Poczuć się jak w Ciechocinku. Zaczynają działać miejskie tężnie

Po zimowej przerwie samorządy uruchamiają własne tężnie solankowe. Część jednak jeszcze się z tym wstrzymuje.

Publikacja: 19.05.2021 10:21

Tężnia solankowa w Ciechocinku

Tężnia solankowa w Ciechocinku

Foto: AdobeStock

A w Małopolsce takich instalacji będzie więcej. Urząd Marszałkowski przyznaje dotacje samorządom na nie.

– Naszym głównym celem jest poprawa zdrowia mieszkańców Małopolski. Choć jesteśmy też przekonani, że Małopolskie Tężnie Solankowe będą również magnesem dla turystów – mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa.

Mgiełka dobra dla zdrowia

W sobotę sezon rozpoczęła tężnia solankowa w Lesie Komunalnym w Gliwicach.

– Sanepid wydał zgodę na jej uruchomienie z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarnych m.in. dystansu społecznego – podaje Urząd Miasta.

Obiekt – o wymiarach 13×40 metrów i wysokości 8 metrów i ze świetną lokalizacją w lesie – cieszy się dużym zainteresowaniem.

– O ile nie ma przeciwwskazań medycznych, korzystanie z tężni solankowej ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo. Dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów – tłumaczą urzędnicy z Gliwic.

Dodają, że korzystanie z tężni pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego. Wzmacnia też system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, pomaga też wypocząć i zregenerować siły. Działa też już tężnia solankowa w Katowicach. Otwarto ją po rocznej przerwie.

– Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w ubiegłym roku byliśmy zmuszeni wyłączyć tężnię z użytkowania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W tym mieście tężnia solankowa znajduje się w miejskim parku Zadole, przy ul. Wczasowej, w Ligocie. Powstała jako projekt Budżetu Obywatelskiego 2017 i uruchomioną ją w kwietniu 2019. Tężnia zasila solanka Zabłocka z Dębowca, wydobywana od 1892 roku z odwiertu „Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych.

Po zimowej przerwie gmina uruchomi ogólnodostępną tężnię solankową przy Zalewie Nowohuckim w Krakowie.

– Uruchomiliśmy ją w maju. Pod koniec miesiąca otwarta zostanie druga – przy Bagrach, która kosztowała 2,2 mln zł – mówi Kamil Popiela, z krakowskiego magistratu.

Trzecia tężnia – w rejonie Łąk Nowohuckich – będzie realizowana w najbliższych miesiącach. – Miasto planuje ogłoszenie przetargu w tym zakresie, a szacowany koszt to ok. 1,5 mln zł – wylicza urzędnik.

 Łódź jeszcze czeka

W Łodzi na terenach administrowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej zlokalizowanych jest pięć tężni solankowych. Dwie w Parku Podolskim i po jednej w Parku Widzewska Górka, Parku Źródła Olechówki oraz w Pasażu Abramowskiego.

– Jeszcze nie działają, z uwagi na dotychczasowe ograniczenia związane sytuację pandemiczną w kraju. Rozruch tężni planujemy zrealizować na przełomie maja i czerwca – informuje biuro prasowe łódzkiego ratusza. Miasto nie planuje w tym roku budowy kolejnych takich instalacji. A koszt utrzymania wszystkich tężni na 2021 roku – 78 tys. zł.

W Poznaniu czy w Gdańsku nie ma tężni. – Miasto nie planuje obecnie takich inwestycji – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

W Małopolsce będzie ich więcej

Za to przybędzie ich w Małopolsce. Zarząd Województwa Małopolskiego rozpoczął nabór wniosków na dofinansowanie budowy małopolskich tężni solankowych. Mogą się zgłaszać gminy z całego regionu.

Dofinansowanie gmina przeznaczy na wydatki inwestycyjne. Instalacje, przyłącza, roboty budowlane oraz koszty niezbędne do wykonania tężni, w tym koszty zakupu materiałów, urządzeń, ich dostawy i montażu. Ale też na elementy małej architektury dotyczące wyłącznie obiektu tężni, czy prace związane z uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu wyłącznie wokół tężni.

Zainteresowane gminy muszą złożyć wnioski do 24 maja. Maksymalna wysokość dotacji dla jednego wniosku może wynieść do 250 tys. zł. Nie więcej niż 70 proc. całkowitej wartości inwestycji. Łączna kwota dofinansowania ze środków samorządu województwa to 5 mln zł, z czego 2,5 mln zł w 2021 i tyle samo w 2022 roku.

A w Małopolsce takich instalacji będzie więcej. Urząd Marszałkowski przyznaje dotacje samorządom na nie.

– Naszym głównym celem jest poprawa zdrowia mieszkańców Małopolski. Choć jesteśmy też przekonani, że Małopolskie Tężnie Solankowe będą również magnesem dla turystów – mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jakość życia
Na łyżwy i narty latem? W niektórych miastach to możliwe
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Jakość życia
Jakie atrakcje czekają w miastach latem na seniorów?
Jakość życia
Co mieszkańcy Krakowa myślą o darmowej komunikacji w smogowe dni?
Materiał partnera
Udana wycieczka rowerowa? – dobra trasa to dopiero połowa sukcesu
Materiał partnera
Dolny Śląsk wspiera turystykę społeczną