Kraków chce budować tanie mieszkania na wynajem. Inne miasta też budują

Kraków razem z kilkoma małopolskimi gminami i Krajowym Zasobem Nieruchomości rozważa powołanie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). Podobne spółki działają już w innych dużych miastach.

Publikacja: 25.01.2023 14:12

Tworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest możliwe na mocy ustawy ze stycznia 2021 r.

Tworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest możliwe na mocy ustawy ze stycznia 2021 r.

Foto: Adobe Stock

Zadaniem SIM jest budowanie mieszkań na wynajem i z atrakcyjnym czynszem. Władze Krakowa przed podjęciem ostatecznej decyzji o powołaniu SIM chcą poznać zdanie krakowian na temat tej inicjatywy. Mieszkańcy mogą podzielić się opinią w internetowej ankiecie.

Oczekiwania mieszkańców

Ankieta w sprawie SIM składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera krótki opis projektu a druga pytania na temat potrzeb i oczekiwań przyszłych najemców. Pytania dotyczą m.in. wielkości lokali, ich struktury, wysokości czynszu, zdolności czynszowej składających wnioski a także lokalizacji, w których miałyby powstać budynki.

– Miasto rozważy budowę mieszkań w formule SIM w kilku lokalizacjach. Wykorzysta przy tym wyniki ankiety i oczekiwania mieszkańców. Jest prawdopodobne, że mieszkania mogą powstać w centrum Krakowa i w Nowej Hucie – mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Czytaj więcej

Kaloryfery zamiast pieców. Stare kamienice z miejskim ogrzewaniem

Tworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest możliwe na mocy ustawy ze stycznia 2021 r. dotyczącej społecznego budownictwa mieszkaniowego. SIM zastępuje popularne niegdyś Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Przedmiotem działania SIM i TBS jest budowa domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

SIM od TBS różni się tym, że ma opcję wykupu mieszkań na własność. Kraków chcąc budować mieszkania z atrakcyjnym czynszem jest niejako skazany na powołanie SIM, bo ma jedynie niewielki udział tylko w jednym TBS-ie.

Mniejsza luka czynszowa

- Mieszkania wybudowane w formule SIM to oferta w sam raz dla mieszkańców z tzw. luki czynszowej, czyli takich którzy nie mają zdolności kredytowej i nie mogą mieszkania kupić i wynająć na rynku komercyjnym, ale równocześnie mają zbyt wysokie dochody, by starać się o lokale komunalne. W Krakowie ci mieszkańcy stanowią sporą grupę – wyjaśnia Dariusz Nowak. – SIM-y pomogą zredukować tę lukę czynszową – dodaje.

Czynsze w mieszkaniach wybudowanych w formule SIM są atrakcyjne, nie mogą przekroczyć określonych ustawowo wartości. Ich stawka jest ustalana w taki sposób, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali w SIM pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę zobowiązań SIM związanych z budową.

Czytaj więcej

Ile Polaków kosztuje utrzymanie mieszkania. Różnice między regionami

W Krakowie czynsz taki może obecnie wynosić najwyżej ok. 30 zł za mkw. To niewiele zważywszy na koszty komercyjnego wynajmu. Oprócz miesięcznego czynszu najemcy mieszkań SIM-u będą również ponosić koszty partycypacji w budowie lokalu mieszkalnego. Koszty te będą różniły się wielkością w zależności od tego czy mieszkanie stanie się własnością najemcy (zostanie wykupione) czy pozostanie tylko wynajmowane.

Po co powstaje SIM

Sporo gmin już utworzyło lub zamierza utworzy SIM. Mieszkania w formule SIM powstaną np. w podkrakowskiej Charsznicy. Krakowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Krak-System” przy współpracy z samorządem gminnym i przy wsparciu samorządu powiatu miechowskiego wybuduje tu dwa bloki mieszkalne na 101 mieszkań. Kilkaset mieszkań powstanie też w Starym Sączu.

