Zadaniem SIM jest budowanie mieszkań na wynajem i z atrakcyjnym czynszem. Władze Krakowa przed podjęciem ostatecznej decyzji o powołaniu SIM chcą poznać zdanie krakowian na temat tej inicjatywy. Mieszkańcy mogą podzielić się opinią w internetowej ankiecie.
Oczekiwania mieszkańców
Ankieta w sprawie SIM składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera krótki opis projektu a druga pytania na temat potrzeb i oczekiwań przyszłych najemców. Pytania dotyczą m.in. wielkości lokali, ich struktury, wysokości czynszu, zdolności czynszowej składających wnioski a także lokalizacji, w których miałyby powstać budynki.
– Miasto rozważy budowę mieszkań w formule SIM w kilku lokalizacjach. Wykorzysta przy tym wyniki ankiety i oczekiwania mieszkańców. Jest prawdopodobne, że mieszkania mogą powstać w centrum Krakowa i w Nowej Hucie – mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.
Czytaj więcej
Jest już centralne ogrzewanie w dwóch budynkach komunalnych na warszawskiej Pradze Północ, a do końca roku kaloryfery pojawią się w kolejnych kilkunastu. Podobnie się dzieje także w innych dużych miastach.
Tworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest możliwe na mocy ustawy ze stycznia 2021 r. dotyczącej społecznego budownictwa mieszkaniowego. SIM zastępuje popularne niegdyś Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Przedmiotem działania SIM i TBS jest budowa domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.