Komunalne i z TBS. Miasta budują tanie mieszkania

W Krakowie zakończyła się budowa nowego bloku komunalnego. Inne samorządy też rozwijają budownictwo komunalne, choć coraz częściej nowe lokale powstają w ramach TBS.

Publikacja: 01.09.2022 18:40

Nowy blok w Krakowie przy ul. Fredry. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł, z czego 2,5 mln zł dołoż

Nowy blok w Krakowie przy ul. Fredry. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł, z czego 2,5 mln zł dołożył BGK

Foto: UM Krakowa

Nowy blok w Krakowie powstał przy ul. Fredry. Inwestycja jest gotowa i ma już zgodę na użytkowanie z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie. 

Budynek został przekazany do Zarządu Budynków Komunalnych. Ma on 46 mieszkań, z czego pięć jest przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycje ze wsparciem BGK

  gotowe do zasiedlenia, a ich standard wykończenia różni się od tzw. standardu deweloperskiego. - W przypadku nowych mieszkań komunalnych, w standardzie jest malowanie ścian, ułożenie paneli podłogowych, płytek naściennych i podłogowych w kuchni i łazienkach, a także biały montaż w łazienkach – wylicza Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.

Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł, z czego 2,5 mln zł dołożył Bank Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj więcej

Ciepłownie i klienci doczekają się wsparcia

W Poznaniu tylko w  tym roku oddano do użytku 278 mieszkań przy ul. Opolskiej. Z czego 22 lokale są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Koszt wybudowania inwestycji to 62 miliony złotych z czego 80 proc. uzyskaliśmy z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi Łukasz Kubiak z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu (ZKZL).

Stare do remontu, nowe z TBS

Inną politykę lokalową ma Warszawa. - Miasto realizuje potrzeby osób oczekujących na mieszkania z zasobu komunalnego poprzez budowę i kompleksową modernizację budynków komunalnych, ale także poprzez zapewnianie tym osobom lokali mieszkalnych w budynkach budowanych przez miejskie TBS-y – mówi Marlena Salwowska ze stołecznego ratusza.

Dodaje, że urząd poprzez wniesienie wkładu finansowego do spółek, uzyskuje odpowiednią liczbę mieszkań do swojej dyspozycji w budynkach TBS, do których ma prawo wskazania najemców lub uzyskuje prawo najmu lokali od TBS.

W tym roku w budowie jest 450 mieszkań w inwestycjach TBS przy Pełczyńskiego, Strzeleckiej i Ząbkowskiej. A w przyszłym roku do użytku zostanie oddanych 235 mieszkań przy ul. Pełczyńskiego.

Poza tym w przygotowaniu jest budowa ok. 800 mieszkań, w tym ok. 260 w zasobach miasta i ok. 540 lokali w zasobach TBS.

– Poza tym prowadzimy również działania, które mają przywrócić budynki wyłączone z użytkowania. Są one remontowane, by możliwe było ich zasiedlenie – mówi Marlena Salwowska. W latach 2018-2022 Warszawa remontowała ok. 9 tys. lokali za kwotę ok. 243 mln zł.

Wszystkie lokale dla niepełnosprawnych

Stolica Pomorza w ramach swojego Programu Mieszkalnictwa Społecznego zamierza rozpocząć w tym roku budowę pięciu budynków mieszkalnych z 44 lokalami. Wszystkie będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

- Szacowane nakłady wyniosą ok. 34 mln zł, z czego środki własne to ok. 20 proc. szacowanych nakładów a w pozostałym zakresie środki z Funduszu Dopłat BGK – mówi Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.

Czytaj więcej

Nadchodzi drastyczna podwyżka podatków lokalnych

Gdańsk planuje budowę kolejnego budynku mieszkalnego z 12 lokalami mieszkalnymi oraz placówki opiekuńczo-wychowawczej przy ul. Kolorowej.

W  marcu rozpoczęła się budowa czterech budynków TBS, w których będzie 127 mieszkań. W każdym budynku jedno z nich zlokalizowane na parterze zostanie przystosowane dla osób z niepełnosprawnością.

W grudniu TBS Motława planuje oddać do użytku blok przy Piotrkowskiej z 34 lokalami. Koszt inwestycji wynosi około 8,57 mln zł.

Katowice swoją politykę mieszkaniową realizują za pośrednictwem spółki miejskiej Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

– W tym roku działania koncentrowały się na modernizacji kamienic z przełomu XIX/XX wieku. Zakończono podłączanie do sieci ciepłowniczej budynków w centrum miasta oraz modernizacji energetycznej – mówi Ewa Lipka z Urzędu Miasta Katowice.

Poza tym KTBS buduje dwie czynszówki przy ul. Kossutha, gdzie powstanie 75 mieszkań. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja będzie kosztować ponad 50 mln zł.

Nieruchomości
Gminy zagospodarowują pustostany. W Warszawie to aż jedna piąta mieszkań
Nieruchomości
Długi ma co trzeci lokator komunalny. Kwota robi wrażenie
Nieruchomości
Będą nowe mieszkania czynowe. Samorządy zakładają specjalne spółki
Nieruchomości
Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Nieruchomości
Zintegrowany Plan Inwestycyjny: nowe rozwiązanie dla firm i samorządów
Nieruchomości
Wyścig z czasem po „stare” wuzetki. "Będziemy niewolnikami tej masówki"