We Wrocławiu na gruncie przekazanym przez Krajowy Zasób Nieruchomości (2,5 ha + 1,85 ha) powstanie prawie 700 lokali mieszkalnych na wynajem. - Osiedle zostanie zbudowane na Jagodnie, w rejonie ulic Asfaltowej i Buforowej. W pierwszym etapie spółka odda do użytku ok. 400 mieszkań – uzyskanie decyzji pozwolenie na użytkowanie - IV kwartał 2026 roku – tłumaczy Wojciech Koerber z wrocławskiego magistratu. Budową i wynajmem zajmuje się SIM Wrocław.

SIM powstaje również w Lublinie. Lubelski magistrat prowadził w tej sprawie rozmowy z Krajowym Zasobem Nieruchomości KZN, przekazał też informacje w zakresie miejskich gruntów i przedstawił uwagi do projektu aktu założycielskiego nowej spółki.

Buduje TBS

Część gmin nadal buduje mieszkania z niskim czynszem przy pomocy TBS-ów. Ustawa z 2021 r. uniemożliwia co prawda powoływanie nowych towarzystw budownictwa społecznego, ale dopuszcza funkcjonowanie TBS-ów, które powstały przed 19 stycznia 2021 r. Mogą one działać w niezmienionej postaci lub dostosować się do funkcjonowania w formie SIM.

Kraków, chcąc budować mieszkania z atrakcyjnym czynszem, jest niejako skazany na powołanie SIM, bo ma jedynie niewielki udział tylko w jednym TBS. Ale Warszawa, Szczecin i Gdańsk czy Lublin wykorzystują działające u siebie TBS-y. Gmina Lublin na razie realizuje budownictwo mieszkaniowe poprzez Zarząd Nieruchomości Komunalnych oraz spółkę TBS Nowy Dom. SIM planuje dopiero utworzyć.

Czytaj więcej

Komunalne i z TBS. Miasta budują tanie mieszkania

- Warszawa nie musi tworzyć Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, ponieważ ma dwie działające miejskie spółki (TBS Warszawa Północ Sp. z o.o. i TBS Warszawa Południe Sp. z o.o.), które zgodnie z przepisami realizują te same zadania. Obydwie spółki budują mieszkania na wynajem z umiarkowanym czynszem, na przekazanych przez miasto gruntach – przekonuje Marlena Salwowska z wydziału prasowego warszawskiego magistratu.

Gdańsk realizuje budownictwo społeczne przez swoje spółki: Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. i Towarzystwo Budownictwa Społecznego Motława, które powstały przed dniem wejścia w życie ustawy „o zmianie niektórych ustaw wspierających budownictwo mieszkaniowe”.

- W Szczecinie budowę  realizuje Szczecińskie TBS – mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta Szczecin ds. mieszkalnictwa.

W Katowicach mieszkania na wynajem mieszczące się w formule TBS/SIM są budowane przez Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., której większościowym udziałowcem jest miasto Katowice. Aktualnie KTBS realizuje inwestycję przy ul. Kossutha, a w planach jest budowa osiedli przy ul. Kosmicznej i al. Korfantego. - Osiedle przy al. Korfantego ma zawierać około 240 mieszkań a przy ul. Kosmicznej 110 mieszkań – informuje Dariusz Czapla z Wydziału Komunikacji Społecznej katowickiego urzędu miasta.

Zadaniem SIM jest budowanie mieszkań na wynajem i z atrakcyjnym czynszem. Władze Krakowa przed podjęciem ostatecznej decyzji o powołaniu SIM chcą poznać zdanie krakowian na temat tej inicjatywy. Mieszkańcy mogą podzielić się opinią w internetowej ankiecie.

Oczekiwania mieszkańców

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje
Ruszyła nowa fala prac na budowach linii tramwajowych
Inwestycje
Szkolny dzwonek na placu budowy. Przeciąga się część wakacyjnych remontów
Inwestycje
W Małopolsce właśnie przybyło szybkich dróg
Inwestycje
Samorządy inwestują w infrastrukturę i komunikację
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Inwestycje
Z myślą o najmłodszych. Miasta rewitalizują place zabaw