zmierzyć – powiedział Piotr Uszok odbierając nagrodę.

Zasady Rankingu Samorządów określa niezależna Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, b. premiera RP. Jego celem jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego. Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Bierzemy tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) i wymierne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też działania w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego (np. budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi).

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Potencjał finansowy miast i gmin

Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej czy redukcji emisji spalin i smogu. Osobną kategorią jest jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

Ranking Samorządów
Ranking Samorządów 2024: Co wyróżnia zwycięskie gminy?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Ranking Samorządów
Z finansami samorządów bywa różnie
Ranking Samorządów
Aleksandra Dulkiewicz: Prezydent, która zmieniła Gdańsk w metropolię na europejską skalę
Ranking Samorządów
Irena Lipowicz: Księżna ze Śląska, która o reformę samorządów walczyła
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Ranking Samorządów
20. Ranking Samorządów: Najlepsze w zrównoważonym rozwoju miasta i gminy 2024
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego