– O ile nie ma przeciwwskazań medycznych, korzystanie z tężni solankowej ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo. Dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów – tłumaczą urzędnicy z Gliwic.
Dodają, że korzystanie z tężni pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego. Wzmacnia też system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, pomaga też wypocząć i zregenerować siły. Działa też już tężnia solankowa w Katowicach. Otwarto ją po rocznej przerwie.
– Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w ubiegłym roku byliśmy zmuszeni wyłączyć tężnię z użytkowania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W tym mieście tężnia solankowa znajduje się w miejskim parku Zadole, przy ul. Wczasowej, w Ligocie. Powstała jako projekt Budżetu Obywatelskiego 2017 i uruchomioną ją w kwietniu 2019. Tężnia zasila solanka Zabłocka z Dębowca, wydobywana od 1892 roku z odwiertu „Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych.
Po zimowej przerwie gmina uruchomi ogólnodostępną tężnię solankową przy Zalewie Nowohuckim w Krakowie.
– Uruchomiliśmy ją w maju. Pod koniec miesiąca otwarta zostanie druga – przy Bagrach, która kosztowała 2,2 mln zł – mówi Kamil Popiela, z krakowskiego magistratu.