Przystąpieniem do projektu było zainteresowanych 377 ośrodków miejskich z całej Europy. Z Polski zakwalifikowano: Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawę i Wrocław. Uczestnictwo w misji to dla miast szansa na fachowe doradztwo w zakresie działań proekologicznych i dodatkowe pieniądze z unijnych funduszy.
Wyznaczać standardy
O co chodzi w tym unijnym projekcie? Najogólniej mówiąc o wsparcie i promocję 100 wybranych przez Komisję Europejską europejskich miast w systemowych przemianach i dążeniu do neutralności klimatycznej. Wybrane miasta mają wyznaczać kierunki zmian i stać się wzorem dla innych. Będą więc przekształcać się w ośrodki eksperymentów i innowacji i realizować nowe projekty służące poprawie klimatu. Jak podkreśliła Adina Vălean, unijny komisarz do spraw transportu – miasta te staną się naturalnymi „laboratoriami” i będą testować rozwiązania wielu współczesnych „miejskich” problemów np. dotyczących mobilności.
Czytaj więcej
Łąkomaty w Warszawie. Każdy może wziąć nasiona i wysiać własną łąkę kwietną – na balkonie czy działce. Podobne akcje organizują też inne samorządy, ale też zapraszają mieszkańców do wspólnego sadzenia drzew czy innych roślin.
– Kraków od dawna realizuje działania wpływające na osiągnięcie neutralności klimatycznej. Testuje rozwiązania dotyczące mobilności, wyznacza nowe standardy. Do takich działań na pewno zalicza się wymiana ponad 45 tys. palenisk i poprawiająca się w związku z tym jakość powietrza w mieście. Od 1 września 2019 w Krakowie obowiązuje zakaz spalania paliw stałych – podkreśla Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.
Działania miast
W zeszłym roku w stolicy Małopolski odbył się Krakowski Panel Klimatyczny. Uczestnicy: przedstawiciele miasta, eksperci, ale i mieszkańcy pracowali, by odpowiedzieć na pytanie: „Jak władze miasta i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?”. Ostatecznie powstały 32 rekomendacje, które zostały przekazane prezydentowi miasta i mają charakter wiążący i zobowiązujący władze miasta do działań.