W tym mieście ogrodnictwo miejskie rozwija się prężnie. Obecnie funkcjonuje dziewięć ogrodów społecznych o różnej powierzchni: od 58 m kw. na osiedlu Azory, po 2,8 tys. m kw. w Ogrodzie Salwator.
Dzielą się doświadczeniami
– Zarząd Zieleni Miejskiej od lat prowadzi szereg działań, które umożliwiają mieszkańcom zakładanie ogrodów społecznych, których funkcjonowanie wspierane jest pod kątem finansowym, jak i merytorycznym. ZZM bezpłatnie użycza mieszkańcom teren pod założenie ogrodu społecznego – mówi Kacper Popiela, z Urzędu Miasta Krakowa.
W 2018 roku Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przystąpił do unijnego projektu RU:RBAN – Resilient Urban Agriculture. Partnerem wiodącym projektu RU:RBAN jest Rzym i jego „model zarządzania ogrodami miejskimi”. Dzięki temu uczestniczące w nim miasta – jak Kraków, Coruna, Wilno, Saloniki, Caen oraz Loures – mogą wymieniać doświadczenia i zwiększać możliwości lokalnego zarządzania.
W przyszłym tygodniu w Krakowie rozpoczną się konsultacje społeczne, dotyczące zakładania i funkcjonowania ogrodów społecznych oraz ogrodów społecznych parcelowych. Potrwają miesiąc.
CZYTAJ TAKŻE: Wraca moda na działki, ale nie na pola